Nastavlja se otimanje srpske imovine

S. MIŠLjENOVIĆ

09. 12. 2017. u 08:33

U Federaciji Bosne i Hercegovine pod čudnim okolnostima počelo ažuriranje zemljišnjih knjiga. Rok 60 dana, a informacije u Službenom glasniku. Prvi se pobunili Srbi iz Bihaća

Наставља се отимање српске имовине

Foto I. Marinković

ZBOG novog procesa zamene starih zemljišnih knjiga novom katastarskom evidencijom u Federaciji BiH, koji je započeo u decembru, Srbi bi mogli da ostanu bez imovine. Ukoliko Srbin, vlasnik kuće, zemlje ili stana, imovinu ne prijavi u roku od 60 dana u opštini gde imovina nalazi, ona će automatski biti upisana na državu BiH, a vlasniku onda ostaje da se sudskim putem i plaćanjem na stotine maraka raznih taksa ponovo bori za svoje.

Dok se u Republici Srpskoj ovaj proces odvija tako što se lično zovu ljudi koji su vlasnici imovine da dođu u instituciju sa papirima i da se ona evidentira bez ikakvih vremenskih rokova, u Federaciji BiH se odluke o imovini objavljuju u službenim glasnicima, pa ko pročita - pročita!

- U Srpskoj se vlasnicima šalje preporučeno pismo na svako ime i prezime koje ima u gruntu ili katastru, dok u Federaciji nije tako. Oni to objavljuju u službenom glasniku, odnosno svaka lokalna uprava za sebe. Neki smatraju da je to neustavno, ali nažalost, tako je na terenu u FBiH - kaže Predrag Jović, zamenik ministra za ljudska prava BiH.

Ovaj problem je prvo pogodio Srbe koji su proterani iz Bihaća, kada su shvatili da se upisuje imovina u ovom gradu i da će ostati bez nje ukoliko se nešto ne preduzme.

Smiljka Knežević, predsednica Udruženja Krajišnika - Bijeljina, kaže za "Novosti" da opštinski sudovi preko svojih zemljišnih kancelarija objavljuju oglase u kojima pozivaju vlasnike koji imaju nekretnine da prijave svoja prava na zemljište i objekte u roku od 60 dana smatrajući da su svi upoznati s tim i da će se javiti.

OBAVEŠTAVANjE IZBEGLI Srbi su formirali odbor za zaštitu svoje imovine, čiji će jedan od glavnih zadataka biti da obaveštavaju raseljene sunarodnike kako da pravovremeno zaštite svoju imovinu.

- U slučaju da se vlasnici nekretnina ne jave, postoji opasnost da nadležni sud uknjiži kao vlasnika državu ili pojedince koji svoje pravo na nekretninu dokazuju putem takozvane državine, koja znači da su nekretnina u posedu imali 10 odnosno 20 godina, ili putem lažnih ugovora o kupoprodaji - pojašnjava Knežević.

On dalje navodi primer oglasa u opštini Bihać za katastarsku jedinicu Ripač-Lohovo, Pritoka, Kralje, Muslić selo, Papari, Bakšaiš i Golubić, gde se javno pozivaju svi vlasnici nekretnina da do 9. januara 2018. godine prijave svoje nepokretnosti.

- Popisom iz 1991. godine, na teritoriji zapadne BiH, većinska je srpska imovina, preko 8.000 kvadratnih kilometara, na kojem je živelo preko 120.000 srpskog stanovništva. Dakle, postoji velika opasnost da čitavo ovo područje zbog neodazivanja vlasnika Srba promeni vlasništvo.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Predrag the Pobunjenik

09.12.2017. 09:41

Klasicna fasisticka otimacina... Cak i da se odazovu svi zivi Srbi, koliko je umrlih kojima ce tim zakonom srpska zemlja pripasti bosanskim mudzahedinima...

Dragoljub Milosevic

09.12.2017. 14:22

kao da je u Srbiji nesto bolje? I pored svih zakona ja ostadoh bez imovine u vlasnistvu.Nasledio sam kucu u centru grada Cacka u kojoj sam se i rodio da bi gradska Uprava grada Cacka kroz eksproprijaciju preduzela mere da me istera iz kuce i to bi bilo cetvrti put od 1948.g.da ova ista institucija od iste porodice otima imovinu bez nadoknade.Gospodo novinari imate o cemu da pisete i sta se radi kod nas u Srbiji.