Lažnjaci u CG stižu iz inostranstva
05. 12. 2017. u 08:57
U Crnoj Gori otkriveno je 655 falsifikovanih novčanica, a najviše je onih od 20, 50 i 100 evra. Ove godine je do trezora Centralne banke stigla samo jedna lažna novčanica

U CRNOJ Gori se najčešće pojavljuju dobro izrađeni falsifikovani evri proizvedeni van naše granice. Do kraja oktobra otkriveno je 655 lažnih novčanica. Prema podacima Centralne banke, 90 odsto lažnjaka čine apoeni od 20, 50 i 100 evra.
Banke i pošte imaju poseban aparat koji prepoznaje falsifikovane evre. Kako da prepoznamo lažnjak, objasnili su nam u Centralnoj banci Crne Gore.
PROČITAJTE JOŠ: Država izbegava isplatu otpremnina
Prva lekcija u prepoznavanju falsifikovanog novca je da svaka novčanica ima nekoliko elemenata zaštite od krivotvorenja. Sve to se može proveriti bez upotrebe bilo kakve opreme. Dovoljno je da novčanicu okrenete premu svetlu.
- Originalna novčanica uvek ima svetliji nominalni broj u vodenom žigu u odnosu na glavni motiv - kazao je Dejan Levičar iz CBCG.
Kada se originalna novčanica stavi na tamnu podlogu, broj ispod vodenog žiga ostaje taman. Kod lažnih je bele boje. Sledeći znak prepoznavanja je presijavajuća traka koja se kod manjih apoena nalazi na poleđini.
- Kod većih apoena sa poleđine nalazi se mastilo koje menja boju. Kada se te novčanice pomeraju, nijanse idu od roze do maslinaste - objašnjava Levičar.
Kako su falsifikatori prvu seriju evra iskopirali do savršenstva, plan je bio da se novim novčanicama spreči proizvodnja lažnjaka. Ni to nije sprečilo manipulaciju.
- Kod druge, Evropa serije dodat je novi zaštitni element, to je smaragdni broj. Postoji jedna smaragdna boja koja "pleše" po broju novčanice - kazao je Levičar.
PROČITAJTE JOŠ: Deponije niču i na obali
- U ukupnom zbiru falsifikata kada se gleda vreme od početka 2002. do 2017. godine, više od 60 odsto vrednosti falsifikata je otkriveno od strane nadležnih organa i tužilaštva pre puštanja u opticaj ili distribucije u druge zemlje - navodi Levičar.
SAMO JEDNA U TREZORU
FALSIFIKATI koji su pušteni u promet najčešće su otkriveni na šalterima banaka i pošte. Lažnjake sve češće prepoznaju na kasama i građani. Ove godine je do trezora Centralne banke stigla samo jedna lažna novčanica, što je, kako kažu u Centralnoj banci, pohvalno jer se vodi računa kakav se novac uzima.