CG: Nabavka lekova preko javnih poziva
28. 11. 2017. u 15:19
Crnogorska vlada predlaže izmene u zdravstvenom sistemu, a jedna od njih podrazumeva ukidanje tendera. Prvo bi se odredile cene svih lekova sa pozitivne liste, a zatim apoteke koje će ih izdavati

foto Montefarm
VLADA Crne Gore priprema radikalne izmene u sistemu nabavke lekova na recept, koje bi trebalo da obezbede bolju snabdevenost apoteka i spreče eventualne veštačke nestašice, što bi, istovremeno, bilo u skladu sa direktivom Evropske unije. Novi predlog Ministarstva zdravlja podrazumeva da, na tržištu vrednom oko 25 miliona evra godišnje, umesto dosadašnje nabavke putem tendera, budu dva javna poziva - prvim bi se odredile cene svih lekova sa pozitivne liste, a drugim apoteke koje će ih izdavati.
Međutim, čitav proces koji bi trebalo da se primeni od 1. januara, prema istraživanju Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN), zapeo je zbog neslaganja Ministarstava zdravlja i Ministarstva finansija, koji se spore o zakonskim izmenama. Ministarstvo zdravlja traži da se iz Zakona o javnim nabavkama izuzmu lekovi na recept, dok Ministarstvo finansija tvrdi da to nije moguće i da se problem mora rešiti izmenom drugih propisa. Zbog toga je premijer Duško Marković zatražio od ministara Kenana Hrapovića i Darka Radunovića da usaglase pravna pitanja kako bi dokument o novom modelu nabavke lekova, koji je već usvojila Komisija za ekonomsku politiku, ponovo došao na dnevni red Vlade.
Ključni problem je budući status javne Apotekarske ustanove "Montefarm", koja je do sada bila najvažniji snabdevač građana lekovima na recept, sa 55 državnih apoteka raspoređenih u crnogorskim opštinama. Ministarstvo zdravlja sugeriše Vladi da će "Montefarmove" apoteke biti u neravnopravnom položaju u odnosu na privatne, ako budu sprovodile tender za nabavku, jer po novom modelu sve moraju da imaju celu paletu lekova sa osnovne liste. To nekad, zbog spornih procedura, nije moguće. Iz "Montefarma" je za CIN prošle sedmice nezvanično saopšteno da nemaju ništa protiv toga da ubuduće nabavljaju lekove po novom modelu, jer su inače zaduženi i za nabavku lekova putem tendera za Klinički centar Crne Gore, bolnice i domove zdravlja.
Predsednica Farmaceutske komore Crne Gore Milanka Žugić izjavila je da je model formiranja osnovne i doplatne liste, bez tendera za nabavku lekova na recept, "sasvim u redu, ali potrebno je menjati ambijent, odnosno doneti zakon o apotekarstvu, koji postoji u većini zemalja".
- Taj propis nam treba jer je neophodno regulisati mrežu apoteka, koja bi funkcionisala po ravnopravnim, geografskim i demografskim principima - kaže Žugić.
"MONTEFARM"
Prema nezvaničnim izvorima, postoji opasnost da veliki dobavljači daju prioritet lancima apoteka sa kojima su bliski, dok bi ostalima, uključujući državne apoteke, usporavali isporuke. Tako bi se na udaru mogle naći i državne apoteke, zbog čega se pred "Montefarmom" nalaze dva moguća ishodišta - ili da se reformiše i postane i predstavnik proizvođača ili da s vremenom završi pod okriljem nekog privatnog lanca.