CG: Za čišćenje otpada treba 1,4 milijarde
22. 11. 2017. u 12:23
Čeka se otvaranje poglavlja o životnoj sredini u okviru pristupa Crne Gore EU. Neizvesno je da li će posao biti završen do 22. decembra. Kontroverze oko prečišćavanja otpadnih voda u Nikšiću i na moru

TE Pljevlja još bez rešenja za čistiji vazduh
POGLAVLjE 27 za prijem Crne Gore u Evropsku uniju -životna sredina, biće najteže ali i najskuplje jer će biti potrebno izdvojiti 1,4 milijarde evra. Iz Vlade su ranije saopštavali da će ovo poglavlje biti otvoreno do kraja godine, odnosno do 22. decembra, međutim, kako se to vreme primiče neizvesno je da li će se to i dogoditi.
Šefica radne grupe za ovo poglavlje Ivana Vojinović izjavila je da je Crna Gora nakon četvorogodišnjeg rada i konsultacija sa Evropskom komisijom uradila sve što je bilo potrebno. Podseća da je Vlada još u aprilu dostavila prvi nacrt pregovaračke pozicije i krajem jula dobila prvi set komentara, a dodatne komentare početkom oktobra.
PROČITAJTE JOŠ: Za đetiće Srbija "obećana zemlja"
- Inovirali smo zahtev i poslali Briselu, tako da nisam sigurna da postoji dovoljno vremena da se uhvati ritam za 22. decembar. Verujemo da će zahtev biti zadovoljavajući, kazala je Vojinović.
Direktor ekološkog pokreta Ozon, Aleksandar Perović, skeptik je da će poglavlje biti otvoreno.
- Imajući u vidu negativne trendove u oblastima kvalitet vazduha, upravljanje otpadom, kontraverze oko postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Budvi, Nikšiću, Tivtu i Kotoru, neispoštovana očekivanja u slučaju Solane, postoji realna sumnja da će rok za dobijanje integrisanih dozvola za najveće industrijske zagađivače biti ispoštovan. Teško je očekivati da bi ovo poglavlje moglo biti otvoreno do kraja godine, kaže za "Novosti" Perović.
Prema rečima Perovića, izveštaj Evropske komisije za ovu godinu mora biti "najdiplomatskiji" do sada kako bi se izbegao kritički ton, jer je svima jasno da se ne samo stagniralo već su se i produbili problemi u navedenim oblastima.
- Upravo zbog činjenice da je Vlada potpuno marginalizovala ekološke probleme, što se moglo i pretpostaviti i po samom kadrovskom odabiru u resornom Ministarstvu održivog razvoja i turizma - kaže Perović.
On ističe, da i sve da se otvori poglavlje 27, nesporno je da institucije sistema nisu spremne da preuzmu konkretne akcije jer postoje razna ograničenja.
- Pre svega u nedostatku budžetskih sredstava ali i nedovoljnih administrativnih kapaciteta, mnogo otvorenih pitanja bez rešenja, zaključuje Perović.
PROČITAJTE JOŠ: DOKAZI SU ODGOVOR: Tužilaštvo reagovalo na javna pitanja Katniću
DOKUMENT
Koalicija 27, grupa od 20 nevladinih organizacija koje se bave životnom sredinom poslali su dokument u Briselu -"Komentari za izveštaj Evropske komisije o Crnoj Gori". Navode da aktivnosti u oblasti životne sredine i klime nisu prioritet Vlade Crne Gore, kao i da je ograničen napredak postignut u uklapanju propisa EU koji se tiču životne sredine i klimatskih promena.
Realno
22.11.2017. 12:30
Perović je neznalica
Taj otpad ocistiti je najmanji problem ali pravi otpad i sljam je malo teze.
ALI OBRAZ NIKAKO! Ni celo sredozemno more nece vas oprat, od go.ana u koja vas je poglavnistvo uvalilo.
Komentari (3)