Za đetiće Srbija obećana zemlja

V. Kadić

21. 11. 2017. u 16:02

Prema istraživanju Centra za građansko obrazovanje, više od polovine stanovnika bi da ode iz Crne Gore. Za 29 odsto ispitanika najpoželjnije su SAD, a petina bi živela u komšiluku

За ђетиће Србија обећана земља

Profesor dr Dragan Koprivica / Građani Crne Gore radije bi živeli van matične zemlje / Foto V. K.

Za đetiće je Srbija - Amerika! Čak 57 odsto građana Crne Gore volelo bi da živi van matične države i to najviše u SAD i Srbiji! To pokazuje najnovije istraživanje koje je sproveo Centar za građansko obrazovanje (CGO) sa agencijom IPSOS od 7. do 11. novembra, na uzorku od 1.044 ispitanika. Crnu Goru kao jedinu državu u kojoj žele da žive smatra 32 odsto, dok 11 odsto nema stav ili ne želi da odgovori. Kao najpoželjniju destinaciju za život građani vide SAD (29 odsto), zatim Srbiju (20), pa tek onda Evropsku uniju (18) i nordijske zemlje (15), dok je mali procenat onih koji budućnost vide u Rusiji (13) i drugim državama.

Univerzitetski profesor dr Dragan Koprivica kaže za "Novosti" da ga ne čude rezultati istraživanja CGO.


PROČITAJTE JOŠ:
Milo opet hoće fotelju

- Kada građani Srbiju vide kao Ameriku ili drugi Eldorado, onda je jasno koliko cvetaju ruže u Crnoj Gori. Ako više od polovine građana želi da napusti matičnu državu, to pokazuje da ne postoji generalni stav da je Crna Gora zemlja u kojoj treba da živimo, ne zato što nije naša, nego što je režim od nje napravio privatnu državu - kaže Koprivica. - Režimski analitičari će i ovu priču o procentima koliko građana želi da napusti Crnu Goru regulisati ocenom "nije loše, a moglo je i gore".

Želja za napuštanjem zemlje, po mišljenju profesora Koprivice, rezultat je sračunatog ekonomskog siromašenja građana od aktuelne vlasti.

- Ali i rezultat ukupne socijalne i kulturne klime u kojoj se kvazivrednosti ističu kao najviši domet savremene Crne Gore. Otud i lojalnost režimu kroz člansku kartu DPS, koja je najbolja propusnica za antitalente - dodaje Koprivica.

Koordinatorka programa u Centru za građansko obrazovanje Ana Nenezić, razloge zbog čega crnogorski građani žele da žive u Srbiji vidi u čvrstim vezama između građana dveju država i nakon razdruživanja na majskom referendumu 2006. godine.

- Veze sa Srbijom ostaju jake, odnosno najjače u odnosu na sve druge susedne zemlje, što je razumljivo imajući u vidu da je Crna Gora dugo bila u državnim zajednicama sa Srbijom, ali i da danas postoje razvijena saradnja i promet u različitim oblastima između ovih sada nezavisnih država, kao i mnogobrojne porodične relacije - ističe Nenezić.

SUMORNA BUDUĆNOST

PREMA podacima Ujedinjenih nacija, koji su nedavno objavljeni, Crna Gora će se u narednim dekadama suočiti sa padom broja stanovnika, i to za preko 37.000, do 2050. Po tom izveštaju, broj stanovnika će se te godine sa sadašnjih 625.266 spustiti na 588.000.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

Винћенцо

21.11.2017. 22:10

Сад ми паде на ум онај виц... Зашто је Црна гора еколошка држава? Зато што су сва го*на у Србији.

NS

22.11.2017. 07:34

Što ne sprovedete anketu u Srbiju. Više od 80% bi napištilo i otišlo za Ameriku i okolne zemlje.

tixon

22.11.2017. 08:40

Pa šta čekate.Na ulicu za ujedinjenje sa braćom.Po treći , ili četvrti put , nisam siguran.Posle možete ponovo da se osamostalite , kada poželite.

Vujo

22.11.2017. 10:32

Iz Srbije sam i stanovnike Crne Gore smatram Srbima, jer je ta oblast (danasnja Crna Gora) Zeta, bila deo srednjevekovne Srbije nekoliko vekova. A i prvi srpski kralj je bio Mihajlo Vojisavljevic i vladao je Dukljom, pre nego sto je Raska ojacala i ujedinila srpske zemlje (Duklju, Zahumlje, Rasku, istocnu Bosnu, Travuniju, pa i Paganiju). Kako god, Srbija ce do 2050 izgubiti dosta vise ljudi od Crne Gore, jer mislim da u CG porodice sa troje dece nisu retkost, dok u Srbiji jesu.

Bojan74

22.11.2017. 11:46

Imam utisak da su svi vec preselili u Srbiju. U maju sam poslednji put sa decom bio na Zlatiboru, prethodno sam iz istih razloga precrtao Kopaonik. Sire se kao stomacni tifus, i slicno kao Siptari, gde je jedan, tu je Crna gora. Dovukli pecinsko ponasanje sa sobom, i ne mare sta domacini misle o istom. Daleko im svima lepa kuca. Jos kad bi Dedinje precesljali,svasta bi nasli..

DVOGLED

22.06.2018. 16:33

NARAVNO DA JE OBEĆANA KAD IMAJU IZUZE0NO JAKU LOGISTIČKU PODRŠKU U DRŽAVNIM SLUŽBAMA A OVI DOBRU SARADNJU SA MATICOM.BUKVALNO OBE DRŽAVE SU NJIHOV POSED.