Vojni Šengen meri hrvatske mostove, pa tunele
12. 11. 2017. u 13:32
Hrvatska intenzivno sprovodi posebne instrukcije u sklopu priprema NATO. Posao veka s Amerikancima, koji Zagrebu već isporučuju opremu

Foto AP Snage Alijanse zauzimaju svoja mesta po Evropi
ZAGREB
OD STALNOG DOPISNIKA
HRVATSKA od letos intenzivno sprovodi posebne mere u sklopu priprema NATO za efikasnije razmeštanje vojnih snaga u Evropi. S obzirom na to da je u planu stvaranje "vojnog Šengena" kojem bi u ovom trenutku trebalo da pristupi 20 zemalja, uključujući i Hrvatsku, NATO je dao posebna uputstva za izvršenje mnogih merenja i za detaljne analize stanja na putevima, železnici i aerodromima.
Hrvatsko Ministarstvo odbrane, u saradnji s Ministarstvom saobraćaja, počelo je intenzivno da prikuplja podatke zbog međunarodne vojne saradnje, a kako je zvanično naglašeno, već su obavljena merenja mnogih tunela i mostova, a označeni su i zabačeni putevi koje koristi mali broj ljudi.
PROČITAJTE JOŠ: Pentagon: „Bastion NATO-a“ nespreman u slučaju napada Rusije
Vojna saradnja zemalja članica EU i NATO odvija se istovremeno dok Hrvatska odlučuje čije će avione da kupi za borbenu eskadrilu. Kako sada stoje stvari, najverovatnije će taj vojni posao veka biti obavljen sa Amerikancima, koji su Hrvatskoj isporučili novu donaciju vrednu milion i po dolara. Tako je Hrvatska dobila od američkih vojnih snaga teretna motorna vozila, utovarivač, sisteme za pročišćavanje vode, a uskoro se planira i nabavka dva helikoptera "blek hauk" za specijalne snage. Hrvatska je predvidela u budžetu čak milijardu evra za borbenu eskadrilu.
Intenziviranje vojne saradnje članica NATO u Evropi rezultat je analize urađene u vrhu vojnog saveza koja je pokazala da Rusija ima mnogo veću sposobnost razmeštanja vojne tehnike i vojnika nego članice NATO, pre svega na području srednje Evrope. Naime, bez obzira na vrhunsku vojnu opremu koju poseduju neke članice vojnog saveza, ne postoje dovoljno jasni planovi o tome kako je brzo i efikasno prebaciti iz jedne zemlje u drugu, pa NATO sada prikuplja i od Hrvatske detaljne karte na kojima su naznačeni objekti koji bi mogli da posluže baš za razmeštanje vojne opreme i vojnika. Cilj je da se postigne efikasnost i u roku od 24 časa prebaci veća količina vojne opreme i ljudstva iz jedne u drugu evropsku državu. U tu svrhu se razmišlja i o bržem prelasku nacionalnih granica, kako bi se moglo konkurisati ruskim vojnim snagama.
Hrvatska je za realizaciju tog projekta pokrenula široki mehanizam unutar "Hrvatskih železnica", aerodroma i preduzeća koja kontrolišu puteve, a sve se odvija pod velom tajne. Procenjuje se koju težinu mostovi mogu da podnesu i kakvo je stanje u tunelima gde bi se mogla da smesti vojna oprema, pa i onima koji su korišćeni u vreme JNA. Meri se i visina vijadukta, da bi se ustanovilo da li ispod njih mogu da prođu tenkovi i druga vojna vozila, te koliko su železnice osposobljene da brzo prevezu veću količinu vojne opreme.
ČEKA SE BRISEL
IDEJA koja već duže vreme postoji i unutar EU čeka da je Brisel definiše do kraja jeste projekat o evropskim odbrambenim snagama i o tome kakva će biti saradnja sa snagama NATO. Hrvatska će se pridružiti zemljama koje će uskoro da potpišu Evropski odbrambeni sporazum ("vojni Šengen"), koji predvode Nemačka i Francuska. Posebnom zonom unutar EU nesmetano će se kretati vojne jedinice.
Dusko
12.11.2017. 14:32
Pa sta, oni su u NATO I neka rade sta hoce, nasa drzava bolje da povede racuna vise o svojoj odbrani nego od placanja projekata organizacijama civilnog drustva koje sire propaganda protiv te iste drzave koja ih placa.
Сигурно ћемо, на захтев наших NATO-OTAN пријатеља, повести рачуна о логистичким могућностима нама животно важног ауто-пута Ниш-Драч.
I jedni i drugi smo samo postali njihovo roblje.Zasto SAD i Rusija ne obnavljaju ekonomije nego nam guraju oruzje. Zar nam nije dosta tog prokletstva?
bez okupatora...
ne vidim sta je tu cudno i nije tocno da se navedene aktivnosti odvijaju "pod velom tajne", mediji pisu o tim aktivnostim, a i gradjani u dijelovima gdje se ceste i druga infrastruktura rijetko koriste, pomazu i suradjuju sa vojskom, hrvatska ima pravo i duznost na sve aktivnosti vezane za svoju sugurnost i sigurnost eu i nato alijanse.
Komentari (6)