VRAĆANJE IMOVINE CRKVAMA: Titular je SPC
19. 10. 2017. u 09:28
Vlada Crne Gore planira propis o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama. To potvrđuju hiljade tapija, ugovora o poklonu...

Manastirski kompleksi do 1940. godine bili i do 800.000 kvadrata
HOĆE li Vlada Duška Markovića ispraviti "krivu Drinu" i vratiti imovinu crkvama i verskim zajednicama u Crnoj Gori, koju im je pre sedam decenija oduzela bivša država? Na poslednjoj sednici Vlade rečeno je da je planirano donošenje pomenutog zakona. U Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i drugim eparhijama Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori pozdravljaju ovu najavu.
- Godinama čekamo da se donese pravedan zakon. To je obaveza Crne Gore. Nužno je da u radnu grupu koja će učestvovati u izradi zakona uđu predstavnici crkava i verskih zajednica, kako bi on bio kvalitetno urađen - kaže, za "Novosti", protojerej stavrofor dr Velibor Džomić, koordinator Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske.
Pre nekoliko godina predstavnici Mitropolije crnogorsko-primorske podneli su resornom ministarstvu više od 140 dokaza o oduzetoj crkvenoj imovini (taj broj danas je mnogo veći), kao i predstavnici Katoličke crkve i Islamske zajednice u Crnoj Gori. Crkvena imovina u Crnoj Gori ima svog titulara - Mitropoliju crnogorsko-primorsku, a to potvrđuju hiljade tapija, ugovora o poklonu ili zaveštanju, listovi nepokretnosti, kupoprodajni ugovori, povelje, hrisovulje...
Do Drugog svetskog rata, Mitropolija je imala ogromne posede u svojini, prema nekim računicama, gotovo trećinu teritorije Crne Gore. Manastirski kompleksi bili su veličine i do 800.000 kvadrata. Manastir Dobrilovina imao je čitave planine i katune, sva sela oko manastira Ostrog bila su na crkvenoj zemlji, dok su u Bjelopavlićima meštani koji su imali kuće na crkvenim imanjima plaćali arendu. Samo manastir Sveta Trojica u Pljevljima imao je pre eksproprijacije oko 700 hektara šume, 68 hektara oranica i livada, mlinove i zgrade u pljevaljskoj čaršiji... Po povelji iz 1482. godine, celo Cetinjsko polje, osim Bajica i Donjeg kraja, pripadalo je Cetinjskom manastiru.
Komunistička vlast je 1946. godine pravoslavnim crkvama i manastirima u Crnoj Gori oduzela oko 3.500 hektara zamljišta. Tada je u "državnu svojinu" prešla i imovina crkve, poput četiri zgrade u centru Podgorice ili zemljište u glavnom gradu, na kojem su podignuti stadion Budućnosti i košarkaška igrališta pod Goricom. Slično je i u drugim crnogorskim krajevima.
EPCG NA CRKVENOM IMANjU
U NIKŠIĆU se zgrada "Elektroprivrede Crne Gore" nalazi na crkvenoj imovini, kao i blokovi stambenih zgrada. Plodne Budoške bare su takođe oduzete. U posedu Saborne crkve Sveti Vasilije Ostroški u Nikšiću bilo je zemljište podno Trebjese. I ono je oduzeto.
VOĆNjACI I LIVADE
U EPARHIJI Budimljansko-nikšićkoj traže povraćaj imovine za 11 crkava i manastira. Oteto je plodno zemljište, voćnjaci, livade. Stotinu hektara zemljišta čeka da se vrati manastiru u Župi Nikšićkoj, kao i tamošnjih nekoliko mlinova. Pivski manastir i Kosijerevo ostali su bez ogromne imovine, nakon pravljenja veštačkih akumulacija, dok je na stotine hektara potopljeno ili uzurpirano. Slično je i na Žabljaku, u Beranama i drugim mestima.
алфа и омега
19.10.2017. 11:29
Најважније и најсветије што Montenegro треба да врати СПЦ је рука СЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА.
Komentari (1)