Cetinje: Manastir čeka Bogorodicu

V. K. - S. G.

03. 10. 2017. u 12:40

Proslava 220 godina prenosa tri hrišćanske svetinje - desnice Svetog Jovana Krstitelja, čestice Časnog krsta i ikone Bogorodice Filerimske sa Malte u Petrograd

Цетиње: Манастир чека Богородицу

Kopija ikone Bogorodice Filerimske

CETINjE - Hrlio je ovih dana verni narod ka crnogorskoj prestonici Cetinju u susret proslavi 220 godina prenosa tri hrišćanske svetinje - desnice Svetog Jovana Krstitelja, čestice Časnog krsta i ikone Bogorodice Filerimske sa Malte u Petrograd, čime je započelo njihovo dugačko istorijsko putešestvije, koje se završilo u varoši podno Lovćena. Pre početka prazničnog bdenija, u Cetinjski manastir svečano je unesena kopija ikone Bogorodice Filerimske.

- Nadamo se u Boga da će uskoro doći u ovu svetinju i njen original - rekao je episkop budimljansko-nikšićki Joanikije.

Po predanju, tokom prvog veka ovu čudotvornu ikonu Sv. apostol Luka odneo je u pustinju, kasnije je preneta u Jerusalim, da bi svoj put nastavila preko Konstantinopolja, Svete Zemlje, Kipra, Italije, Francuske, Malte, Rusije, Estonije, Danske, Nemačke do Kraljevine Jugoslavije. Posle pada Beograda aprila 1941. kralj Petar II Karađorđević je svetinje, koje su se čuvale u Belom dvoru na Dedinju, preneo u manastir Ostrog.

- U policijskoj raciji 18. septembra 1952. uhapšen je na pravdi Boga nastojatelj ostroškog manastira arhimandrit Leontije Mitrović, pronađene su i od crkve brutalno otete tri velike svetinje i mnogobrojne druge relikvije. One su prenete u Podgoricu, gde su se nalazile u sefovima MUP-a Crne Gore. Svetinje su potom predate Verskoj komisiji SR Crne Gore, da bi 20. januara 1978. desna ruka Svetog Jovana i deo Časnog krsta bili vraćeni Mitropoliji crnogorsko--primorskoj, a čudotvorna ikona predata Narodnom muzeju Crne Gore na Cetinju na čuvanje - kaže Jovan Markuš, publicista i istraživač istorije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije