Hrvatska tajna služba objavila godišnji izveštaj
14. 09. 2017. u 23:39
Hrvatska Sigurnosno obaveštajna agencija predstavila je pregled bezbednosnih izazova sa kojima se ta država, ali i Evropa suočavaju među kojima je i deo koji se odnosi na države jugoistočnog susedstva

Ilustracija / Arhiva V. N.
U izveštju za 2017, koji hrvatska tajna služba objavljuje četvrti put za redom, navodi se da su obeležja jugoistočnog susedstva i dalje slabe institucije, unutrašnja političaa previranja, brojna nerešena etnička i nacionalna pitanja, nedovoljan privredni rast i nezaposlenost.
Većina država jugoistočnog susedstva je, kako se navodi, i dalje bez primetnog napretka u unutrasnjoj političkoj konsolidaciji.
Pročitajte još: Srpske službe na nogama zbog turskih agenata
“Ovaj prostor suočava se sa zastojem u sprovođenju reformi i priključenju evroatlantskim integracijama”, navodi se i dodaje da na primer prijem Crne Gore u članstvo u NATO-u ipak pokazuje nastavak evroatlantske perspektive za države susedstva.
SOA dalje konstatuje da su nastavljene pojave da ekstremni pojedinci iskorišćavaju nezadovoljstvo dela navijačkih grupa stanjem u hrvatskom sportu za izazivanje incidenata i nereda tokom i izvan sportskih takmičenja.
Nastavljena je, tvrde, i pojava da pojedine navijačke grupe srpskih fudbalskih klubova ističu antihrvatska, četnička i velikosrpska obeležja na sportskim takmičenjima, pri čemu u tome kako navode, učestvuju i pojedinci koji su hrvatski državljani.
“U malom delu populacije mlađih pripadnika srpske nacionalnosti primećeno je simpatizovnje velikosrpske i četničke ideologije i simbolike, posebno na društvenim mrežama, koje za sada ne predstavljaju pretnju nacionalnoj sigurnosti, ali dovodi do narušavanja sigurnosne situacije na lokalnom nivou”, navodi SOA.
Iako je evroatlantski uticaj i dalje najveći, navodi se u izveštaju, globalna rivalstva preslikavaju se i na ovom području.
Na nebu iznad Juge jurili smo "leteće tanjire"
Najočitiji primer je, ukazuje se, sprečeni pokušaj državnog udara u Crnoj Gori 16. oktobra prošle godine s ciljem destabilizacije te države na dan parlamentarnih izbora, a uoči ulaska Crne Gore u NATO.
Podsećaju da se u Crnoj Gori za taj pokušaj vodi sudski postupak protiv 14 ruskih, srpskih i crnogorskih državljana.
U izveštaju SOA objavljenom na sajtu te agencije stoji da su države jugoistočnog susedstva suočene i “sa rastom verskog i nacionalnog ekstremizma, pri čemu je posebno izraženo jačanje radikalnog islamizma”.
Nastavljena je, tvrde, pojava velikosrpskog ekstremizma, a uz to, uočeni su pokušaji kojima se Hrvatska želi prikazati u negativnom svetlu u međunarodnoj zajednici uz negiranje i pogrešno prikazivanje činjenica vezanih uz Domovinski rat i njegov odbrambeni i oslobodilački karakter.
Pojas nestabilnosti oko Evrope nastavljen je, kažu, generisanjem bezbednosnih izazova.
Radi se, dodaju, o području koje se proteže sjevernom Afrikom, Bliskim istokom sve do srednje Azije u kojem postoje brojna krizna žarišta.
Iz njih se prema Evropi prelivaju sigurnosni izazovi u vidu masovnih nekontroliranih migracija, ali i pretnji u vidu terorizma, ekstremizma, proliferacije oružja za masovno uništavanje i regionalnih oružanih sukoba u Siriji, Iraku, Libiji, Jemenu i Ukrajini.
Pročitajte još: Šveđani Srbima greškom odali državne tajne!