Rušenjem krsta udarili su na temelje!
14. 09. 2017. u 07:30
Ne smiruju se uzburkane verske strasti u Podgorici oko uklanjanja hrišćanskog obeležja na Sahat kuli. Uljarević: Priznavanjem Kosova, priznali smo i pravo onima čija je ideologija da lome

PODGORIČANI sa nestrpljenjem čekaju završetak restauracije Sahat kule na trgu Bećir-bega Osmanagića u Staroj varoši i ispunjenje obećanja gradonačelnika Slavoljuba Stijepovića da će krst (metalni element kako ga je nazvao) biti vraćen na kulu, na kojoj je stajao 127 godina. Njega su uklonili radnici turske agencije "Tika", koja izvodi radove na tom objektu i trgu u okviru projekta koji finansira lokalna vlast.
PROČITAJTE JOŠ: Vlast da vrati krst na Sahat kulu
- Metalni element je zbog radova privremeno skinut, kao što je skinuto još delova i sa Sahat kule i sa trga, koji će kada se završe radovi biti vraćeni na mesto gde su ranije bili - saopštio je Stijepović.
PROČITAJTE JOŠ: Uklonjen krst sa Sahat kule iz Podgorice!
Tenzije koje su podno Gorice podignute zbog ovog događaja nikako da splasnu. Nadovezale su se na ranije odluke vlasti u ovom gradu kada je preimenovan bulevar koji se zvao Nemanjina obala, da bi potom na Nemanjinom gradu najavili izgradnju turskog kulturnog centra, dok su iz Urgentnog centra uklonili sliku "Kosovka Devojka" ...
PROČITAJTE JOŠ: Komentar: Podgorički krst
- Đavo je odneo šalu. Udario je na temelje rušeći krst s krova. Crna Gora je stvorena krstom i na krstu. Krst je u Crnoj Gori značio krštenje, a bojim se da danas znači raspeće. Prvo je uklonjen krst i Crkva Svetog Petra sa Lovćena, a od tada svako uklanjanje krsta u Crnoj Gori nije nikakva novost. Šta ima normalnije od uklanjanja krsta u procesu izgradnje novog identiteta Crnogoraca, koji su kroz istoriju ginuli samo za "krst časni i slobodu zlatnu", jer krst je bio što i sloboda - kaže za "Novosti" Radomir Uljarević, pesnik i izdavač.
Ne krijući ogorčenje, ali i brigu zbog tog skandala Uljarević dodaje:
- Nakon podizanja obeliska bez krsnog znamenja na glavnom podgoričkom trgu, uklanjanje krsta sa drugog trga je logičan sled događaja. Kad smo priznali Kosovo, priznali smo i pravo onima čija je to ideologija da lome krstove gde god da su postavljeni. Slika mladića koji na vrhu Crkve Svetog Ilije u Podujevu skače po krstu lomeći ga sumorna je predstava posthrišćanske Evrope. Slika podgoričke Sat kule danas ima isto značenje. Nadam se i želim da verujem da će Bošnjaci koji su na vlasti u Crnoj Gori da zaustave krstolomce. A zaista mogu pronaći nadahnuće u časnom činu svog velikog sunarodnika Isa Mahmutbegovića, koji je odbio da ruši lovćenski krst - naglašava Uljarević.
BOŠNjACI OGORČENI
POSLE reagovanja Rifata Fejzića, reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori, oglasilo se i Bošnjačko veće, koje ne krije ogorčenost zbog mogućeg povratka krsta na zdanje. Saopštili su da su zapanjeni izjavama gradonačelnika Podgorice Slavoljuba Stijepovića i njegovog zamenika Časlava Vešovića, kojima se, kako kažu, potvrđuje da čelnici lokalne uprave nameravaju nastaviti institucionalnu podršku falsifikovanju i negiranju islamske kulture i nasleđa.
Opha
14.09.2017. 08:01
Turci su to.
Ma vama krst već odavno skida Milo, niko drugi.
Кажу ,,исламска култура,, ја додајем ,,окупаторска култура,,. Нису Турци у Црној Гори дочекани хљебом и сољу.
Šta će crnogorcima krst i pravoslavlje, oni se sada mole vrhovnom bogu nato-u!
za metlani element i slobodnu zlatnu,novi je slogan MNE u borbi za budućnost, sovju i nacionalnih manjina
Komentari (9)