Bi-Bi-Si: U Jajcu učenici ne žele podele po etničkom principu
24. 07. 2017. u 17:31
Britanska mreža Bi-Bi-Si objavila je reportažu o Jajcu, gradu u Bosni i Hercegovini, u kojem se učenici bore protiv vladinih planova kojima žele etnički da podele škole

Thinkstock
Navodi se da su nakon rata na Balkanu 90-tih godina, vlasti počele da razdvajaju studente unutar istih obrazovnih institucija prema etničkoj pripadnosti, kako bi u nastavni plan uveli predmete na bosanskom, srpskom i hrvatskom jeziku.
"Samo želim da idem u školu i biti prihvaćen kao ljudsko biće, kao student", izjavio je za britansku tv mrežu 17-godišnji Nikolas Rimas.
Grad Jajce je, napominje se, bio u središtu rata tokom 90-tih godina.
Danas ovaj grad vodi drugu bitku gde je glavna tačka obrazovanje u školama. Mnoge škole su, kako se navodi, podeljene prema etničkoj pripadnosti od lokalnih vlasti.
" Mi nismo podeljeni grad, mi smo homogeno mesto", kazao je Edin Hozan gradonačelnik Jajca.
Nastavnici i učitelji iz ovog grada smatraju da bi sva deca trebalo da idu zajedno u škole te da nema razloga da budu podeljena.
Rimas je pokrenuo kampanju zajedno sa ostalim studentima protiv ovakve vrste podela.
"Nije to više stvar samo studenata, nastavnika i roditelja, ovo je problem celog društva", naveo je.
Muslimani, Katolici, Jevreji ili ljudi bilo koje druge verske pripadnosti moraju pomoći jedni drugima i služiti zajednici, rekao je imam Zehrudin Hadžić.
Studenti i njihovi nastavnici iz ovog grada neće odustati i nastaviće da se bore, navodi u reportaži Bi-Bi-Si.
Gotovo godinu dana traje nezadovoljstvo učenika srednjih škola iz Jajca odlukom poslanika u Skupštini Srednjobosanskog kantona koji su podržali inicijativu za osnivanje srednje škole u Jajcu na bosanskom jeziku.
Učenici su se pre godinu dana pobunili poručivši da ne žele da ih dele na Hrvate i Bošnjake, dok je ministarka obrazovanja, nauke, kulture i sporta Katica Čerkez naglasila je da osnivanje mešovite srednje škole u Jajcu, koja bi radila po nastavnom planu i programu na bosanskom jeziku, ima podršku lokalne zajednice i Vlade SBK.
Učenici, međutim, ne žele podele.
"Želimo da poručimo da ne želimo da nam se dele škole, ali to nije jedino. Želimo da smo u školi svi ravnopravni. Želimo da Bošnjaci dobiju svoja svedočanstva i da dobijemo nacionalnu grupu predmeta i to su naši zahtevi", rekli su prilikom prvog protesta.
Dusko
24.07.2017. 18:03
Da su skole bile organizovane samo na tzv. bosnjackom jeziku niko se nije bunio, a kada su u pitanju hrvatske ili srpske skole odmah se trazi bosnjacko skolstvo iako ih je znacajna manjina ili bi to bilo I nerentabilno I apsolutno besmisleno, ako hoce bosnjacke skole neka idu kod Izetbegovica pa neka im on placa skole gde hoce I na kojem god jeziku hoce.
"Муслимани, Католици, Јевреји или људи било које друге верске припадности морају помоћи једни другима и служити заједници, рекао је имам Зехрудин Хаџић." Занимљиво, не може да превали ријечи "Срби" или "православље" преко језика па то ти је... Прикривена мржња и даље траје.
Dele ih da bi mogli da prodaju maglu deci a sve iz licne koristi. Kako inače opravdati besmislene podele u klupama i jezicima ako ne insistiranjem na malim razlikama kako bi neko mogao i dalje da prodaje udzbenike na razlicitim jezicima i zaradjuje na necijoj muci i sludjivanju našeg divnog naroda u ex ju koji je bas u Jajcu udario temelje zajednice u kojoj su svi mogli da žive.
Протјерали све Србе из Јајца, и сада Муслимани (потомци Срба који су примили вјеру окупатора - Ислам) и Хрвати причају о једнакости, толеранцији, правима,... Само без Срба , јер за њих то више не важи, то се подразумијева. Текст је бесмислен, колико је бесмислена и фраза о тзв мултиетничком Сарајеву, које је етнички очишћено од 150.000 Срба.
Komentari (4)