Metju Nimic “odmerava“ kompromis

M. Stančić

03. 07. 2017. u 09:38

Posrednik UN u pregovorima između Skoplja i Atine o spornom imenu Makedonija u novoj misiji

Метју Нимиц “одмерава“ компромис

Foto Tanjug / Z. Žestić

SKOPLjE:

OD STALNOG DOPISNIKA


Specijalni izaslanik UN u maratonskim pregovorima između Skoplja i Atine za rešavanje spora o službenoj opotrebi imena Makedonija, američki ambasador Metju Nimic, trodnevnu službenu vizitu, „samo Skoplju“, u nedelju je započeo razgovorima sa šefom države Đorđem Ivanovom.

Prvi put posle dve godine pauze, Nimic je započeo novu rundu preispitivanja spremnosti državnog vrha u Skoplju za odlučniji pristup u rešavanju oduženog spora sa Atinom koji ovu zemlju praktično drži u blokadi na putu strateškog opredeljenja za evroatlanske integracije.

Posle razgovora sa Ivanovom, sa kojim se poslednji put susreo pre tri godine, poslovično zatvoreni veteran američke diplomatije nije davao nikakve izjave. Jer, to „nije bilo ni predviđeno“. Iz kabineta Ivanova, pak, saopštenjem je objašnjeno kako je predsednik Makedonije Nimicu naglasio da pregovarači u procesu moraju poštovati međunarodno pravo.

- Neophodno je striktno pridržavanje rezolucija Saveta bezbednosti, Privremenog sporazuma i presude Međunarodnog suda pravde u Hagu. Mora da se poštuje međunarodno pravo i da se dosledno drži odnos prema međunarodno preduzetim obavezama – precizira se u pomenutom saopštenju objavljenom u Skoplju.

Uoči početnog razgovora Ivanova sa Nimicom, kako je ovde obajvljeno, u rezidencijalnoj predsedničkoj vili Vodno, održan je koordinacioni sastanak kod šefa države. Prisutvovali su premijer Zoran Zaev, ministar spoljnih poslova Nikola Dimitrov, vicepremijer zadužen za evrointegracije Bujar Osmani i pregovarač sa grčkim timom za prevazilaženje spora o imenu, Vasko Naumovski.

Za ponedeljak su u Vladi najavljeni razgovori Nimica sa Zaevom i Dimitrovom. Pred dolazak u Skoplje Nimic je izjavio da ne nosi nikakav konkretan predlog o kompromisnom rešenju imena za Makedoniju, već stiže da testira oba suseda u sporu i sagleda njihovu spremenost i rešenost za iznalaženje konačnog kompromisnog rešenja. To bi, kako je ocenio, bilo od izuzetne koristi ne samo za dve države nego i za čitav region, rešavanjem i niza drugih pitanja...



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije