U armiju se ide po želji

V. KADIĆ

03. 07. 2017. u 08:15

Odlukom Vlade Crne Gore uvodi se dobrovoljno služenje vojnog roka. Ova novina usvaja se nakon 14 godina obaveznog odlaska u vojsku

У армију се иде по жељи

Vojne snage sada će biti malobrojnije

PODGORICA - Nedugo posle ulaska u članstvo NATO, Vlada u Podgorici uvodi dobrovoljno služenje vojnog roka. Ova novina usvaja se 14 godina nakon što je ukinuta obaveza odlaska u armiju. Obuka neće trajati duže od šest meseci, a novim zakon uređuje se organizacija i služba u vojsci. Posebna pažnja biće posvećena vojnim obavezama građana Crne Gore - uspostavljanju evidencije vojnih obveznika, uvođenje dobrovoljnog služenja vojnog roka sa oružjem u miru i obuka i angažovanje vojnih obveznika u uslovima ratnog ili vanrednog stanja.

Ranije je saopšteno da bi dobrovoljno služenje vojnog roka trebalo da počne za dve godine. Predloženim rešenjima uvodi se takozvani “merit sistem” u postupku prijema, unapređivanja i izbora za obrazovanje i usavršavanje lica u službi u vojsci, detaljnije propisuje izgradnja integriteta i prava i obaveze lica u službi. Zakonom se bliže uređuju vojno-policijski poslovi, definišu nova stanja u službi i uspostavlja novi sistem ocenjivanja.

Vojska najmlađe evropske države je simbolična - 1.500, od čega 512 vojnika, 786 podoficira i 245 oficira, a njen vojni budžet u evropskim okvirima gotovo da ne postoji. Kasarne, aerodrome, luke i radarske tačke kojima raspolaže Podgorica NATO odavno ima na svim strateškim tačkama jadranske, egejske i sredozemne obale.

Upravo je po preporukama NATO, crnogorska vlast razoružala sopstvenu vojsku, koja bez pomoći alijanse teške da bi mogla da se odbrani i od “skromnijeg agresora”!

Nabavka savremene opreme trebalo bi da doprinese unapređenju kapaciteta i sposobnosti jedinica za reagovanje u različitim situacijama.

Prema nezvaničnim informacijama, za dobrovoljce će biti predviđena i novčana naknada. Posle odsluženja zainteresovani će imati priliku da postanu profesionalni vojnici.

- Prelazak na profesionalnu vojsku za siromašne zemlje je veoma skup nacionalni budžetski izdatak koji mogu da podnesu samo zemlje sa većim nacionalnim dogotkom nego što je crnogorski koji iznosi oko 3.500 dolara, kaže za “Novosti” pukovnik VJ u penziji Dobrislav Bajović.

JNA BILA SILA

JUGOSLOVENSKA narodna armija je početkom 1991. godine, pre raspada SFRJ, imala oružane snage od 238.500 pripadnika, podseća pukovnik Dobrislav Bajović. - Od toga broja imala je 22.500 oficira, 17.200 podoficira, 3.800 vojnih službenika, 34.200 civilnih lica na službi i 161.000 vojnika i pitomaca škole rezervnih oficira na služenju vojnog roka. Po ratnom sastavu JNA je brojala 1.058.378 ljudi!




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

kataklinger

03.07.2017. 10:32

jna je mogla i da ima ne milion vec 5 miliona vojnika pa opet ne bi nista uradila. 1991. vise nisu mogli da racunaju na regrute iz Hrvatske, Slovenije, BJRM,a imali su probleme i sa ostalima. rezerva se uglavnom nije odazivala(barem ne njima), a odziv je po nekim opstinama bio manji od 5%, dok je stvar sa regrutima bila slicna. u to vreme je bila prava umetnost popuniti jedinicu, a neke su imale vise vozila i orudja nego ljudi. koliko su samo oni para pojeli za tih skoro 50 godina, strasno.