Bura u CG zbog 150 evra od Amfilohija
22. 06. 2017. u 07:41
Prašina se digla zbog pomoći koju je dobila Branka Milić, osumnjičena za "državi udar" u Crnoj Gori. Džomić: Ona je tražila posetu. Ćerka: Bojim se za njeno zdravlje

Mitropolit Amfilohije i protojerej-stavrofor Džomić
MITROPOLIJA crnogorsko-primorska nije obavila nikakvu zvaničnu uplatu Branki Milić (61) koja već osam meseci čami u spuškom zatvoru zbog navodne umešanosti u "državni udar" 16. oktobra prošle godine, na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori.
"Novostima" je potvrđeno da su u poseti Milićevoj, pre dva dana, bili mitropolit Amfilohije i dr Velibor Džomić, protojerej-stavrofor, kada su joj poklonili 150 evra da bi mogla da kupi hranu u zatvorskoj kantini. Kamere su snimile čin "primopredaje", što su iskoristili pojedini mediji da to ocene kao finanasiranje "terorističke organizacije"!
- Radi se o pastirskoj poseti i to na molbu Branke Milić, kod koje sam uz odobrenje Višeg suda i ranije kao sveštenik dolazio radi primanja tajne svetog pričešća. Ona se obratila mitropolitu Amfilohiju da je kao duhovnik poseti i mi smo tu jevanđeljsku dužnost obavili - kaže za "Novosti" Velibor Džomić. - Svaki zatvorenik ima pravo na slobodu veroispovesti, pa i Branka Milić. Crkva se ovim činom ne meša u vođenje postupka. Svojevremeno je i patrijarh Pavle išao u Niš kod zatvorenika koji je bio osuđen na smrtnu kaznu. Nekorektno je da se ova naša poseta zloupotrebljava protiv ljudi koji su vezani, a oni koji to čine ne doprinose istini. Zavirivanje u džep zatvorenika je krajnje nekorektno i nedopustivo.
Branka Milić, iako bolesna, pritvor izdržava u veoma teškim uslovima u izdvojenoj ćeliji zatvora u Spužu.
- Više od osam meseci moja majka je pritvorena. Tek pre dva dana je za 19. jul, konačno, zakazan početak suđenja. Ona se i dalje dobro drži, iako je situacija u kojoj se našla puna apsurda. Mnogo me brine njeno zdravlje, jer boluje od angine pektoris, za koju nema prepisane lekove, a nije joj urađena ni operacija mladeža zakazana za kraj novembra prošle godine. Bojim se da sve to ne zakomplikuje - kaže za "Novosti" Brankina ćerka Jelena Milić (32) koja živi u Novom Sadu. Ona je, kako kaže, majku poslednji put videla pre dva meseca, i sprema se da je uskoro ponovo obiđe.
Branka je u Spužu već osam meseci

- Posete traju svega pola sata - kaže nam Jelena. - Mama se ne žali na uslove u pritvorskoj jedinici, jer je dostojanstvena i hrabra, ali mene izjedaju strepnja, briga i strah. Nadam se da će na suđenju dokazati da je nevina i da je pritvorena bez konkretnih dokaza. Nikada dosad nije krivično gonjena, nikada nije dobila nijednu prekršajnu prijavu. Po struci je građevinski tehničar sa respektabilnom listom važnih infrastrukturnih projekata na kojima je radila do penzije.
SUĐENjE POČINjE 19. JULA
PREDSEDNICA Specijalnog veća sudija Suzana Mugoša zakazala je za 19, 20. i 21. jul početak suđenja optuženima za takozvani pokušaj terorizma na oktobarskim izborima prošle godine.
Viši sud u Podgorici je 8. juna potvrdio optužnicu protiv Branke Milić, lidera Demokratskog fronta Andrije Mandića i Milana Kneževića i još 11 osoba: Mihaila Čađenovića, Mandićevog vozača, dvojice ruskih državljana Edvarda Šišmakova i Vladimira Popova, kao i osam srpskih - Miloša Jovanović, Nemanje Ristića, Predraga Bogićevića, Bratislava Dikića, Kristine Hristić, Milana Dušića, Dragana Maksića i Srboljuba Đorđevića. Postupak protiv prevodioca DF Ananija Nikića vodi se posebno.
Jelena i Branka Milić

UZALUD PISALA OEBS
- S OBZIROM na to da joj nije uvažen zahtev da se brani sa slobode i da joj minulih meseci nije predočen nijedan dokaz koji opravdava navode Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore na osnovu kojih je lišena slobode, mama je pisala OEBS-u i mnogobrojnim drugim nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom ljudskih prava. Odgovor, međutim, nije dobila ni od koga. Niko iz tih organizacija ih, sve ovo vreme, čak nije ni posetio u Spužu.
I Jelena je, kaže, pisala nadležnima u Srbiji, ali ni njoj niko nije odgovorio.
Dusko
22.06.2017. 07:58
Zena nema srecu da su je zatvorile vlasti Srbije, u tom slucaju NVO I ostali dusebriznici bi joj dosadili od borbe za njena prava, ovako posto je zatvorena od prijateljskog rezima, nepada im napamet da idu uz dlaku prijateljima svojih sponzora.
Crna gora danas - tamnica za Srbe !
Kakva je to drzava koju penzionerka pritom bolesna moze da srusi.Ali ovde je pitanje sta je drzava Srbija uradila da zastiti prava svoje drzavljanke.Gde je nas ambasador ?Kao i do sada samo je crkva uz nadod da pomogne. Razocaran sam sto vlada Srbije nista ne cini da pomogne ugrozenom narodu u Crnoj Gori.Oduzeli su im pravo na jezik pravo da se skoluju na svom jeziku.
zasto srbi u crnoj gori cute? Zasto bi Srbija reagovala? Davno su nam crnogorci ledja okrenuli. Neka se zale onima koje su izabrali
Komentari (4)