Podgorica: Klinički centar bez 1.000 medicinara

S. DRAGOVIĆ

18. 05. 2017. u 16:30

Loš standard lekara i nedostatak kvalitetnog kadra pritisnuli crnogorsko zdravstvo. Angažuju se specijalisti iz celog regiona

Подгорица: Клинички центар без 1.000 медицинара

KLINIČKOM centru Crne Gore nedostaje 1.000 lekara i medicinskih tehničara, prema novoj sistematizaciji radnih mesta, koja predviđa 3.196 zaposlenih! Ovaj podatak koji je saopštila direktoka ove zdravstvene ustanove Zorica Kovačević, oslikava nimalo vedro stanje u crnogorskom zdravstvu. Uz to, najavila je da će od narednog meseca angažovati dečjeg oftalmologa iz Skoplja, koji će raditi petnaestodnevno, ali i lekare iz regiona zbog nedovoljnog broja "pokrivenosti" u pojedinim odeljenjima.

Lekara fali i u Institutu za bolesti dece. Upravo jednom mesečno angažuje se specijalista reumatolog iz Kliničkog centra Srbije. Kovačevićeva saopštava da će se nastaviti sa angažovanjem lekara sa strane, poput onih koji su neophodni za uvođenje novih procedura, edukaciju kadra i popunjavati "rupe" gde je nedovoljan broj kadra.

U Sindikatu doktora Crne Gore zabrinuti su postojećim stanjem u zdravstvenom sistemu države i odlivom kadrova.

- Od 2013. do 2017. godine, na ovom polju nije se puno toga promenilo. Jedan od razloga za ovo je veoma spor sistem integracije svršenih studenata medicine u javni zdravstveni sistem. Zaključno sa 26. decembrom prošle godine na Birou rada se nalazi 106 lekara, za čije je školovanje Crna Gora već izdvojila oko dva miliona evra, u trenutku kada u javnom zdravstvenom sistemu nedostaje 700 lekara specijalista! - kaže za "Novosti" Milena Popović Samardžić, predsednica Sindikata doktora medicine Crne Gore.

DEFICIT - NAJVEĆI deficit kadrova je u urgentoj medicini, fizikalnoj medicini, neurologiji, dermatovenerologiji, oftalmologiji, anesteziologiji, internističkim granama, ortopediji, psihijatriji i opštoj hirurgiji - kaže Milena Popović Samradžić.

Premijer Duško Marković je nezadovoljan stanjem u crnogorskom zdravstvu. Bio je zagovornik toga da Crnoj Gori ne treba medicinski fakultet i da je jeftinije i korisnije da država plati svakom studentu koji želi da studira medicinu bilo gde u Evropi i svetu, s obavezom da se vrati u Crnu Goru nakon završenih studija.

- To je izjava koja se mora uvezati sa analizom koja bi potvrdila da je neracionalno ulaganje finansijskih sredstava u postojanje i rad Medicinskog fakulteta. Ukoliko postoji analiza koja pokazuje da se Crnoj Gori više isplati da kadar školuje sa strane, u kvalitetnijim zdravstvenim centrima, da se stručna mišljenja u predmetima u kojima se traži stav odbora Medicinskog fakulteta dobija po istim ili povoljnijim cenama od strane prestižnih medicinskih centara, onda je premijerova izjava opravdana. Naše analize pokazuju da je ovakva projekcija nerealna, jer budžet Medicinskog fakulteta iznosi nešto preko milion evra, kaže predsednica sindikata, naša sagovornica.


NISU KRIVI

LEKARI i medicinske sestre nisu krivi za to što u većini opštih bolnica nema osnovnih dijagnostičkih procedura. Danas je kuriozitet uraditi skener pacijentu, a većina tih skener aparata koji postoje u bolnicama su odavno prevaziđeni u regionu - kaže Marko Mitrović (demokrata). - Nisu lekari krivi što po više dana nema reagenasa za laboratorijska ispitivanja, što rade za ponižavajuće plate, koje su i do pet, šest puta manje od ministarske.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

ЏМРЉ

18.05.2017. 18:53

NATО ће попунити капацитете,а ево и како: USA ратни брод пристане у луку,маринци воде љубав са црногоркама и за двадесетак година ето њима на хиљаде и хиљаде медицинара+што би то били прави ЦРНОгорчићи....ојхааа:)))