Tri veka pravoslavlja usred Rijeke i Istre
14. 05. 2017. u 12:15
Značajan jubilej sunarodnika na severnom Jadranu. Deo proslave srpske i crkvene institucije, Županija...

Panorama Rijeke, Foto O. Radošević
SRBI iz Rijeke ove godine slave veliki jubilej - trista godina od dolaska u ovaj lučki grad. Cela godina je u tom znaku, a centralna manifestacija povodom tri veka pravoslavlja održaće se u oktobru. Planiran je niz manifestacija.
Srbi su se u ove krajeve doselili 1717. godine, kada je 218 pravoslavnih porodica došlo u Rijeku, Kraljevicu i Novi. Tim porodicama garantovana su verska prava, a stavljeni su pod jurisdikciju Srpske pravoslavne crkve. Privilegije su im date kako bi se ti krajevi štitili od turskih nasrtaja i napada drugih stranih zemalja, ali i da bi se unapredila trgovina. Takođe, bile su predviđene i kazne u slučaju kršenja tih prava - 300 maraka u zlatu.
DRAGIŠA Laptošević, predsednik Organizacionog odbora jubileja, kaže za naš list da će u oktobru biti održani brojni kulturni programi, naučni skupovi, izložbe, liturgije...
- Tokom centralne manifestacije planiran je bogat kulturni program u kome će učestvovati i dve predstave iz Beograda, jedna dečja predstava iz Pozorišta lutaka Republike Srpske, a hor "Banjalučanke" iz Banjaluke pevaće zajedno sa ženskom klapom "Kastav" iz Kastva kraj Opatije - kaže Laptošević za "Novosti". - Biće održana i sveta liturgija s najvišim predstavnicima crkvenog života Srba u Hrvatskoj, te Svečana akademija s brojnim gostima.
Ovim povodom organizovan je i naučni skup sa 22 predavača iz pet zemalja i u te svrhe Županija je izdvojila 13.000 evra. Grad Rijeka obećao je pomoć oko dovođenja dveju predstava iz Beograda, a Grad Kastav će pokriti veći deo noćenja učesnika kulturnog programa.
Predstavnici Srba kod gradonačelnika Vojka Obersnela, Foto: Privatna arhiva
.jpg)
- U organizaciji učestvuju srpske i crkvene institucije, Županija, Grad Rijeka, a i Vlada Srbije dala je novac, što je domaćinima znak da ih matica nije zaboravila - kaže Laptošević.
POMOĆ, kažu Srbi, stiže i od gradonačelnika Rijeke Vojka Obersnela, koji, kako navode, svojim ukupnim radom doprinosi tome da se oni u ovom gradu osećaju ravnopravnim građanima.
- Rijeka je grad u kojem nije bitno odakle ste, koje ste vere, s kim živite i koga volite. Rijeka je grad u kojem smo svi Riječani i stanovnici ovog grada kod svojih sugrađana cene i ocenjuju isključivo njihovu ličnost i dela - kaže Obersnel za "Novosti". - Nečija nacionalna pripadnost velikoj većini Riječana jednostavno nije bitna. S predstavnicima srpske nacionalne manjine Grad Rijeka izuzetno dobro sarađuje.
Petar Mamula, zamenik župana Primorsko-goranske županije, iz redova Srba, naglašava da i Grad i Županija u skladu sa svojim mogućnostima finansiraju sve oblike manjinskog aktivizma, bilo da se radi o udruženjima nacionalnih manjina ili o njihovim većima i predstavnicima preko kojih se sprovode programi i projekti usmereni na očuvanje nacionalnog identiteta.
Proslava Đurđevdana u riječkoj crkvi, Foto: Privatna arhiva

ĆIRILICA ZA NAJMLAĐE
U RIJECI "Prosvjeta" dugi niz godina štampa Znanstveni časopis "Artefakti", koji se bavi istorijom Srba na ovom području, kao i "Bijelu pčelu", list za najmlađe kojim se deca podstiču da uče ćirilicu i zadrže se u srpskom kulturnom krugu - nabraja Dragiša Laptošević. - U gradu su dve pravoslavne crkve i dva sveštenika. S obzirom na ukupan broj Srba u Županiji, Srbi svake četiri godine biraju zamenika župana iz svojih redova... U gradu je i Konzulat Srbije, koji ima važan psihološki uticaj na osećaj sigurnosti Srba u gradu.
Faktor X
14.05.2017. 13:28
Lepo
@Faktor X - Тако је - лепо! Али, Шта Срби у Србији раде да обележе 120 година од дана када је Милош Стефановић Милојевић изговори пследње речи: "Чувајте Србство!", и испустио душу у Београду, изгарајће љубави за Отаџбину.?!
Срби су очигледно у Фијуму стигли пре Хрвата тј.католика који су населили кроатокомунисти након 1945
@Анти Антифа - Мој деда стриц био је сликар у Италији у време I. Св. рата. Од њега су нам остале разгледнице Фијуме - Ријеке као и неке лепе ствари од венцијанског стакла, сребрни свећњак итд. Звао се Ђорђе Здравковић и из приче знамо да је радио иконе за неку српску цркву из тих крајева. Поздрав земљацима!
@Анти Антифа - ocjena iz povijesti čista jedinica.Rijeka je bila Hrvatska puno prije nego je okupirana od strane Italije.
Komentari (10)