Majkl Karpenter očekuje nastavak ruske subverzije širom Evrope i posle prijema Crne Gore u NATO
30. 03. 2017. u 13:52
Bivši pomoćnik zamenika sekretara za odbranu u intervjuu za Glas Amerike likuje nad neuspehom ruske strategije

AP Photo/Darko Vojinović
On smatra da je u pitanju veoma važna odluka, "kojom se nagrađuje zemlja koja je sprovela teške reforme da bi ispunila uslove za članstvo u NATO-u".
"To će pomoći i da se zatvore vrata za mešanje Rusije", kazao je Karpenter.
Ovaj američki zvaničnik i ne sumnja da će predsednik SAD Donald Tramp potpisati crnogorski protokol koji je ratifikovan u Senatu.
"Smatram da je to završena stvar u ovom trenutku. Ja naravno ne mogu da predvidim kakvi će biti potezi predsjednika Trampa u pogledu bilo kog pitanja, ali su njegov savetnik za nacionalnu bezbednost H. R. Mekmaster, državni sekretar Reks Tilerson i sekretar za odbranu Džim Matis podržali članstvo Crne Gore u NATO-u, tako da su Sjedinjene Države u suštini ratifikovale protokol", rekao je Karpenter, prenela je RTCG.
Govoreći o tome hoće li prijem Crne Gore u NATO sprečiti širenje pretnje od Rusije, Karpenter kaže:
"To pitanje bi trebalo posmatrati kratkoročno i dugoročno. Kratkoročno, očekujem da će Rusija nastaviti sa političkom subverzijom, ne samo u Crnoj Gori, već i širom Evrope, naročito u državama u kojima se ove godine održavaju izbori. Nastaviće i u Sjedinjenim Državama, gde se mešala u prošlogodišnje izbore".
Rusija u stvari, kaže Karpenter, sve odlučnije koristi metode političke suberzije.
"Dugoročno gledano, članstvo Crne Gore u NATO-u naučiće Rusiju lekciji da su u ovom slučaju negativne posledice veće od koristi, iz perspektive Kremlja, i da njegova strategija podrivanja širenja Alijanse nije dala rezultate i da smo odlučni da primimo zemlje koje ispune uslove za članstvo".