POLITIČKA KRIZA U MAKEDONIJI: „Pobednici“ blokiraju izbor spikera

M. Stančić

27. 03. 2017. u 11:16

Nastavak konstitutivne sednice Sobranja (skupštine) Makedonije, uz prisustvo članova diplomatskog kora u Skoplju u ponedeljak je praktično bio rezervisan za maratonsko javljanje poslanika VMRO-DPMNE

ПОЛИТИЧКА КРИЗА У МАКЕДОНИЈИ: „Победници“ блокирају избор спикера

Zoran Zaev, Foto Tanjug, AP Photo/Boris Grdanoski





SKOPLjE
OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“


Nastavak konstitutivne sednice Sobranja (skupštine) Makedonije, uz prisustvo članova diplomatskog kora u Skoplju, posle početnog saziva 30. decembra lane, u ponedeljak je praktično bio rezervisan za maratonsko javljanje poslanika VMRO-DPMNE, lidera i bivšeg premijera Nikole Gruevskog, odugovlačenjem početka rasprave za izbor novog spikera.

Posle uvodnog javljanja za diskusiju jednog od čelnika VMRO-DPMNE Antonia Milošoskog, za reč se prijavilo još 57 poslanika iz te stranke. Predsedavajući na sednici bivši predsednik parlamenta Trajko Veljanovski, takođe iz stranke Gruevskog, dozvolio je seriju maratonskog međusobnog „repliciranja“ budući da u raspravi ne učestvuju poslanici drugih partija.

Stav VMRO-DPMNE je da spiker parlamenta treba da bude iz redova stranke koja je pobnedila na decembarskim vanrednim izborima. Osim toga, kako je upozoreno, parlament ne može da vodi ličnost koja nije osudila platformu albanskih stranaka, čijom primenom, kako se ocenjuje, preti opasnost od rastakanja države...

Veljanovski slobodu maratonskih diskusija opravdava činjenicom da još nisu formirane poslaničke grupe i „poslanci imaju pravo na replike i kontrareplike“. A sve te „replike“ su uglavnom u znaku podrške iznetim stavovima Milošoskog, da u ime većine građana u zemlji, „kao pobednici izbora“ (održanih 11. decembra prošle godine), VMRO-DPMNE neće dozvoliti da bude potisnut u opoziciju.

Poslaničko mesto Gruevskog u parlamentu je upražnjeno. Prema saopštenju iz stranke, on je otputovao na Maltu, na kongres Evropske narodne partije.

Poslanička grupa Socijaldemokratskog saveza Zorana Zaeva, u ponedeljak je podnela zahtev Sobranju za izbor spikera parlamenta, uz podršku od 20 poslanika, jer kako je novinarima obrazložio Petre Šilegov, u najvišem zakonodavnom domu, diskusija po tom pitanju i izboru članova Komisije za izbore i imenovanja – „već postaje besopredmetna“.

Šilegov je potvrdio da je njihov kandidat za predsednika skupštine Talat Džaferi iz Demokratske unije integracija (DUI).

On je zatražio od poslanika VMRO-DPMNE, da odustanu od blokiranja rada parlamenta reliciranjem „sami sevbima“ izvan Poslovnika i dozvole parlamentarnoj većini da izbere predsednika Sobranja. U suprotnom, kako je precizirao – „kolabiraće sistem“.

- Očigledno jedini cilj platforme VMRO-DPMNE je unipštenje Makedonije i interesa njenih građana. Dužnost parlamentarne većine je preuzme odgovornost i da izabere predsednika Sobranja. U svakom drugom slučaju bićemo saučesnici u razbijanju Makedonije, rekao je Šilegov.

U jednodomnom parlamentu Makedonije sa ukupno 120 poslanika, novu većinsku makedonsko-albansku koaliciju koju predvodi Zaev čine 67 poslanika (49 SDSM-a, 10 DUI, pet Besa i tri Alijanse za Albance). „Pobednička“ stranka VMRO-DPMNE ima 51 poslanika, ali Gruevski u januaru nije uspeo da po dobijenom mandatu od šefa države Đorđa Ivanova, sa liderom DUI Aliem Ahmetijem dogovori nastavak saradnje i formira novu vladu.

Ivanov istrajava na stavu da uskrati mandat Zaevu, uprkos garancijama poslaničke većine, smatrajući da albanske stranke u njegovoj koaliciji platformom ugrožavaju unitarni karakter i budućnost Makedonije.

DRUGI ALBANAC NA ČELU SOBRANjA


Ukoliko Talat Džaferi iz DUI, bivši ministar vojni u Vladi Nikole Gruevskog, bude izabran za predsednika Sobranja Makedonije, biće to drugi Albanac na toj funkciji.

Prvi put na mestu predsednika makedonskog parlamenta bio je izabran Albanac dr Vulnet Starova, u poslednjem četvorogodišnjem sazivu uoči uvođenja višetranačja u zemlji. Prvi predsednik Sobranja posle toga, po izdvajanju Makedonije iz jugoslovenske federacije bio je Stojan Andov.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Mila

27.03.2017. 21:06

...a diplomatski kor je tu da se lično uveri da će njihov čovek konačno odraditi ono za šta je plaćen...europski "mirotvorci"...šta bi proizvođači naoružanja bez njih?...