„Čuvari“ Makedonije pred sankcijama?
25. 03. 2017. u 21:14
Kriza u Makedoniji na ivici opasnih izazova dubokih političkih i etničkih podela

AP Photo/Boris Grdanoski
SKOPLjE OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
VIŠEGODIŠNjOM krizom blokirana Makedonija „troši“ poslednje šanse za izlaz iz opasnog ćorsokaka zaglavljena političkim i etničkim podelama na samoj ivici haosa, bez prihvatljivih domaćih rešenja. Nemoć posredničkih misionara iz EU, oslikava se najavama prinudnih poteza – uvođenjem sankcija „čuvarima“ Makedonije, kao generatorima održavanja krize do „poslednje odbrane“.
Ključni pristupi suprotstavljenih strana, VMRO-DPMNE bivđeg premijera Nikole Gruevskog s jedne i makedonske opozcije predvođene socijaldemokratama (SDSM) Zorana Zaeva, podržane albanskim strankama, (DUI, Besa i Alajnasa za Albance), za izlazna rešenja obelodanjenih posle najnovije misije posrednika EU iz Brisela, nemaju korekcija niti bilo kakvih kompromisnih odstupaka.
U uslovima oduženog iščekivanja za institucionalno vraćanje države „u normalu“, istrajavanje na odbrani podeljenih pozicija dveju strana, zemlja je uvučena u bezizlaz. Više od tri i po meseca od vanrednih parlamentarnih izbora, održanih 11. decembra lane, u Skoplju još nije formirana nova vlada, parlament je bez spikera, a zbog probijenih rokova za raspisivanje lokalnih izbora, mandati gradonačelnicima su produženi do 15. maja... u stranačkim „štabovima“ suprotstavljenih strana nema nikakvih najava promene kursa uprkos zajedničkim tvrdnjama da „nude rešenja opasne krize...“
U već ustaljenom gotovo svakodnevnom prepucavanju pravim „ratom saopštenjima“ repriziraju se istrošeni stavovi u „ponudama“ izlaznih rešenja. Iz opozicionog bloka SDSM, uz podršku albanskih stranaka obezbeđnjnom većinom u parlamentu, na demokratskim osnovama, shodno Ustavu, od šefa države Đorđa Ivanova zahtevaju neminovno dobijanje mandata za sastav nove vlade. Od VMRO-DPMNE očekuju prihvatanje realnosti i mirnu predaju vlasti. S druge strane, pak, stranka Gruevskog istrajava na zahtevu organizovanja „popravnih“ vanrednih parlamentarnih izbora – zajedno sa lokalnim...
U uslovima velike narastajuće napetosti dok na ulicama Skoplja i gotovo svih gradova u unutrašnjosti Makedonije 26 dana neprekidno „teku“ masovni protesti Građanske inicijative „Za zajedničku Makedoniju“, protiv platforme albanskih stranaka koje sa SDSM čine većinu u parlamentu, Gruevski crpi dodatnu potporu za istrajavanje na svom kursu „odbrane države“.
Iz Brisela se „posrednički“ očekuju direktniji potezi. Evroposlanik Ivo Vajgl koji je bio u delegaciji EK predvođene komesarom za proširenje i bezbednost Johanesom Hanom, najavljuje da će prvi potez biti ponovno odlaganje glasanja o rezoluciji za Makedoniju u Evropskom parklamentu. To bi u Skoplju trebalo shvatiti, kako veli, kao opomenu, iako EU, „ima i drugih instrumenata, počev od finansijskih“.
„Ako kriza produži i ako dovede do ozbiljnih posledica po region i za Makedoniju, onda će morati da se razgovara i o drugim koracima, izjavio je Vajgl za skopski portal Nova.
Uprkos uverenju da će političkim iskustvom i odgovornošću stranačkih lidera izlaz iz krize biti pronađen, za Vajgla je ipak, zabrinjavajuća „najkarakterističnija izjava“ koju im je dao Gruevski, „da će insistirati do kraja, i da mu se ne ide u zatvor“. Ukoliko je to motiv svega ovoga što se događa u Makedoniji, kako je ocenio, „to znači da još dugo neće biti kompromisa“.
ZAOBILAŽENjE IVANOVA
IVO Vajgl smatra da u sadašnjem osetljivom političkom trenutku odužene krize u Makedoniji, predstavnici parlamenrtarne većine u Sobranju, predvođeni SDSM Zorana Zaeva, imaju i drugu mogućnsot za formiranje nove vlade i bez dobijenog mandata od predsednika države Đorđa Ivanova.
„Na osnovu većine, ukoliko dođe do sazivanja parlamenta, oni mogu da izberu vladu i da zaobiđu Ivanova“ smetra Vajgl.
NAJAVA „MERA“
MAKEDONSKI lideri rizikuju da se suoče sa sankcijama ukoliko nastave da blokiraju izbor nove vlade i da provociraju međuetničke konflikte, upozoravaju medijatora EU, „koji rade na prevazilaženju krize“ u ovoj zemlji, objavio je „Fajnenšl tajms“, pozivanjem na zvanične izvore u Briselu i na „izjave Ive Vajgla“.
Kiza Komina
26.03.2017. 01:41
xaxaxa alo pa to je balkan ucene ne pale.
Најбенигнији излаз из ове дубоке кризе јесу поновлјени избори,али Заев зна да би овог пута то било погубно за нјега.
Komentari (2)