Majke sa troje i više dece očajne: Sud na Milovoj strani

B. RADOSAVOVIĆ

25. 03. 2017. u 14:35

Nadležni u Crnoj Gori ostali pri odluci o smanjenju naknade. Sudije obrazložile da je umanjenje pomoći u skladu sa Ustavom

Мајке са троје и више деце очајне: Суд на Миловој страни

Majke ne odustaju od protesta

USTAVNI sud je odlučio da je Vlada u pravu, i potvrdio da majke sa troje i više dece po zakonu dobijaju umanjene naknade. Izmene i dopune propisa o socijalnoj i dečjoj zaštiti u skladu su sa Ustavom, što znači da naknade ostaju smanjene sa 336 na 264, odnosno sa 192 na 144 evra.

- Izmena Zakona o socijalnoj i dečjoj zaštiti u skladu su sa Ustavom - saopštio je Dragoljub Drašković, predsednik Ustavnog suda.

Na odluku ove sudske instance 21.600 korisnica čeka dva meseca, dok jedan broj njih od 2. marta ove godine svakodnevno iskazuje nezadovoljstvo protestima i gladovanjem ispred državne Skupštine u Podgorici, kao i revoltom u drugim crnogorskim sredinama.

Tokom sednice Ustavnog suda ispred tog zdanja odluku su nestrpljivo čekale majke koje od početka meseca protestuju ispred Skupštine. Pridružile su im se i korisnice iz drugih gradova kao i građani. Kada je informacija procurela, njehov očaj je bio veliki. Poručile su da neće prestati sa protestima dok im se naknade ne vrate na ranije iznose.

- Zakonodavac ima ovlašćenje da postojeće zakonske odnose može pravno urediti i na drugačiji način, ako smatra da je to potrebno. To uključuje da ima pravo da koriguje i iznose, visinu naknade u skladu sa ekonomskim, socijalnim prilikama u državi - obrazložio je Drašković.

VRATITE OTETO MAJKE sa troje i više dece kojima je nedavno drastično smanjena doživotna naknada protestovale su u Bijelom Polju i Beranama. - Vratite nam na silu oteto. Mnoge od nas su napustile posao i uzele ovu naknadu - kazala je u petak Željka Milanović iz Berana koja je sa nekoliko stotina koleginica iz Berana i Andrijevice u polusatnoj blokadi držala raskrsnicu puteva od Srbije, Kosmeta i Makedonije prema jugu Crne Gore.

Sa njim je saglasna i sudija Mevlida Muratović, koja je rekla da su "dobro pročešljali" iskustva evropskog suda, ali i iskustva u regionu. U tim primerima, kako ocenjuje, jasno je pokazano da država u oblasti socijalnih zakona ima pravo da koriguje odluke.

I dok je za njih dvoje sudija sve jasno, njihov kolega Miodrag Iličković ima brojne dileme.

- Šta je stečeno pravo, na koji način je "izmereno" da se naknade smanje 21 odnosno 25 odsto, zašto se po izmenama zakona doživotne prevode u fiksne koje su sada 264, odnosno 144 evra - pitao je Iličković, koji je zamerio radu Ustavnog suda, koji je, kako reče, morao prvo razmotriti ustavnost zakona koji je u julu 2015. omogućio isplatu naknada, pa tek nakon toga uzeti u razmatranje rešenje s kraja prošle godine.- Ustavni sud je trebalo po službenoj dužnosti da pokrene postupak, odredi privremene mere, čak stopira isplatu naknada dok u potpunosti ne raščisti ovaj slučaj, kategoričan je Iličković.

Sudija Milorad Gogić je ocenio da je odlukom o smanjenju naknada prekršena konvencija komisije Ujedinjenih nacija o ekonomskom, socijalnom i kulturnom pravu. Za njega su naknade stečena imovina koja je sada ugrožena.

BEDNA ODLUKA SUDIJA

- Ovo je bedna odluka! Ljudi koji primaju platu i do tri hiljade evra podignu ruku da se smanji majkama bedna naknada - kazala je Željka Savović, predstavnica majki.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije