Ivanov odbio da Zaevu da mandat; Zaev: Ivanov izvršio državni udar; Han: Svi moraju da poštuju rezultate izbora

M. Stančić

01. 03. 2017. u 17:27

Lider makedonske opozicije osudio potez predsednika države

Иванов одбио да Заеву да мандат; Заев: Иванов извршио државни удар; Хан: Сви морају да поштују резултате избора

Foto Tanjug, AP

Đorđe Ivanov je izvršio državni udar unoseći Makedoniju u dublju krizu, izjavio večeras lider opozicionih Socijaldemokratskog saveza (SDSM) koji predvodi makedonsku opozicionu koaliciju.

Ivanov uvodi zemlju u ustavno-državnu krizu negirajući većinsku volju građana, rekao je Zaev i poručio šefu države da povuče odluku kako se obezbedili uslovi za formiranje nove vlade u Skoplju.

Zaev je ocenio da predsednik države „sprečava legalan i legitiman transfer vlasti“.

- Ivanov se još jednom doveo u ulogu zaštitnika i učesnika politike VMRO – DPMNE. SDSM neće dozvoliti niko da si igra sa budućnošću države zarad ličnih i kriminalnih celjeva“, izjavio je Zaev, uz najavu da će se za to „iskoritati sve zakonske mogućnosti“.

Istovremeno je pozvao građane Makedonije da podležu pritiscima i da ostanu smireni.

Ignorisanjem diplomatkih „saveta“ Zapada – NATO, EU, Stejt departmenta, (poruke evrokomesara za proširenje Johanesa Hana, Generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga), domaće stručne javnosti, (ne)očekivanom odlukom predsednik Makedonije Đorđe Ivanov danas je odbio da dodeli mandat za sastav nove vlade, lideru opozicionih socijaldemokrata (SDSM) Zoranu Zaevu.

Makedonski šef države takvu odluku je doneo uprkos činjenici da je od Zaeva dobio zahtevane garancije obezbeđenja većine u parlamentu sa 67 potipsa poslanika od ukupno 120 zastupnika u Sobranju.

Time je u zemlji dodatno uzavrela neizvesnost u ionako napetoj kriznoj situaciji u kojoj se zemlja nalazi posle „nerešenog“ ishoda vanrednih parlamentarnih izbora 11. decebra.

HAN: SVI LIDERI,PA I PREDSEDNIK MORAJU POŠTOVATI ISHOD IZBORA

Visoki komesar EU za proširenje i dobrosusedsku politiku Johanes Han oglasio se povodom današnje odluke makedonskog predsednika Đorđa Ivanova da ne da mandat za sastavljanje nove vlade lideru SDSM-a Zoranu Zaevu. Han je preko Tvitera poručio da "svi lideri, uključujući predsednika moraju da poštuju ishod nedavno održanih izbora". On je dodao da očekuje da svi politički lideri i institucije dozvole da demokratski proces teče svojim tokom a u interesu građana.
U obraćanju javnosti Ivanov je odluku obrazložio pozivanjem na ustavne odredbe, po kojima, kako je rekao, ne može da dodeli mandat stranci sa platformom druge države. Precizirao je da mu „ni Ustav, ni savest ne dozvoljavaju“ da da mandat „nekome ko ruši suverenitet i ustavnost države“. O budućnosti države, kako je dodao, ne može da se pregovara, - „prihvatanje tuđe platforme je kažnjivo“.

Oslonac utemeljenja odluke Ivanov je istakao konstatacijom da je pomenuta platforma albanskih stranaka, (utvrđena u Tirani), za uslov podrške u formiranju nove vlade u Skoplju. Tom „Tiranskom platformom” koja je bila izneta i u pregovorima prvom mandataru lideru VMRO-DPMNE, Nikoli Gruevskom, tri albanske stranke – Demokratska unija integracija (DU), Besa i Alijansa za Albance, u šest tačaka, između ostalog zahtevaju ozvaničenje upotrebe albanskog kao drugog službenog jezika, uključivanje u pregovore za rešenje spora o imenu sa Grčkom, ekonomsku ravnopravnost, integrisanje zemlje u NATO, EU, pokretanje rasprave o promeni zastave, himne i grba Makedonije, podjednaku zastupljenost Albanaca u državnim strukturama...

U poslednjem pasusu prve tačke tog dokumenta zahtevano je usvajanje i rezolucije u Sobranju kojom bi se, osudio „genocid nad albanskim narodom u Makedoniji” u periodu 1912. do 1956. godine, ali je zvaničnim demantijem iz SDSM-a ta odrednica odbačena.
Ivanov u izjavi navodi da je Zaeva upoznao „o svim mislenjima kompetentnih pravnih eksperata“, saglasno članu 90 Ustava, o dodeli mandata većinskoj stranci za sastav Vlade.

Problem su rokovi, rekao je Ivanov. Da ne bi prekršio član 87 Ustava, koji precizira odgovornost šefa države za kršenje Ustava i zakona u vršenju svojih prava i dužnosti.
Makedonski šef države je na kraju obraćanja poručio građanima Makedonije „da budu spokojni“, istakavši da neće dati mandat „ni čoveku ni stranci koja se zalaže ili u svom programu ima platformu za rušenje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i samostalnosti Republike Makedonije“.

DUI: POTEZ IVANOVA MOŽE DA IZAZOVE KATASTROFALNU SITUACIJU


Demokratska unija za integracije (DUI), najjača albanska stranka u Makedoniji, ocenila je večeras da odluka predsednika Đorđa Ivanova da ne dodeli mandat za sastav nove vlade lideru SDSM Zoranu Zaevu može da izazove katastrofalnu situaciju u zemlji.

"DUI osuđuje pokušaj da se zajednička deklaracija albanskih partija u Makedoniji predstavi kao platforma druge države. Albanska platforma nije načinjena u Tirani, kako je rekao predsednik Ivanov. Tu platformu smo napravili mi - albanske partije u Makedoniji", rekao je portparol DUI Bujar Osmani.

Prema njegovoj oceni, prebacivanje političke krize na međunacionacionalni nivo može da odvede do "katastrofalne situacije" u Makedoni, prenosi makedonski portal "Plusinfo".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

Miki - Zg

01.03.2017. 18:11

Lično mislim da je gosp. preds.Đ.Ivanov u pravu .U već podijeljenoj Makedoniji ( BJRM ) dati mandat Zajevu ( podržava ga 20 % Makedonaca -Klinto-Soroševskih pulena ) i Šiptarsko-Albanske stranke ,dovelo bi do nestajanje zemlje .Platforma se pisala u Tirani ,uz podršku NATO-snaga ,Engleza i EU !

Nada_z

01.03.2017. 19:03

Ovo je predsednik. Svaka cast i veliko postovanje. Nase u Srbiji ne zelim ni da pomenem nisu vredni paznje. Mnogo su jeftini.

Marij

01.03.2017. 21:43

Koliko treba da bude ucenjen Zaev da bi radio nesto ovako.Mislim, svaki sa zdravim razumem ne bi pao ovako nisko ako nije ucenjivan debelo

kerber52

02.03.2017. 01:41

zasto drzavni udar, predsednik ima pravo na tako nesto, ono jest sad treba da se organizuju i predsednički i parlamentarni izbori ali boze moj, zakon je zakon

Dragisa Dag

02.03.2017. 16:09

BJRM mora prihvatiti da i Albanci cine veliki deo glasackog tela i postaju glavni faktor.Deo makedonaca je za koaliciju sa najjacom albanskom partijom.Sve vise taj narod jaca i ima ih sve vise u toj zemlji.To je realnost!E,sad projekti takozvane Velike Albanije da li su realni?tu se pita EU,NATO i RF!