Srbi ostaju u državnim telima BiH

O. MATAVULj

25. 02. 2017. u 10:46

Šta će se dešavati posle odluke Izetbegovića o reviziji spora protiv Srbije? Govedarica: Izlazak iz institucija produbio bi krizu. Vučić: Čuvamo mir u regionu, ali i interese naše zemlje

Срби остају у државним телима БиХ

Mladen Ivanić i Bakir Izetbegović

PREDSTAVNICI Srba neće bojkotovati Sarajevo, jer ne žele da produbljuju krizu u Bosni i Hercegovini, koju je opasno poljuljao član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović.

Srpski poslanici i ministri iz redova Saveza za promene poručuju da neće napustiti zajedničke institucije, ali ističu da se Savet ministara i Parlamentarna skupština BiH nalaze u tehničkom mandatu. Oni navode da žele da zaštite i Dejtonski sporazum, koji je Izetbegović uzdrmao podnošenjem zahteva za reviziju presude protiv Srbije i to bez odluke Predsedništva BiH.

- Ne smemo da dozvolimo potpunu blokadu institucija, jer je to vandejtonski čin. To Izetbegović priželjkuje, jer bi onda sav pritisak zbog vaninstitucionalnog delovanja sa sebe prebacio na Srpsku i njene predstavnike koji bi bili označeni kao remetilački faktor - kaže za "Novosti" Vukota Govedarica, predsednik SDS, stranke koja je članica Saveza za promene.

Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić najavio je da će preko posebnog izaslanika uputiti pismo sudu u Hagu, kojim će ih obavestiti da Predsedništvo nije donelo odluku o reviziji tužbe. On je dodao i da treba pitati Izetbegovića kako će kriza biti prevaziđena.

Izetbegovićev "solo nastup", odnosno slanje zahteva za reviziju bez saglasnosti druge dvojice članova Predsedništva BiH, u Srbiji tumače kao veoma neodgovoran potez.

AMBASADORKA POZVANA NA KONSULTACIJE Ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak pozvao je na konsultacije u Sarajevo ambasadorku BiH u Hagu Mirsadu Čolaković. Naime, pre nego što je prekjuče podnet zahtev za reviziju, Crnadak je uputio pismo MSP u Hagu preko ambasade BiH u Holandiji, ali je bošnjački član Predsedništva BiH zabranio ambasadorki da to pismo dostavi Sudu.

Premijer Aleksandar Vučić ocenio je da je stvorena veoma loša atmosfera i da su u prošlost vraćeni teško građeni odnosi Srbije i BiH, ali i uzdrmana stabilnost regiona:

- Srbija će uvek poštovati integritet BiH i zalagati se za očuvanje mira i stabilnosti, ali nipošto neće dozvoliti da budu ugroženi državni i nacionalni interesi naše zemlje.

Ministar za rad Aleksandar Vulin ukazao je da je Izetbegović imao priliku da postupi u skladu sa ustavom sopstvene zemlje, ali da to nije iskoristio:

- Ovo je akt neprijateljstva prema srpskom narodu u Srbiji i RS. Nadam se da će međunarodna zajednica preduzeti konkretne mere, a, ako to ne uradi, onda se plašim da postoje neki ljudi i zemlje koji aktivno pomažu Izetbegoviću da sprovodi destablizaciju u BiH.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Zipa Djale

25.02.2017. 13:26

Mozes misliti kakvi su ovo Srbi,ne smiji dozvoliti blokadu,a ovaj smije Srbima da radi sta pozeli.I da oni odbrane Dejtonski sporazum i Republiku Srpsku oni samo brane licnu dobit i fotelju!