Kremlj: Apsurdne i neodgovorne optužbe Podgorice

B. VLAHOVIĆ

20. 02. 2017. u 21:22

Reakcija Moskve na stav Crne Gore o ruskom učešću u navodnom neuspelom državnom udaru prošle godine. Optužbe su iz iste serije kao i mit o „umešanosti ruskih hakera” u američke izbore, kaže Lavrov

Кремљ: Апсурдне и неодговорне оптужбе Подгорице

Sergej Lavrov i Nemanja Ristić (levo)

OPTUŽBA crnogorskog tužilaštva koje je okrivilo Moskvu da je pokušala da organizuje državni udar u toj zemlji, iz iste je serije kao i mit o "umešanosti ruskih hakera" u američke izbore, izjavio je u ponedeljak ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. On je dodao da su to glasine slične onima u zapadnim novinama da je sadašnji predsednik SAD, Donald Tramp, povezan sa ruskim tajnim službama.

- Rusija se ne meša u unutrašnje stvari drugih zemalja - izjavio je Putinov portparol Dmitrij Peskov.

Optužbe iz Podgorice se dopunjuju sa tvrdnjama iz teksta koji je u nedelju objavio britanski list "Sanej telegraf", a jedan od glavnih argumenata im je fotografija na kojoj je ministar Lavrov sa grupom Srba među kojima je i Nemanja Ristić. Izvor britanskom listu je iz redova britanske vojne obaveštajne službe, a autor teksta je inače vojni komentator tog britanskog lista.

Interesantno je mišljenje rukovodioca Centra etnopolitičkih i međudržavnih konflikata Instituta za izučavanje Evrope pri Ruskoj akademiji nauka, doktora Pavela Kandelja.

- Rast kritike na račun Kremlja od strane crnogorskih vlasti vezan je sa željom da povećaju svoju važnost u očima Zapada. U suštini je vlast u Crnoj Gori dosta autoritarna. Rukovodstvo Crne Gore ima sumnjivu reputaciju, čak i na Zapadu. U svetlu ruske opasnosti vlastima u Podgorici biće lakše da legitimizuju svoju vladavinu - objasnio je Pavel Kandelj.

U razgovoru za "Nezavisimuju gazetu" Kandelj je rekao da bojazan od ruskog mešanja u poslove Crne Gore podiže njen geopolitički značaj, a sve to povećavava njene šanse da je što pre prime u NATO.

- Dokazi u korist verzije da je Moskva planirala prevrat ne postoje. Sudeći po stilu, radilo se o balkanskom amaterizmu. Ruske tajne službe ipak rade ozbiljnije - zaključio je Pavel Kandelj. On dodaje da su podjednako moguće verzije da su politički protivnici Đukanovića u Crnoj Gori mogli učestvovati u puču, ali isto tako je moguće da je režim Đukanovića sam inscenirao atentat da bi mogao da pritisne opoziciju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

realist

20.02.2017. 23:14

Zateze se obruc mafijaskih vladanja u Crnu gori i sada gledaju kako fade spasavaju,uvlace se sami u klopku neprijatelja,a ima ich dosta,kolko su Rusi kupili zemljista da mogu svoje baze napraviti.