Na Crnogorskom primorju počela rezidba, masline dobro rodile

B. DABIĆ

14. 02. 2017. u 06:02

U maslinjacima počela je rezidba maslina, koja je važna zbog očuvanja stabla i poboljšanja roda. Rezači sređuju stabla, kako bi prinosi bili berićetni

На Црногорском приморју почела резидба, маслине добро родиле

BAR - U maslinjacima na Crnogorskom primorju počela je rezidba maslina, koja je važna zbog očuvanja stabla i poboljšanja roda ove biljke. Prezentaciju rezidbe-krašćenja maslina organizovalo je Društvo maslinara Bara u saradnji sa Srednjom stručnom školom iz ovog grada. Rezači maslina su svoje umeće pokazali u maslinjaku poljoprivrednog dobra bivše Poljoprivredne škole.

Rezidba maslina je prilika da se na istom mestu sretnu svi poznati barski rezači ovog stabla, i maslinari koji nameravaju da obave rezidbu u svojim maslinjacima.

- Uz prezentaciju rezidbe, bez klasičnog takmičenja, mi se i družimo, i učimo jedni od drugih. Bilo je oko 20 rezača koji su rezali masline. Pozvali smo one kojima je potrebna rezidba da se na licu mesta uvere kako se to radi, i da se eventualno, ukoliko su zainteresovani, dogovore za posao. Takođe, pokazali smo mašine koje maslinari koriste. Sve to radimo sa stručnom školom iz Bara, sa njihovim profesorima i na njihovom imanju - kazao je Ćazim Alković, predsednik Društva maslinara Bar.

Veliko je interesovanje maslinara za rezidbu i ona je u toku.

- Ako se maslina ne reže, ona ne može, da daje kvalitetan i dobar plod, niti da ostane stablo. Recimo, maslinarima koji nisu rezali, vetar je oborio stabla. Međutim, ako je stablo masline pročišćeno vetar prolazi kroz grane, u toj situaciji ga teže može oboriti - kazao je Alković.


VEĆI TROŠAK

CENA rezidbe po stablu masline košta od sedam do deset evra, a zavisi od veličine stabla.

- Na cenu utiče i to kada je poslednji put stablo rezano, jer, je lakše, ako je to rađeno češće - kažu rezači. - Za maslinare ova stavka u budžetu nije zanemarljiva i predstavlja veliku investiciju za maslinare.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

dujo pajov

14.02.2017. 13:22

@buda - E, baš ste dokoni - nemate drugog posla no se iskomatiste zbog Katnića.

Gojko

14.02.2017. 11:33

Pazite se dok vršite rezidbu da vas Katnić ne optuži za neko protivustavno okupljanje,jer treba nadmašiti englesku kraljicu u trajanju vladavine,ako niđe drugo ono u CG.

DZMRLJ

14.02.2017. 17:50

добро родиле маслине у земљи која је признала девијантну квазидржаву"Kosova"и која са шиптарима перфидно отима српско.духовно наслеђе,интересује ме јесу ли им долазили у посету овековечени"пријатељи резачи из Жуте куће"на ово дружење/резидбу?