Strazbur: Skoplje narušilo pravo slobode izražavanja

M. Stančić

09. 02. 2017. u 21:40

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu osudio Makedoniju zbog izbacivanja novinara iz parlamenta 24. decembra 2012. godine

Стразбур: Скопље нарушило право слободе изражавања

SKOPLjE - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

Udruženje novinara Makedonije (ZNM) u četvrtak je pozdravilo odluku Evropskog suda za ljudska prava u slučaju „Selmani i drugi protiv Republike Makedonije“, povodom događaja „crnog ponedeljka“ 24. decembra 2012. kada su novinari nasilno izbačeni sa galerije skupštinskog zdanja u Skoplju.

U postupku koji je pred sudom u Strazburu pokrenuo predsednik ZNM Naser Selmani i novinari iz ove asocijacije, konstatovano je narušavanje dva prava zagaranovana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Narušeno je pravo slobode izražavanja iz člana 10 i pravo na fer suđenje iz člana 6 Konvencije. Ova presuda je prva kojom se utvrđuje povreda slobode izražavanja i vrlo je važna za demokratiju i vladavinu prava u Republici Makedoniji. Istovremeno, presuda je i pobeda novinarske zajednice, koja je pokazala da za pravdu uvek vredi da se borimo. Pravda je možda spora, ali uvek pobeđuje“, navodi se u saopštenju ZNM.

Iz novinarskog udruženja je ukazano da presuda suda u Strazburu pridonosi da se i u Makedoniji stvori pravna kultura i da se afirmiše princip poštovanja osnovnih ljudskih prava i sloboda. „Ova presuda predstavlja dokaz da su institucije u Republici Makedoniji podbacile u ispunjenju svog osnovnog zadatka, da štite i da promovišu ljudska prava“.

Nataša Gaber Damjanovska, sudija Ustavnog suda Makedonije je izjavila da je sud u Strazburu doneo „fer i pravednu presudu“.

- Zaista mi je drago što je sud doneo pravilnu i fer odluku i što je pritom uzeo u obzir i moje izdvojeno mišljenje. Ja i danas čvrsto verujem da je, imajući u vidu značaj predmeta, Ustavni sud morao da obezbedi održavanje javne rasprave (prema članu 55 Poslovnika Suda) i da je sloboda izražavanja, gledano kroz prizmu krucijalne uloge koju mediji imaju u njenom oživotvorenju, bila povređena na tom događaju, izjavila je Gaber Damjanovska.

Ona je ukazala da su mediji, „kao neprikosnoveni prenosioci važnih informacija prema građanima, u ovom slučaju o sudbini budžeta koji ih krajno pogađa i o čemu je moralo da se pokrene javna demokratska debata, bili uskraćeni u obavljanju ove njihove društvene uloge“. Ipak, kako zaključuje, „raduje činjenica da preko instrumenata međunarodnog prava, zagarantirana ljudska prava finalno uspevaju da obezbede svoju doslednu zaštitu“.


STAV OPOZICIJE

Presudu Suda u Strazburu u slučaju „Selmani i drugi protiv Republike Makedonije“, saopštenjem je pozdravila i najveća opoziciona stranka u zemlji Socijaldemokratski savez (SDSM) Zorana Zaeva. Ocenjeno je da će „24. decembar 2012. ostati zapisan kao najcrnji datum makedonske savremene istorije kao dan kada su pogažena sva ljudska prava i slobode“.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije