Minimalac za čak 17.000 zaposlenih!

M. VLAHOVIĆ

26. 01. 2017. u 15:22

Najnoviji podaci Poreske uprave Crne Gore pokazuju da veliki broj radnika malo zarađuje. Keković: Nekorektna visina zarade. Lekić: Deo plate ide na ruke

Минималац за чак 17.000 запослених!

Siniša Lekić, Najmanja primanja u trgovini i ugostiteljstvu

GOTOVO deset odsto zaposlenih u Crnoj Gori prima - minimalac! Minimalnu zaradu, koja iznosi 193 evra, prima čak 17.067 zaposlenih, pokazali su najnoviji podaci Poreske uprave. S obzirom na to da u Crnoj Gori ima ukupno 183.000 radnika, to znači da je više od devet odsto zaposlenih osigurano na minimalac.

- Najviše obračunatih minimalnih bruto zarada bilo je u pet delatnosti, uključujući restorane i pokretne ugostiteljske objekte, trgovinu na malo u nespecijalizovanim prodavnicama i trgovini na veliko, izgradnju stambenih i nestambenih zgrada i privatno obezbeđenje - precizirali su iz Poreske uprave.

Najmanja bruto zarada, odnosno sa porezima i doprinosima iznosi, kako navode iz Poreske, 288 evra. Osiguravanje zaposlenih na minimalac, a isplata ostatka plate na ruke, što je nezakonito, česta je tema. Predsednik Unije slobodnih sindikata, Srđa Keković, kazao je ranije za "Novosti" da veliki broj poslodavaca u Crnoj Gori koristi mogućnost isplaćivanja minimalne zarade zaposlenima.

- Krajnje je nekorektna visina minimalne zarade i vreme je da se ona poveća 50 odsto, tako da iznosi 250 evra. Trenutna satnica iznosi nešto malo preko evra, što je među najnižim satnicama u Evropi. Sa druge strane, isplaćivanje ostatka zarade na ruke dovodi do gubitka za radnike s obzirom na to da se ne uplaćuju doprinosi za PIO, a gubi i država, socijalni fondovi i budžet - istakao je Keković.

Ekonomski analitičar Siniša Lekić rekao je za "Novosti" da veliki broj radnika sa minimalnom zaradom znači da su preduzeća u teškom položaju, pri čemu veruje da jedva isplaćuju i tu zaradu.

- Naravno postoji i jedan broj preduzeća koji pored ove zarade isplaćuje i na crno deo plate. To je problem za državu, jer taj deo umanjuje Fond za penzionere, a i ti radnici imaju malu osnovicu za svoju penziju. U svakom slučaju, položaj radnika koji prima ovu zaradu je u odnosu na ostale zabrinjavajući i govori da je i privreda u teškom položaju - ističe Lekić.

Iz ovoga prizlazi i to što penzije, kako je dodao, velikog broja penzionera iznose nešto preko 100 evra.

- Novca u penzionom fondu uvek nedostaje, što je vidljivo stalnim dotacijama Vlade. Naša privreda je nezavidnom položaju i plate radnika pokazuju da se mnoge firme pripremaju za stečaj - navodi Lekić.

PREGOVORI vlade i sindikata

OVIH dana bi trebalo da počnu i razgovori Vlade, sindikata i poslodavaca oko povećanja minimalne zarade, koja se nije menjala od 2013. Ministar finansija Darko Radunović nedavno je najavio da se u Vladi razmišlja o povećanju minimalca. On nije govorio o procentu povećanja, ali je istakao da će Vlada krajem prvog kvartala izaći sa novim pravilima socijalnih davanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije