Funkcionerima režu plate 8 odsto!
19. 01. 2017. u 12:21
Administrativni odbor na sutrašnjoj sednici razmatra smanjenje plata u javnom sektoru u Crnoj Gori. Na dnevnom redu primanja poslanika, ministara, sudija, revizora

U RED za štednju "stali su" i najviši državni funkcioneri Crne Gore! To je rezultat nedavno usvojenog budžeta za 2017. koji predviđa smanjenje zarada od osam odsto i u javnom sektoru. Na dnevnom redu Administrativnog odbora, na sutrašnjoj sednici su primanja poslanika, ministara, sudija, revizora, članova komisija, kao i plate predsednika države, Parlamenta i Vlade.
- Predviđeno je i zamrzavanje obračuna minulog rada od 1. aprila ove godine - kratko nam je saopštio Luiđ Škrelja, predsednik Odbora.
U Skupštini je početkom prošle godine, na predlog Vlade, usvojen Zakon o zaradama u javnom sektoru. Prema tom rešenju, osnovna plata predsednika države je 1.760 evra, a predsednika Parlamenta, Vlade, Ustavnog i Vrhovnog suda po 1.650 evra.
Prema podacima Monstata, u novembru prošle godine prosečna zarada u Crnoj Gori iznosila je 503 evra. Najviše su primali zaposleni u finansijskom sektoru, prosečno 910 evra. Iza njih su oni koji rade u sektoru snabdevanja električnom energijom sa 875, zatim zaposleni u prometu nekretnina i informisanju, sa prosekom od 677 evra, odnosno 675.
- Zarade u poljoprivredi, rudarstvu, saobraćaju, državnoj upravi i zdravstvu su od 540 do 595 evra. Zaposleni u građevinarstvu i obrazovanju primaju od 400 do 500 evra, a najniže plate su u trgovini sa prosekom od 340 evra - navode u Zavodu za statistiku.
Najniža zarada u Crnoj Gori je 193 evra. U Ministarstvu finansija napominju mogućnost povećanja minimalca, a u sindikatima pozdravljaju takve predloge.
- Pravo je vreme za povećanje najniže zarade, jer je linija siromaštva 185 evra - kratko je prokomentarisala Tatjana Vukosavović iz te radničke asocijacije.
U Uniji slobodnih sindikata su konkretniji. Traže čak 50 odsto prosečne zarade u Crnoj Gori. U brojkama, to znači - 250 evra.
- Ako se ima u vidu da zaposleni radi 176 sati mesečno, ispada da sat njegovog rada vredi malo više od evra. To je neprihvatljivo - ocenio je Zvonko Pavićević iz Unije slobodnih sindikata.
U Uniji poslodavaca smatraju da trenutna situacija u privredi ne pogoduje povećanju minimalne zarade.
- Spremni smo za razgovor sa socijalnim partnerima i tražićemo smanjenje ostalih opterećenja na zarade. To su izdvajanja za Fond rada, za zapošljavanje lica sa invaliditetom, osiguranje od nezaposlenosti, i kada se sve to sabere, trošak poslodavaca za zarade izuzetno je visok - komentariše Rumica Kostić iz Unije poslodavaca.
MANjE 140 EVRA
Računica pokazuje da bi se plata predsednika države sa umanjenjem od osam odsto smanjila za 140 evra, a predsednicima Vlade, Skupštine, Ustavnog i Vrhovnog sud po 132 evra.