Zbog spora sa opštinom stupio u štrajk glađu, pa preminuo

E. V. N.

26. 12. 2016. u 19:00

Kod Tivta sahranjen Zlatan Perak, koji se 24 godine sporio se sa opštinom oko eksproprijacije zemlje. Počeo da štrajkuje iako je srčani bolesnik

Због спора са општином ступио у штрајк глађу, па преминуо

Zlatan Perak

NA groblju u Lepetanima kod Tivta u ponedeljak je sahranjen Zlatan Perak (64), čovek koji je pune 24 godine pokušavao da ostvari svoje pravo. Sporio se sa Opštinom oko eksproprijacije zemlje na kojoj je napravljen put na Činovici iznad Lepetana. Počeo je štajk glađu, uprkos savetima da to ne čini, jer mu je dijagnostikovano srčano oboljenje. Njegovi prijatelji kažu da je "malo popustio sa štrajkom", ali srce ipak nije izdržalo.

Zlatan je pre 20 godina dobio presudu Vrhovnog, a pre sedam godina i Ustavnog suda, kojima se potvrđuje da je put koji je do 1992. vodio do njegovog imanja uzurpiran. Presude nikada nisu izvršene, niti je počela gradnja drugog prilaza, koji je 2008. godine čak i ucrtan u Detaljni urbanistički plan.

Govorio je da za zdravlje ne mari, jer mu država nije omogućila da živi i radi, a to pravo uskraćeno je i njegovim sinovima, Alenu i Draženu. Oni su ga u ponedeljak ispratili na večni počinak. Supruga mu je preminula pre dve godine.

Znao je da kaže: "Ogrebao sam sva vrata u opštini, ministarstvima, kabinetima". Tvrdio je da se iza svega krije prodaja 46 parcela na 20.000 kvadrata državnog zemljišta. Niko to nije hteo da ispita, jer bi "neko morao u zatvor". Upirao je prstom na katastar, urbanizam i sud, čelnike Opštine.

Sa Perakom se tokom štrajka glađu susrela nedavno i gradonačelnica Tivta, dr Snežana Matijević. Obećala je da će pokrenuti postupak za eksproprijaciju imovine preko koje bi trebalo da bude izgrađen put.

Britkog jezika, ovaj penzioner nekadašnjeg tivatskog "Arsenala" i invalid, bio je omiljen među prijateljima. Govorio je da neko mora da stane na kraj korupciji i kriminalu, onima koji ne rade svoj posao. Stalno je podsećao i na predizborno obećanje tivatske Hrvatske građanske inicijative, da će štititi interese svojih sunarodnika, ali i da su u njegovom slučaju pokazali suprotno.


IZGUBLjENA DOBIT

PERAK je pre dvadesetak godina dobio dozvolu za uređenje auto-kampa, a onda je prodato zemljište i put, pa više nije mogao da uđe u svoj posed. Spor koji je vodio smatrao je svojevrsnim terorom i organizovanim kriminalom, odnosno manje pravnim slučajem a više političkom ujdurmom.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Жељко

26.12.2016. 19:38

Такво је стање већ деценијама у свим Србским покрајинама...од здравства па до прависуђа а у београду је ситуација најтежа у свим друштвеним сферама...народ је доведен до ивице провалије разума...