Iz minusa u nove kredite

V. KADIĆ

29. 08. 2016. u 06:21

Zbog javnog duga od 2,3 milijarde evra, Crna Gora u nevoljama. Narednih pet godina zadužiće se još dve milijarde evra

Из минуса у нове кредите

PODGORICA - Ukupan državni dug Crne Gore poslednjeg junskog dana iznosio je, sa depozitima, 2.305,97 miliona evra, ili 60,6 odsto BDP, od čega je ino-dug 2.033,78 miliona evra, a unutrašnji 326,91 miliona, dok su depoziti iznosili 54,72 miliona.

Dužnička "omča" uveliko steže građane Crne Gore, a ovi podaci sa sajta Vlade su još više pojačali njihovu zabrinutost.

Ministar finansija Raško Konjević priznaje da Crna Gora ima ozbiljne izazove u upravljanju javnim dugom.

- U narednih pet godina moramo se zadužiti dve milijarde evra - izjavio je Konjević na državnoj televiziji. - Ono što je ogroman izazov kod upravljanja dugom, jeste činjenica da u narednih pet godina, kako bismo isplaćivali prethodna dugovanja, servisirali kamate i deficite, moramo da se zadužimo za nove dve milijarde. Već dobijamo ozbiljna upozorenja Svetske banke. Pošto državni dug pređe 60 odsto BDP-a, država ima obavezu da izradi sanacioni plan, koji je bio gotov za vreme mandata mog prethodnika Radoja Žugića, a podrazumeva smanjenje plata i kao krajnju meru povećanje poreza.

Kada se pre četiri godine Milo Đukanović šesti put vratio na najviše državne funkcije, zatekao je državni dug od 1,7 milijardi evra (51,2 odsto BDP), koji je sada neuporedivo veći. Iz Centralne banke su tada saopštili da je prvi put u istoriji javni dug premašio tzv. psihološku granicu!

Tako je mala država podno Lovćena iz grupe niskozaduženih zemalja, za relativno kratko vreme stekla status visokozadužene. Ukoliko postane članica NATO, Crna Gora će samo za odbranu godišnje morati da izdvaja dva odsto BDP-a. Analitičari ocenjuju da će se tim činom država dodatno uvući u dužničko ropstvo, jer prognoziraju da će članstvo u Severnoatlantskom vojnom savezu biti daleko skuplje od ta dva procenta.

- U poslednjih sedam-osam godina javni dug Crne Gore enormno je uvećan, dok je za to vreme država ogroman deo svoje imovine rasprodala i, opet, nije uspela da sanira javne finansije. Odgovornost mora da snosi vrh režima - poručuje Milutin Đukanović, funkcioner Demokratskog fronta.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije