Beranci traže vanredno stanje

M. SEKULOVIĆ

13. 08. 2016. u 07:00

Situacija oko naglog širenja zarazne bolesti kvrgave kože kod goveda postaje alarmantna, posebno na severu

Беранци траже ванредно стање

NE jenjava epidemija zarazne bolesti kvrgave kože kod goveda, koja na severu zemlje preti da desetkuje stočni fond.

Dok ministar poljoprivrede Budimir Mugoša očekuje da će se u narednim danima smiriti situacija sa zarazom, zbog koje će biti uništeno više od 300 grla, sa terena stižu sve dramatičnije vesti.

Tako je Krizni štab za sprovođenje mera zaštite i praćenja bolesti kvrgave kože kod krava ministarstvu Mugoši u petak uputio urgentan zahtev za uvođenje vanrednog stanja na teritoriji opštine Berane!

U zahtevu se navodi da je do sada na ovom području Crne Gore potvrđena bolest kod 54 grla, od kojih su 44 već uklonjena. U međuvremenu, na analizu je poslato još uzoraka uzetih sa sumnjivih grla.

- S obzirom na to da su pogođena većinom staračka domaćinstva, koja nisu u mogućnosti da kopaju jame, u kojima će se životinje zakopavati, a mašine komunalnih preduzeća nisu u mogućnosti da izađu na problematična mesta zbog učestalih kvarova, ali i velikog broja prijavljenih grla, Opština Berane nije u mogućnosti da na vreme obavi uklanjanje zaraženih životinja - stoji u saopštenju nadležnih, u kome se dalje navodi da opština svakodnevno ulaže sredstva za gorivo, popravku mašina i vozila i dodatne dnevnice radnicima angažovanim na terenu.

Sumirajući sve navedene probleme, Krizni štab opštine Berane je organizovao sastanak kome je prisustvovala glavna republička veterinarska inspektorka, Mirjana Drašković. Na njemu je donet zaključak da se od Ministartva poljoprivrede i ruralnog razvoja zatraži da uvede vanredno stanje, kako bi na osnovu te odluke mogli da angažuju i privatnu mehanizaciju, vozila i odobre dodatna novčana sredstva, a sve to traže da se hitno reši, s obzirom na to da je stanje na terenu alarmantno.

* Karta sa označenim mestima, gde je je zaraza registrovana

- Širenje zaraze najviše pogađa seoska, uglavnom udaljena, planinska domaćinstva, kojima je stočarstvo jedini izvor prihoda i egzistencije. U kriznom štabu se nadaju da će uvođenje vanrednih mera ubrzati i proceduru nadoknade štete, koju osim gubitka samih grla čini i izgubljena dobit od prodaje mesa, mleka i mlečnih proizvoda. Avgust i septembar su meseci u kojima se stanovništvo na severu sprema za početak školske godine i zimu, te su domaćinstvima troškovi znatno povećani - poručuju iz Kriznog štaba.

VAKCINACIJA - SLUČAJEVI zaraženih krava na planini Komovi, u Nikšiću i Plužinama, na samoj granici sa BiH, posebno se istražuju - saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, uz napomenu da je na teritoriji Crne Gore vakcinisano više od 77 odsto ukupne populacije goveda, a taj procenat je i veći (oko 99 odsto) u područjima proglašenim za zaražena i ugrožena.

Kako je iz Ministarstva poljoprivrede saopšteno, do pre dva dana su potvrđena 233 slučaja obolelih goveda u Crnoj Gori, i to u opštinama: Gusinje, Berane, Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, Plav, Rožaje, Žabljak, Plužine, Šavnik, Nikšić, Petnjica i Podgorica.

Ministar Mugoša je povodom polemika, pa i protesta oko načina uklanjanja životinjskih leševa, poručio "da je ubeđen da se sve radi u skladu sa strukom i zakonima".


DAKOVIĆ PROTIV

- NEMA razloga za uvođenje vanrednog stanja u Beranama - tvrdi direktorka Uprave za bezbednost hrane Vesna Daković, dodajući da je većina obolele stoke uklonjena, a vakcinacija pri kraju. Daković je u petak za TVCG izjavila da je iznenađuje zahtev Kriznog štaba, jer su dosad uklonjena 44 goveda, a ostalo je još desetak goveda, što će biti učinjeno u toku dana.


ZARAZA PRETI IZVORIŠTIMA

BIJELO POLjE - Meštani Srđevca, Crnče i Potoka, u bjelopoljskoj opštini, započeli su potpisivanje peticije za uklanjanje zaraženih goveda na dve lokacije. Oni traže od nadležnih da uklone stoku, dok živa soda, kojom su zaražena grla posipana, nije počela da reaguje, i ukazuju na opasnost zaraze vode u domaćinstvima, jer su kaptaže izvora udaljene od 50 do 150 metara od mesta gde su krave ukopane.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Goran

13.08.2016. 10:07

Neprirodnu zarazu ovakvih promjera je moguce samo na dva nacina sprovesti . Prvi je putem kemtrejlsa a drugi , koji je mnogo vjerovatniji , je putem vakcinacije. Vise nije nepoznato da velike korporacije sirom svijeta suzbijaju populaciju , kada to rade sa ljudima , zasto nebi i sa stokom. Uostalom , populacija ljudi je krajnji cilj.