Pljevlja: Umesto peleta, pare u toplanu
06. 08. 2016. u 08:09
Opština pljevlja neće nabavljati ekološki ogrev po regresiranim cenama. Svih 270.000 evra preostalih iz prošle godine biće prenamenjeno za izgradnju kotlova u Radosavcu

Iako je bilo najavljeno da će i ove godine Pljevljaci biti u prilici da nabave ekološki čistiji ogrev po regresiranim cenama, to se, najverovatnije, neće desiti.
Namenjeni novac biće upotrebljen za izgradnju nove toplane.
- Mislim da ćemo sav novac uložiti u toplanu i na pragu smo donošenja takve odluke - najavio je predsednik Opštine Pljevlja Mirko Đačić.
On je objasnio da se radi o 450.000 evra, koji je Opština opredelila za mere smanjenja zagađenja u Pljevljima. Toj sumi biće dodato i 270.000 evra, koliko je preostalo iz prošle godine, a bilo je namenjeno za nabavku peleta i briketa.
- Ukoliko nam Ministarstvo dozvoli, sav novac ćemo, najverovatnije, upotrebiti za početak gradnje toplane i da nećemo nabavljati ekološko biogorivo za predstojeću zimu. Smatram da je svrsishodnije da konačno krenemo sa tom investicijom, jer smo dobili projekat mini-toplane.
- Čim budemo u prilici da objavimo tender za izgradnju toplane, istog sekunda ćemo to učiniti - naglasio je Ćačić i dodao da bi se to moglo desiti i pre 1. septembra.
Predračunska vrednost projekta nove toplane je 5,1 milion evra. Snaga toplane je 20 megavata, a nalaziće se u naselju Radosavac.
Državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Daliborka Pejović, nedavno je na Konferenciji "Održivo upravljanje zelenim otpadom - kompostiranje" najavila da će i ove godine Pljevljaci dobiti ekološki prihvatljiviji ogrev po regresiranim cenama a sve u cilju smanjenja zagađenja vazduha u tom gradu.
Ona je tom prilikom kazala da je o tome bilo reči na sednici Vlade i da će se ove godine na vreme krenuti u realizaciju tih mera u odnosu na prošlu godinu kada se sa istim kasnilo.
Kvalitet vazduha u najsevernijem gradu Crne Gore je izrazito loš. Skoro šest meseci tokom godine je zagađen.
Lokalna uprava je prošle godine počela izradu plana za smanjenje zagađenja vazduha u ovom gradu. Plan se sastoji od tri vrste mera, kratkoročnih - nabavka ekološki prihvatljivijeg goriva po regresiranim cenama, srednjoročnih - izmeštanje i izgradnja nove gradske toplane koja bi koristila kombinovano ugalj i ekogorivo.
Dok je dugoročna mera koja bi rešila ovaj problem bila kompletna toplifikacija grada.