Stepincu oprost zločina
22. 07. 2016. u 11:17
Sud u Zagrebu poništio presudu kojom je kontroverzni nadbiskup osuđen kao ratni zločinac. Presuda iz 1946. ocenjena kao osveta komunističkog režima

ŽUPANIJSKI sud u Zagrebu poništio je u petak presudu kojom je hrvatski nadbiskup iz vremena NDH Alojzije Stepinac 1946. godine proglašen za ratnog zločinca i osuđen na 16 godina zatvora. Zahtev za poništenje presude podneo je njegov rođak Boris Stepinac. Odlukom sudije Ivana Turudića kontroverzni katolički sveštenik posle 70 godina oslobođen je optužbi za saradnju sa okupatorom, nasilno katoličenje pravoslavaca i pomaganje ustaškom režimu.
Sud u Zagrebu utvrdio je da su Stepincu na suđenju posle rata bila "uskraćena građanska prava i da nije mogao slobodno da iznese odbranu". Obrazlažući svoju odluku sudija Turudić je naveo da Stepincu nije pošteno suđeno, kao i da je javni tužilac Jakov Blažević ujedno bio i sudija na procesu.
- Reč je bila o osveti režima prema Katoličkoj crkvi - rekao je sudija Turudić. - Komunističke vlasti zamerile su što je bio nadbiskup u vreme NDH. A šta je trebao da uradi, da pobegne u šumu ili u London? Ovom odlukom posle 70 godina ispunjena od strane hrvatskog suda u slobodnoj hrvatskoj državi ispunjena je njegova volja. Presuda, zato, nema samo pojedinačni nego i duboki značaj za istoriju hrvatskog naroda.
Sud je, takođe, utvrdio da je proces protiv zagrebačkog nadbiskupa bio montiran i da nisu "poštovana pravila koje postoje u demokratskim sistemima". Presuda od 16 godina zatvora i prisilnog rada, uz gubitak građanskih prava u trajanju od pet godina, prema stavu suda, u ovim uslovima bila je neodrživa.
Odluka o sudskom ukidanju krivice prvog čoveka Katoličke crkve u NDH bila je očekivana u Hrvatskoj, posebno što je javnost dugo pripremana na ovakav ishod postupka. Tome je, bez sumnje, doprineo i sudija Turudić, poznat kao čovek koji je utvrđivao odgovornost bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, kada je presuda, takođe, odbačena.
Ukidanje presude posleratnih jugoslovenskih vlasti kojom je Stepinac proglašen ratnim zločincem omogućile su promene Zakona o kaznenom postupku usvojene 2009. godine. Time su ispunjene i formalne pretpostavke da se katolički "blaženik" oslobodi svake odgovornosti za genocid i masovne zločine za vreme ustaškog režima.
Bez obzira na to, istoričari u Hrvatskoj još se spore oko Stepinčeve uloge u vreme Pavelićeve krvave diktature, posebno oko 1941. godine, kada su ustaše počele primenu rasnih zakona i masovno ubijanje Srba, Jevreja i Roma.
.jpg)
- Postoje dokumenta koja pokazuju da je Stepinac koristio terminologiju "arijevci i nearijevci", a ove etikete u NDH bile su ključne za slanje u koncentracione logore i smrt. Poznate su i činjenice da je održavao kontakte sa poglavnikom Antom Pavelićem u vreme njegovog preuzimanja vlasti u Hrvatskoj i od toga niko ne može ni danas da beži - kaže istoričar Hrvoje Klasić sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Poništavanjem presude Alojziju Stepincu iza zatvorenih vrata propuštena je prilika da se suđenje ponovi i još jednom razmotri uloga kontroverznog nadbiskupa - smatra saradnik beogradskog Instituta za savremenu istoriju Milan Koljanin.
- Šteta je što na obnovljenom procesu nisu još jednom izneti svi argumenti. Javnost bi tako dobila priliku da još jednom razmotri Stepinčevu ulogu i krivicu koja mu je pripisana. Govori se da je osuđen na političkom i ideološkom procesu, ali na isti način je i oslobođen odgovornosti - naglašava Koljanin.
Reakcije u Hrvatskoj na sudsku odluku uglavnom su izostale.
.jpg)
Jedan od ključnih argumenata u prilog njegovoj navodnoj nevinosti jeste da je bio žrtva progona komunističke vlasti, zbog odbijanja ponude Josipa Broza Tita da hrvatsku crkvu odvoji od Vatikana. U njegovoj biografiji, međutim, posebno je sporna i otvorena podrška stvaranju NDH, koju je nazivao "Katoličkom državom". Ovo su bili osnovni argumenti i na suđenju pred Vrhovnim sudom NR Hrvatske, koji je dokazao njegovu saradnju sa Nemcima, Italijanima i ustašama, i osudio ga na 16 godina strogog zatvora i gubitak građanskih prava.
Deo kazne proveo je u zatvoru u Lepoglavi, u vreme kada je šef zatvorskog sistema Hrvatske bio danas najstariji obaveštajac na svetu Josip Manolić. Stepinac je na robiji imao relativno dobre uslove - omogućene su mu bile posete i verska aktivnost. Ostatak kazne kardinal je izdržao u kućnom pritvoru u rodnom mestu Krašiću. Tadašnje vlasti ponudile su mu da zatraži pomilovanje, što je Stepinac odbio.
.jpg)
IVAN Turudić prethodnih godina više puta se dovodio u kontekst delovanja desiničarskih i neoustaških snaga u Hrvatskoj, prema kojima nije krio simpatije i podršku. Kontroverzni sudija, zajedno sa porodicom, posetio je početkom prošle godine zloglasni šator u zagrebačkoj Savskoj ulici, u kome su protestovala udruženja branitelja. Improvizovani štab bivših boraca HVO, gotovo dve godine bio je jezgro govora mržnje i antisrpske retorike u Hrvatskoj.
Sudija koji je rehabilitovao Stepinca prošle godine bio je glavni inicijator izmena hrvatskog krivičnog zakonodsvatsva u čijem je središtu bila inicijativa da se negiranje odbrambenog karaktera tzv. Domovinskog rata proglasi za krivično delo. Ova vrsta verbalnog delikta, prema Turudiću, trebalo je da se kažnjava kaznom zatvora do pet godina.
MINISTAR IVICA DAČIĆ: REHABILITACIJA USTAŠKE DRŽAVE
MINISTAR spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je da je "odluka o poništenju presude ratnom zločincu Alojziju Stepincu u stvari rehabilitacija fašističke ustaške Nezavisne Države Hrvatske (NDH)".
- Rehabilitacija Stepinca nije samo srpsko-hrvatsko pitanje, već svetski i evropski problem, jer UN i EU zabranjuju restauraciju fašizma i fašistoidnih ideologija - navedeno je u Dačićevom saopštenju. - Stepinčeve reči na Uskrs 1941. godine da je "NDH stvorena Božijom milošću, mudrim i požrtvovanim radom poglavnika (Pavelića) i ustaškog pokreta, te voljom naših saveznika (Hitlera i Musolinija)", kao i da je "NDH najznamenitiji događaj u životu hrvatskog naroda", najbolje govore i o Stepincu i o onima koji ga rehabilituju.
.jpg)
KATOLIČKA CRKVA: BEZ UTICAJA NA KOMISIJU
SUDSKA rehabilitacija kardinala Stepinca u Hrvatskoj stigla je u trenutku početka rada mešovite komisije Katoličke crkve i Srpske pravoslavne crkve, formirane na inicijativu samog pape Franje.
- Ne verujemo da će ova odluka Županijskog suda imati uticaja na dalji rad komisije. Ovde se radi o poništenju sudske presude iz vremena komunizma, a sa njima i jedna i druga strana imaju probleme - rečeno je "Novostima" iz izvora bliskih Katoličkoj crkvi.
VANDALIZAM: OSKRNAVILI SRPSKI HRAM
ODLUKA Županijskog suda u Zagrebu mogla bi dati novi zamah antisrpskoj histeriji, koja već mesecima vlada u Hrvatskoj. Poslednji u nizu provokacija i zastrašivanja zabeležen je u petak u Rajevom Selu nedaleko od Županje. Nepoznati vandali tokom noći upali su u lokalni pravolsavni hram i u njemu ispisali uvredljive poruke na račun srpskog naroda. "Istrebićemo vas" i "Selite se srpska stoko" napisali su na crkvenim zidovima.
ALEKSANDAR VULIN: BIO JE VIKAR USTAŠKE VOJSKE
- Nadam se da sudovi u Hrvatskoj neće biti tako ažurni samo kada je u pitanju Stepinac, već će tu energiju upotrebiti da reše i srpske zahteve u pogledu imovinskih prava, penzija i drugih zahteva Srba u Hrvatskoj. Za srpski narod, neko ko je bio vikar ustaške vojske, teško da može da se nada zahvalnom sećanju i rehabilitaciji - ocenio je ministar za rad Aleksandar Vulin.
prellee
22.07.2016. 11:24
Sljedeća rehabilitacija je Ante Pavelić. Ovaj svijet je poludio, totalno. Više se ne razlikuje dobro od lošeg, ispravno od neispravnog, zločonačko od pravednog. Vrijeme je za veliku kataklizmu i ljudsko PROČIŠĆENJE. Svim žrtvama pokoj duši i nada da nisu umrli uzalud.
Срамота, очекивано
Jos samo da rehabilitujete Pavelica i onda ste nebeski narod.....
u skladu sa parolom "za dom spremni" fašizam napreduje kod komšija
Ништа ново ни чудно код Хрвата. Следећи корак је проглашење Анте Павелића за народног хероја или свеца.
Komentari (57)