CG: Divlja gradnja puni kasu

V. KADIĆ - S. GREGOVIĆ

18. 07. 2016. u 12:18

Najavu vlade da će legalizovati bespravne objekte opozicija smatra predizbornim trikom. Zakon će se odnositi i na vlasnike kuća i vikendica iz Srbije kojih ima oko 20.000

ЦГ: Дивља градња пуни касу

Na budvanskoj rivijeri godinama vlada graditeljski haos

TEK što je Branimir Gvozdenović, ministar turizma i održivog razvoja najavio odluku da Vlada Crne Gore konačno sprovede svoju davnašnju nameru da zakonom legalizuje divlju gradnju u zonama morskog dobra, nacionalnog parka, zaštićenih kulturnih i prirodnih dobara, u zonama vodoizvorišta, park-šuma, šuma i zelenih površina, iz opozicije su smatraju predizbornim trikom vlasti. Žestoko se protive legalizaciji, jer smatraju da će ceh opet platiti nedužni građani.

- Pripremili smo 17 amandmana na predloženi zakon - objašnjava Gvozdenović, čvrsto verujući da će se sve završiti do kraja jula davanjem "zelenog svetla" u Skupštini Crne Gore.

Predlog zakona ima 42 člana i čami u skupštinskoj fioci još od 20. decembra 2012. godine. U to vreme bilo je najavljeno da će država u "narednih sedam-osam godina" legalizovati oko 130.000 nezakonito izgrađenih objekata i time napuniti državnu kasu sa više stotina miliona evra.

Pomenutim amandmanima se sada predviđa da divlja gradnja dobije status "privremenih neformalnih objekata", a određivao bi se planom, koji bi resorno ministarstvo, uz mišljenje opštine i pravnog lica za upravljanje područjem posebne namene donelo i važio bi tri godine. Za sve "divlje objekte" bi se plaćala godišnja naknada za korišćenje prostora do privođenja nameni i donošenja planskog dokumenta.

Ministar Gvozdenović je predložio da sav novac od naknada, koje bi se plaćale u postupku legalizacije, bude prihod u budžetu opština, jer je predlogom definisano da lokalne samouprave obezbede alternativni smeštaj porodicama, kojima će se nelegalni objekti rušiti. Vlasnici su, prema zakonskom predlogu, dužni da u roku od 270 dana podnesu zahtev za legalizaciju, a ako to ne učine, onda će im biti utvrđena obaveza da plaćaju godišnju naknadu za korišćenje prostora i ti objekti bi se smatrali "privremeno neformalnim", kao i objekti u zaštićenim zonama.

POREZ U ČAK 240 RATA I vlast i opozicija smatraju da pre legalizovanja treba utvrditi ko je gradio porodični krov nad glavom, a ko zidao radi profita, kojih je popriličan broj. Radi se o stambenim višespratnicama sa stanovima za tržište, koji su znani i neznani investitori gradili bez dozvola i prodavali ih za velike pare. Dobar deo tako kupljenih stanova, ni do danas nije uknjiženo, kao ni sama zgrada. Biće precizno utvrđeno, koja će suma biti određena za vlasnike divljih vikendica. Svakako da će i njihova veličina odrediti iznos dažbine lokalnim samoupravama. Predlog je da se porez plaća u ratama. Vikendaši će, ukoliko zakon prođe, moći da komunalne obaveze plate u, najmanje, 120 jednakih rata, dok će oni koji stalno žive u nelegalnim zgradama moći da računaju na otplatu na 240 rata.

Nepredviđene troškove oko legalizacije imaće i građani Srbije, čije se kuće i vikendice nalaze u Crnoj Gori i tretiraju kao divlja gradnja. Računa se da ih ima više od 20.000!

"Divljaka" je u Crnoj Gori, naročito u njenom primorskom delu, zaista mnogo. Nedavno su lokalni mediji objavili, istina nezvanično, da je ta brojka kudikamo veća i dostiže 41.530 objekata, dok je prema procenama same vlasti, navodno, reč o oko 100.000! Radi se o objektima zidanim decenijama unazad, mahom sedamdesetih, pa do kraja devedesetih godina prošlog veka. Najviše se bespravno gradilo na krajnjem jugu Crne Gore, u Baru i Ulcinju, ali i duž budvanske rivijere i Boke Kotorske, kao i u širem rejonu Podgorice.

Kada se pomenuti zakon bude usvojio, najpre će biti utvrđen tačan broj objekata građenih bez dozvola. To će biti učinjeno zahvaljujući 3D orto-foto snimcima, koji će se uporediti sa katastarskim planovima.

Da bi se, međutim, dobili potrebni papiri za legalizaciju i nekretnine uvele u katastarske i druge knjige, njihovi vlasnici će morati da odreše kesu i plate komunalije za sagrađeni prostor.

KORUPCIJA

U DF ovaj predlog zakona ocenjuju kao "legalizaciju korupcije".

- Politika režima Mila Đukanovića uvela je oko 200.000 građana u zonu ekstremnog siromaštva. Ljudi su bili prinuđeni da krov nad glavom za porodicu obezbede nelegalnom gradnjom, jer nisu mogli da plaćaju račune za struju i druge komunalije, poreze za imovinu - ukazuje Nebojša Medojević.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

flamantes

18.07.2016. 16:55

Nadam se da nećer, naročito ne onu gradnju koja je izvedena na nepropisanom mjestu.