Turističke ambulante u Baru i Sutomoru
11. 07. 2016. u 08:14
Ministar Budimir Šegrt posetio domove zdravlja na primorju i najavio bolje lekarske usluge. FZO ima ugovor sa više država za pružanja medicinske pomoći njihovim turistima

Ministar Šegrt naslušao se i žalbi pacijenata
BAR - Primarna zdravstvena zaštita u Baru je po programu Doma zdravlja i ovog leta pojačana otvaranjem turističkih ambulanti u Baru i Sutomoru. Fond zdravstva ima ugovor sa nekoliko država u okruženju prema kojem njihovi turisti tokom boravka u Crnoj Gori imaju obezbeđenu zdravstvenu zaštitu.
Dom zdravlja Bar je spreman i za medicinski tretman turista. To je mogao da konstatuje i ministar zdravlja prof. dr Budimir Šegrt, obilazeći ovu zdravstvenu ustanovu. Prema njegovom mišljenju, najveći problem bila je udaljenost ambulante u Ostrosu, ali je prošle godine to rešeno povećanjem broja izvršilaca i angažmanom i prekovremenim radom lekara.
- Doneta je odluka da se Domu zdravlja u nadležnost vrati laboratorija i rendgen, pa će lekari moći da pruže pacijentima kvalitetniji zdravstveni tretman. Nastojaćemo da unapredimo terapijske i dijagnostičke protokole i procedure, što će pacijentima garantovati jednak nivo usluge bez obzira na to kojoj će zdravstvenoj ustanovi da se obrate za pomoć - poručio je dr Budimir Šegrt, ukazavši na neophodnost promene navika lekara i medicinskih sestara u komunikaciji sa pacijentima.
- Upravo zbog lične i neadekvatne komunikacije, dolazi i do pritužbi na kvalitet zdravstvenih ustanova i funckionisanje zdravstvenog sistema. Pacijent ne zna koliko doktor zna, ali dobro zna kakav tretman ima prilikom prijema. Odatle nastaju svi nesporazumi i konflikti. Za promenu loše prakse nisu potrebna nikakva ulaganja, osim poziva na profesionalni, etički i ljudski odnos prema pacijentu. Ako izađemo u susret njegovoj želji da mu se pomogne kada je bolestan, svi problemi će nestati - ukazuje ministar zdravlja i navodi šta je najveća mana crnogorskog zdravstvenog sistema. U Evropi, naime, na 100.000 stanovnika ima 360 lekara, dok je u Crnoj Gori nešto više od 230 lekara.
DNEVNO 60 PACIJENATA
U DOMOVIMA zdravlja, posebno u primorskim gradovima, tokom letnje sezone postala je praksa da lekar u jednoj smeni pregleda i do 60 pacijenata. Na novinarsko pitanje da li je u tim slučajevima moguće govoriti o kvalitetnoj zdravstvenoj usluzi i poštovanju standarda, ministar Šegrt odgovara da takav način rada nedvosmisleno ukazuje na to da treba povećati broj lekara, i istakao da je idealna gornja granica broja pregledanih pacijenata u toku osmočasovnog radnog vremena - 33.
I Direktor DZ u Baru Borislav Lalević potvrdio je da se takva praksa, svakako, odražava na kvalitet, jer tokom leta imaju veliki broj turista.
Alex
11.07.2016. 10:48
Na tom potezu, nemaju ni jednu kantu za smeće na rivi. Ni kante, ni kontejnera. Zato svi bacaju okolo. Samo što kuga ne izbije. To je baš turistički...
Komentari (1)