U dužničkom ropstvu 15.000 kompanija
04. 07. 2016. u 09:01
Zbog ogromnih dugovanja i blokade računa sudbina na hiljade preduzeća potpuno neizvesna. Preduzeća blokirana sa dugom od oko 500 miliona evra, a njihov broj stalno raste
.jpg)
VIŠE od 500 miliona evra duga "zakucalo" je 15.220 preduzeća u Crnoj Gori u blokadu, koja zasad nemaju načina da izađu iz dužničkog ropstva!
Od 1. aprila do 30. juna, prema podacima Centralne banke, taj broj se uvećao za neverovatnih 344! Prema onome što je saopštila vlada poslednjeg dana minule godine, javni dug Crne Gore premašio je 2,3 milijarde evra, što čini 65,69 odsto BDP. Uz ovako sumornu statistiku, treba dodati i da onu o padu životnog standarda velikog broja građana i besperspektivnosti mladih, koji u sve većem broju odlaze trbuhom za kruhom.
Međutim, premijer Milo Đukanović poslao je Evropi sasvim drugačiju poruku, da je Crna Gora ekonomski najrazvijenija država zapadnog Balkana! Janko Vučinić, lider Radničke partije i poslanik Demokratskog fronta, kaže za "Novosti" da je, očigledno, da danas na južnom Balkanu postoje dve Crne Gore.
- Jedna je virtuelna, premijera Đukanovića, sa friziranim statističkim podacima o ekonomskoj uspešnosti i rastom BDP od 3,8 odsto, i ona druga, stvarna, sa dugom od preko 2,4 milijarde evra, ekonomski uništena i opljačkana od mafijaško kriminalnih struktura, koje na silu još drže vlast u Crnoj Gori - ističe Vučinić. - Umesto da se suoči sa stvarnim stanjem u državi i saopšti pravu istinu, Đukanović ne samo da zamajava narod, nego i sebe. Izjave da je Crna Gora ekonomska sila na zapadnom Balkanu, upoređujući je sa Monte Karlom, predstavljaju drskost, jer u Crnoj Gori gotovo 90 odsto stanovništva živi na granici siromaštva. To što Đukanović i njegovo najbliže društvo živi u Crnoj Gori kao u Monte Karlu, druga je priča, jer znamo preko kojih sumnjivih poslova su došli do enormnog bogatstva, a građane gurnuli u bedu i moralno posrnuće.
Poslanik DF ocenjuje da je država uveliko zakoračila u dužničko ropstvo sa javnim dugom, koji vrtoglavo raste, dok je ogroman deo društvene imovine, kao i prirodnog bogatstva rasprodat ili uništen privatizacijama.
- Sve to je za posledicu imalo otpuštanje velikog broja proizvodnih radnika i ubijanje realne ekonomije. Od obnove nezavisnosti, Crnu Goru su zarobile interesne grupe DPS i njen predsednik Milo Đukanović. Lideri tadašnje vladajuće koalicije DPS i SDP još su u dilemi da kažu koji su uzroci doveli do katastrofalnog stanja u društvu i porazne socio-ekonomske slike. Ja bih rekao da se ne zna čega je svih minulih godina bilo više, neznanja ili korupcije. Dok je veći koalicioni partner punio vreću, manji je držao i pomagao ovom da je puni.
U Crnoj Gori je u prošloj godini bilo registrovano blizu 26.000 preduzeća, što je 10,2 odsto više nego 2014, pokazuju podaci Monstata. Najveći broj evidentiran je u Podgorici, 9.300, ili trećina ukupnog broja, pa u Budvi preko 3.000, Baru 2.600.