Jedan jezik, a dve gramatike

V. KADIĆ

21. 06. 2016. u 12:18

Na državnom univerzitetu u Podgorici rade dva fakulteta za crnogorski jezik i književnost. Nikšićka katedra se zalaže za 30, a cetinjska za 32 slova azbuke crnogorskog književnog ezika

Један језик, а две граматике

JEZIČKI rat između nikšićke i podgoričko-cetinjske koncepcije oko standardizacije crnogorskog jezika dobio je epilog na sednici vlade, koja je odlučila da katedre za crnogorski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Nikšiću i istoimenog fakulteta sa Cetinja smesti pod isti krov državnog univerziteta. Tako je na sednici prelomio premijer Milo Đukanović.

Pre dve godine, iznenada i ekspresno, realizovana je odluka vlade da se osnuje Fakultet za crnogorski jezik na Cetinju, što je izazvalo oštru reakciju nikšićkih profesora. Oni se, inače, zalažu za "kopiju srpskog", 30 slova uz državno ime, i protiv uvođenja arhaizama i lokalizama u standardni jezik, kao sistemsku jotaciju. Druga, cetinjska struja sledi Adnana Čirgića i njegovu gramatiku, koja je bazirana na govoru podgoričkih muslimana, uz još dva slova pride.

Dve struje nisu mogle nikako da se dogovore oko tih pitanja na sednicama Saveta za standardizaciju jezika, pa je komisija Ministarstva prosvete odlučila da prihvati Čirgićev standard. A desilo se da upravo on postane prvi vršilac dužnosti dekana na cetinjskom fakultetu.

Nikšićki profesori ocenili su da se radi o još jednom u nizu, ako ne i konačnom udarcu Odseku za crnogorski jezik na njihovom Filozofskom fakultetu. No, Čirgić im nije ostao dužan "objašnjenja":

- U poslednjih vek i po kod nas su na snazi pravopisi, koji crnogorski jezik tretiraju kao dijalekt srpskog jezika, pa su samim tim i sve naše jezičke posebnosti proglašavane dijalektizmima, provincijalizmima, vulgarizmima i ostalim "izmima". Kompletan prosvetni kadar za crnogorski jezik i književnost školovao se na tim principima. Nažalost, naši prosvetni radnici se i danas pripremaju za izvođenje nastave crnogorskog jezika i književnosti, upravo, na tim prevaziđenim tradicionalističkim principima, kojima se, zapravo, negira postojanje crnogorskog jezika - tvrdi Čirgić.

U obrazloženju vlade je podvučeno da je izražena potreba za nastavnim kadrom za oblast crnogorskog jezika, u kojoj će montenegristika, kao najmlađa grana slavistike, svoj budući razvoj temeljiti na stručnjacima obrazovanim na ovom studijskom programu, u četvorogodišnjem trajanju. Čak se i najavljuje da će Institut za crnogorski jezik i književnost prestati sa radom, a da će sve zaposlene, imovinu, prava i obaveze preuzeti novoosnovani fakultet.

- Ovo je najuverljiviji dokaz neozbiljnosti cele priče o takozvanom crnogorskom jeziku - kaže za "Novosti" profesor Veselin Matović. - Izgleda da su neki Crnogorci otišli u "tri lika", pa jedni govore srpskim jezikom, drugi crnogorsko-nikšićkim, a treći crnogorsko-podgoričkim. To je današnja Crna Gora.


NASILjE NAD SRPSKIM JEZIKOM

- U Crnoj Gori je učinjeno nasilje nad naukom, nad srpskim jezikom, njegovim imenom i suštinom, nad jezičkom istinom, nad istorijskim kontinuitetom i nasleđem, i to se sve, kao jedna farsa, proslavlja i obeležava ove godine - ističe prof. dr Jelica Stojanović sa Odseka za srpski jezik i južnoslovenske književnosti Filozofskog fakulteta u Nikšiću. - Crna Gora slavi jednu iskonstruisanu stvarnost, svakog dana pokušavajući da proglasi neistinu za istinu. A imala bi šta da slavi i čime da se ponosi, a to je da govori velikim jezikom, srpskim jezikom, duge istorije i tradicije, kojim su pisali i mnogi velikani, počev od Nemanjića, preko Balšića, Crnojevića, Petrovića.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

u magnovenju

21.06.2016. 12:26

Ma kakav crnogorski jezik? To izmisljaju.Ne znaju ni da li imaju 30 ili 32 slova.

поткивање миша

21.06.2016. 13:39

"којима се, заправо, негира постојање црногорског језика - тврди Чиргић."Па, свака озбиљна наука то ради јер, просто, нема црногорског, и не може се измислити како то политичари комуинистичког типа замишљају. То време је прошло, иако они мисле да је могуће. Утолико пре ће све те глупости, лажи и фалсифати брже ударити у зид и неславно завршити. Степен политичког месијанства и лудила које произлази из њега је на приличној висини.

baunti

21.06.2016. 16:44

Može li neki profesor "crnogorskog jezika" da mi pošteno, ne politički odgovori na samo jedno pitanje: Šta jezik čini jezikom, a ne dijalektom? Bijedna politizacija nauke. Sad ni sami ne možete da se dogovorite koliko ćete i šta ispolitizovati, pa ste opet zbunjeni. Dozovite se pameti, korišćenje srpakog jezika vas neće učiniti manje nezavisnim.

El Greko

21.06.2016. 20:09

„crnogorski" je jedini jezik koji se predaje na „ stranom" jeziku. pa profesori koji ga predaju nemaju diplome crnogorskog, vec srpskog jezika.

Ђуровић

21.06.2016. 20:28

Чак и кад су нас Турци раздвојили и кад смо имали двије државе и два краља, били смо једно, Срби. И никад се у Црну Гору није друкчије говорило до српски! Владика Његош: "Српски пишем и зборим, сваком громко говорим: народност ми србинска, ум и душа славјанска"! Књаз Никола: "Онамо покој добићу души, кад Србин више не буде роб". Но, биће да су они били национална мањина?

pivljanin

21.06.2016. 22:14

Naravno da postoji crnogorski jezik. ako je crnogorski srpski dje su u srpski jos 2 slova ? evo ja zivim na shever crne gore a to je stara rashka i zetska oblast tako da ja mogu da pricam rashkim il zetskim jezikom i ima ce 33 slova a vi dokazite da ja ne pricam tim jezikom. ma ajde molim te. ne moze meni neko iz srbiju ili iz neku drugu drzavu ili neka nauka rec kojim ja jezikom pricam. kake veze ima nauka stim nauka je fizika hemija matematika. na kraju cete rec da je i japanski srpski jezik.

Srbin

22.06.2016. 11:03

@pivljanin - Moj brate napaćeni, nikakva nauka tebi ne može niti da pojasni niti da pomogne da saznaš istinu.Drži se ti nauke koju znaš, a o jezicima i gramatici nemoj više da polemišeš, dovoljno si napisao da shvatimo koliko si stručan.Sve najbolje ti želim.