S Karamarkom niko neće

Jurica KERBLER

05. 06. 2016. u 09:03

Propao ambiciozni plan o sastavljanju nove većine HDZ u Vladi Hrvatske. Neizvestan i položaj ovog političara kao šefa Hrvatske demokratske zajednice. Skupi izleti u nacionalizam i "flert" sa desnicom

С Карамарком нико неће

Tomislav Karamarko

ZAGREB - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

PLAN Tomislava Karamarka da sastavi novu većinu u hrvatskoj vladi i da ostane na vlasti - neslavno je propao. Okrenuo mu je leđa i Branimir Glavaš, i sada je izvesno da će Hrvati ponovo na glasanje. Pod znakom pitanja je i položaj Karamarka u samom HDZ-u, jer je njegov novi zamenik Milijan Brkić zatražio da se povuče iz sadašnje vlade, a to je prvi korak i u zahtevu da ode s čela HDZ-a.

Karamarkovi neslavni izleti u nacionalizam i desničarenje doživeli su krah, a Hrvatska je zbog ministra kulture Zlatka Hasanbegovića ponovo došla na evropski stub srama. Tokom minulog vikenda, u Zagrebu je boravio i slavni francuski filozof Alen Finkelkraut, s ciljem da pruži podršku hrvatskim građanima u otporu protiv ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.

- On koristi posleratni totalitarizam da diskredituje borbu protiv fašizma - rekao je Finkelkraut za ministra kojeg je lično odabrao Karamarko. - Ovde sam da bih iskazao solidarnost sa svim Hrvatima koji smatraju da je to što je Hasanbegović na čelu Ministarstva kulture sramotan čin.

Finkelkraut je istakao da sve ono što su Srbi i komunisti o ustaštvu rekli ne znači da ustaštvo treba da bude deo slavnog hrvatskog nasleđa.

- Bilo bi strašno da se to dogodi, i možda je upravo ova kriza trenutak da se legitimni nacionalizam konačno razdvoji od državne tvorevine Ante Pavelića - smatra francuski filozof.

OREŠKOVIĆU, ODLAZI! - Tihomir Orešković više ne uživa naše poverenje - rekao je Tomislav Karamarko, pošto je premijer zatražio njegovu ostavku. Karamarko najavljuje da će uskoro biti donesena odluka o tome šta dalje, ali da je saradnja s Mostom - završena.

Haos u Hrvatskoj očito se polako razmotava, a sadašnja vlada broji poslednje sate. Skori izbori jedino su rešenje, a izgledi za HDZ nisu dobri. Malo ko će više s njima, a i ankete pokazuju drastičan pad njihove popularnosti. Vremena za promenu stranačkog vođstva gotovo da nema, pa rastu izgledi SDP-a da se vrati na vlast, bez obzira na loš imidž koji ta stranka ima u javnosti.

Hrvatsku i u ekonomiji čekaju loši dani ukoliko se sadašnja kriza nastavi. Inostrani bankari nisu skloni odobravanju novih kredita državi koja pokazuje takve znakove nestabilnosti, a onda bi ubrzo došla u pitanje i isplata penzija i plata. Grčki scenario koji stalno visi Hrvatskoj nad glavom postaje ponovo aktuelan, iako su sadašnji ekonomski pokazatelji povoljniji nego pre. To je, pre svega, rezultat rada prošle vlade, a od najavljenih reformi ionako nema ništa. "U ovom času niko ne želi da ulaže u Hrvatsku", napisao je ugledni "Ekonomist".

Da se hrvatska vlada raspala i da zemlju čekaju novi izbori, pišu svi evropski mediji. Prenosi se i atmosfera iz Zagreba, gde među političarima vladaju svađe koje su postale "prevelik teret za zemlju". "Da se hrvatski političari među sobom vređaju kao simpatizeri fašista ili kao komunisti, to nije ništa novo. Novo u ovoj situaciji jeste to da je ideološka rovovska bitka obuhvatila čitavo društvo i desetine hiljada ljudi nagnala na demonstracije protiv zaustavljanja reforme prosvete", konstatuje "Zidojče cajtung".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije