„Zamrznuti“ vanredni izbori u Makedoniji

M. Stančić

18. 05. 2016. u 11:55

Ustavni sud u Skoplju proglasio „zamarzavanje“ svih izbornih aktivnosti uključujući i predizbornu kampanju jedine prijavljene liste vladajuće VMRO-DPMNE

„Замрзнути“ ванредни избори у Македонији

Arhivska fotografija



SKOPLjE OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

JEDNOGLASNOM, ekspresnom odlukom o pokretanju postupka ocene ustavnosti akta o samopraspuštanju Sobranja (skupštine) Makedonije, zbog "stanja u državi i krize za koju još nema rešenja", Ustavni sud u Skoplju u sredu je proglasio „zamarzavanje“ svih izbornih aktivnosti uključujući i predizbornu kampanju jedine prijavljene liste vladajuće VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog za vanredne izbore zakazane za 5. juni.

Takva odluka je usledila na inicijativu Talata Džaferija, poslanika albanske vladajuće Demokratske unije integracija (DUI) Alija Ahmetija. Inicijativa je pokrenuta posle upozorenja EU i SAD, da nisu ispunjeni ni minimalni uslovi za održavanje „demokratskih i krediblinih izbora“, čiji rezultati i eventualno formirana Vlada proizašla iz njih, međunarodno ne bi bili priznati.

Konačna odluka Ustavnog suda Makedonije biće doneta iduće srede. Na osnovu obrta izazvanog pomenutom odlukom Ustavnog suda, spiker makedonskog parlamenta Trajko Veljanovski je za sredu posle podne sazvao skupštinsku sednicu, „uveren da dalji razvoj demokratskih procesa u Makedoniji najbolje može biti ostbaren u parlamentu“.

IZBORI NA ČEKANjU U OČEKIVANOM nastavku političkog dogoavaranja za izlazak iz krize u Makedonije, odmrzavanjem procesa Pržino, uz presudnu posredničku ulogu predstavnika Zapada, u Skoplju se iz diplomatskih krugova, „kao najizdržanija opcija“ i rešenje nagoveštava - odlaganje izbora „za oko godinu dana“. Prema tim okvirima prevremeni parlamentarni izbori, (koji su jednom već bili odloženi od 24. aprila za 5. juni), mogli bi biti održani krajem maja iduće godine. Tada bi se „poklopilo“ i istovremeno glasanje na redovnim lokalnim izborima.

Iz DUI je inicirano da se u ponovo sazvanom parlamentu otvara i mogućnost za odlaganje izbora, kao i ukidanje kontrovrzne odluke predsednika države Đorđa Ivanova o opštoj aboliciji političara umešanih u mega skandal „prisluškivanje“ koja je od 12. aprila izazvala građanski bunt serijom masovnih antivladinih protesta „šarene revolucije“ širom zemlje.

Nastavak političkih pregovora za izlazak iz odužene dvogodišnje krize u zemlji, uz posredništvo diplomatskih predstavnika EU, Nemačke i SAD, udružena makedonska opozicija predvođena SDSM, Zorana Zaeva uslovaljava upravo ispunjenjem ta dva ključna preduslova.

Presedan pomenutom odlukom sudije Ustavnog suda su donele u „obojenom“ zdanju jer su u noćnom protesnom pohodu demonstranti „šarene revolucije“ markiranjem i ove institucije izrazili revolt zbog „sluganskog odnosa prema vladajućoj stranci“ i „despotskom režimu Gruevskog“.

Sudije Ustavnog suda Makedonije preglasavanjem su se u februaru proglasile nenadležnim po pitanju dve slične inicijative kojima je traženo da se odloženo samoraspuštanje parlamenta proglasi - neustavnim. Skupštinski saziv je raspušten da bi zadiovoljila zakosnska obaveza za održavanje vanrednih izbora 5. juna. Izuzev koalicione liste vladajuće VMRO-DPMNE, Državnoj izbornoj komisiji (DIK) ni jedna druga stranka nije dostavila svoje liste.

Istrajavanje Gruevskog da „ide“ na izbore i sa samo jednom listom, pa da potom najesen organizuje „popravne“ izbore zbog bojkota ostalih, „da bi građani mogli da biraju“, sada je osujećeno. Pored negodovanja građana u protestima u zemlji, stručne javnosti, opozicije... protiv „jednopartijskih izbora“, ustale su i EU, SAD, uz pretnju da ishod i takva vlada – neće biti priznati.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije