Milo bira ministre?
07. 05. 2016. u 06:22
Premijer poručio pregovaračkoj opoziciji da hitno izabere predstavnike vlade. Demos, URA, SDP i SNP još ne mogu da se dogovore oko svojih kandidata

Više funkcionera nego fotelja
PREMIJER Milo Đukanović poručio je pregovaračkoj opoziciji (Demos, URA, SDP), ali i SNP koji je napustio pregovore još u startu (mada je potpisao Sporazum o fer i slobodnim izborima), da neće čekati dugo da se oni dogovore, već će on predložiti imena ministara za sastav nove vlade izbornog poverenja.
- Na takav potez obavezuje me Ustav. Podsećam da su Demos, Građanski pokret URA i SDP, kao i SNP, poslali svoje predloge za ministre, ali su u toku razgovori sa jednom i drugom stranom. Očekujem da ću ih završiti tokom dana da bih ih potom uputio parlamentu - izjavio je Đukanović. - Dalji opozicioni koraci zavise upravo od njihovih odluka. Treba da promisle sa stanovištva svojih interesa i odgovornosti njihovih partija za demokratski razvoj Crne Gore. Što se tiče SNP, ja je smatram potpisnicom Sporazuma. Kakav god bio epilog u pogledu izbora vlade, mislim da je okolnost da se potpisuje sporazum veoma dobra za demokratski razvoj Crne Gore.
Odabirom ministara i jednog potpredsednika Vlade konačno bi se stekli uslovi za održavanje sednice parlamenta na kojoj bi bili izabrani novi ministri, usvojen leks specijalas i na kojoj bi se glasalo o poverenju šefu parlamenta Ranku Krivokapiću. Đukanoviću su stigle dve opozicione liste: jedna koju je predložila trojka SDP, Demos i ORA, i druga koju je predložila SNP. Obe političke grupacije ulazak u Vladu uslovile su podrškom svojim kandidatima za ministre. U ovoj kombinatorici nema kandidata Pozitivne Crne Gore, iako je bila najavljena i njihova lista.
Demos, URA i SDP predlažu Milenka Popovića (člana Saveta Demosa) za mesto potpredsednika Vlade, Gorana Danilovića (Demos) za ministra unutrašnjih poslova, Raška Konjevića (potpredsednik SDP) za ministra finansija i Borisa Marića (NVO Centar za građansko obrazovanje, na predlog URA) za ministra rada i socijalnog staranja. SNP je kandidovao Radivoja Rašovića za mesto ministra poljoprivrede i Veselina Bakića za ministra finansija.
Aktuelni premijer izašao je u susret mnogim zahtevima, darujući opoziciji preko dvesta funkcija od državnih, preko javnih preduzeća, do onih u Agenciji za nacionalnu bezbednost, TV CG, lokalnim samoupravama. Pohrlili su opozicionari u Đukanovićev kabinet i posvađali ko će koji resor prigrabiti, pa otud i novo otezanje održavanja Skupštine. Izvan ove priče od starta je bio Demokratski front, koji se žestoko borio da kolege opozicionari ne prihvate Đukanovićevu ponudu. Na njihovu poslednju ponudu opoziciji o zajedničkom delovanju i izglasavanju nepoverenja Vladi u državnom parlamentu Demos, URA, SDP, SNP i Pozitivna ostali su nemi.
LOVĆENSKA DEKLARACIJA
U Njegoševoj kući na Cetinju, uz blagoslov mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, potpisana je Lovćenska deklaracija o međusobnoj saradnji između Jedinstvene Rusije i Demokratske narodne partije Crne Gore. Lovćensku deklaraciju su potpisali lider DNP Milan Knežević i predstavnik Jedninstvene Rusije Viktor Kolbanovski. U dokumentu se navodi da se "dve strane" zalažu za proširivanje i produbljivanje saradnje Ruske Federacije i Crne Gore, sprovođenje referenduma o članstvu Crne Gore u NATO, očuvanju KiM u sastavu Srbije, na uvećanju priliva ruskih turista u Crnu Goru, razvoj pokloničkih putovanja...