Endru Koribko: Makedonija bure baruta

Dragan Vujičić

17. 04. 2016. u 10:31

Amerikanac Endru Koribko, geopolitičar Sputnjika za "Novosti":Region u opasnosti. Problem su političke elite u Skoplju i Prištini

Ендру Корибко: Македонија буре барута

Foto A. Stanković

ZAJEDNIČKO istorijsko nasleđe balkanskih naroda i sećanje na to da se može živeti dobro, i zajedno, moraju da budu najveća brana destabilizaciji regiona u geopolitičkom ratu koji se vodi između Amerike i saveznika, s jedne strane, i Rusije i Kine, zemalja koje biju bitku za uspostavljanje multipolarnog sveta. U sukobu interesa moćnih, nema garancija da se Balkan neće ponovo "potpaliti". Trenutno, u najkritičnijem položaju je Makedonija, koja je raspeta izbegličkom krizom, unutrašnjom nestabilnošću i svađom između glavnih makedonskih partija, a kojoj, s druge strane, prete radikalne stranke makedonskih Albanaca. Šta će se dešavati u narednom periodu, zavisi, pre svega, od onih koji manipulišu tenzijama "vodeći otpozadi". Od Vašingtona - ovako, ukratko, glasi najnovija geopolitičaka analiza najmlađeg komentatora ruske državne agencije Sputnjik Endrua Koribka (28), Amerikanca iz Ohaja.

Ovaj mladić, zvezda u usponu, đak ruske škole geopolitke, doktorand je na čuvenom Lomonosovu. Kako kaže, studira isto što je studirao i Sergej Lavrov. Njegove analize hibridnih ratova kroz "obojene" revolucije, "arapsko proleće", rat u Siriji, na najuglednijem ruskom državnom mediju prate se s velikom pažnjom. Trenutno je gost beogradske konferencije "Bilans zapadnog uvoza demokratije na prostor SFRJ".

Pratite tokove globalnog sistema sveta koji ide ka multipolarnosti?

- Unipolarni "severnoatlantski poredak" ustanovljen je pobedom SAD i saveznika u Hladnom ratu. Uzdizanje Kine i Rusije, sredinom prošle decenije, upalilo je alarme Vašingtona, naročito zbog činjenice što su obe zemlje svoju budućnost projektovale kroz velike infrastrukturne projekte na svim meridijanima. Ovde hoću da podsetim na ruske gasovode "Severni tok" i "Južni tok", zatim turski gasovod, investicije u Latinsku Ameriku... Kada je u pitanju Kina, ideju o privrednom oživljavanju "puta svile" predstavio je kineski predsednik Si Đinping septembra 2013. godine, a već maja 2015. Kineska razvojna banka saopštila je da će projekti za izgradnju ekonomskog pojasa duž "puta svile" i "pomorskog puta svile" za 21. vek ukupno biti vredni 900 milijardi dolara. Na stvaranje nove moći, SAD ne mogu da gledaju ravnodušno.

Dakle, događaje u Ukrajini, Siriji i Africi, o kojima pišete, isprovocirala je Amerika?

- Američki rat protiv terorizma na Bliskom istoku s početka veka eskalirao je u pokušaj ovladavanjem prostora Severne Afrike kroz "arapsko proleće", dok je dvema "obojenim revolucijama" u Ukrajini, kao i prethodnim ratom u Gruziji, trebalo da se zada udarac Moskvi pred njenim vratima. Činom "urbanog terorizma", smenjena je legitimna vlast u Kijevu, a Rusija je uzvratila vraćanjem Krima pod svoje okrilje. Potom je Moskva bila prisiljena da pošalje trupe u Siriju, jer je, iz neobjašnjivih razloga, porasla moć Islamske države. S druge strane, uzvraćeno je hiljadama migranata ka Evropi, u nameri da se ona disciplinuje i vrati na stranu Amerike. Ukoliko pogledate regione u kojima besne krize i ratovi, videćete da su to zone preko kojih i Rusija i Kina nameravaju da grade svoj uticaj u 21. veku.

DRAMATIČNO Već pet dana smenjuju se slike nasilja na ulicama Makedonije

Jedan krak obnove kineskog "puta svile" ide i preko naše zemlje, dok je ruski "Južni tok" ovde obustavljen.

- Brza pruga Budimpešta - Beograd, pa dalje do Skoplja i luke u Pireju, deo je tzv. kineskog puta, dok, recimo, na ulazak Kineza u Železaru Smederevo može da se gleda kao na deo industrijskog pojasa koji treba da prati ovu investiciju. To što je "Južni tok" obustavljen takođe ima svoje značenje. Iza razbijene SFRJ ostale su male države, od kojih neke imaju problematične političke elite. Ovde pre svega mislim na Makedoniju i Kosovo, koji su puni oružja i "ratnika".

Objasnite stav o opasnosti iz Makedonije.

- Ona se nalazi na putu kineskih investicija i u zoni preko koje i Rusi žele da zadrže uticaj. Ukoliko pogledate političku situaciju tamo, videćete da imate makedonske nacionaliste na vlasti, VMRO Nikole Grueskog koji je nasmrt zavađen sa socijaldemokratama Zorana Zaeva, koje gura Džordž Soroš. Tu su agresivne albanske stranke koje su protiv svega što je makedonsko, i nije teško zaključiti da je ova država eventualni idealan poligon za neki budući evropski sukob koji bi mogli da rešavaju Amerikanci. Političari u ovoj zemlji čak ne isključuju ukrajinski scenario, što je drugo ime za urbani terorizam. Podsećam, "Majdan" je doneo nesreću celom ukrajinskom narodu.


RAZOČARAN AMERIKOM

Odlučili ste da američki san ostvarite u Moskvi?

- Nisam pristao da učim političke nauke kroz "naočare dogme". Bio sam odličan student na državnom univerzitetu u Ohaju, ali sam tokom osnovnih studija imao sukobe s profesorima. Konkretno, u Moskvu me je oterao esej koji sam radio na temu "Javna i kulturna diplomatija", gde sam obrađivao skandal sa NVO "Britanski savet" u Moskvi kojoj su Rusi zabranili rad 2007. Napisao sam rad na osnovu i zapadnih i ruskih izvora, i u njemu tvrdio da je ta NVO s pravom zatvorena, jer se bavila špijunažom. Tada me je profesor optužio da proklamujem rusku propagandu, iako je i on bio svestan istine.

Genetski ste povezani sa Istočnom Evropom?

- Po pradedi sam Rus iz Ukrajine. S majčine strane, familija je došla iz Slovenije. Bombardovanje Srbije sam gledao sa devet godina na TV i sećam se koliko su moji bili nesrećni zbog toga.


UZALUDNI POZIVI NA DIALOG

Masovne antivladine demonstracije, kojima se traži povlačenje odluke o aboliciji 56 političara umešanih u "skandal prisluškivanja" i ostavka predsednika Đorđa Ivanova,koji je doneo ovu odluku, šire se Makedonijom. Posle Skoplja i Bitolja, najavljeno je da će u subotu protesti biti održani i u Strumici, gde je lider opozicije Zoran Zaev - gradonačelnik.

Uprkos izričitom protivljenju opozicije predvođene SDSM Zorana Zaeva, portparol raspuštenog parlamenta Trajko Veljanovski je raspisao vanredne izbore za 5. jun, a opozicija kaže da neće izaći na njih. U međuvremenu Građanska inicijativa "Protestvutem - Nema pravde - nema mira", koja je izvela narod na ulice, traži odgovornost predsednika vlade Gruevskog. Privrženici vladajuće VMRO-DPMNE, opet okupljeni iz unutrašnjosti zemlje oko Građanskog pokreta za odbranu Makedonije (GPOM), disciplinovano izražavaju podršku vlastima Gruevskog antidemonstracijama koje se održavaju ispred sedišta SDSM.

Johanes Han, evrokomesar za proširenje, uputio je u subotu čelnicima Makedonije još jedan u nizu poziva za iznalaženje kompromisnog rešenja sve opasnije krize u koju zemlja tone. Od svih stranaka se zahteva hitno vraćanje za pregovarački sto.M. S.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije