IZBORI U MAKEDONIJI: Abolicija na „preispitivanju“ – glasanje uslovljeno?

M. Stančić

15. 04. 2016. u 14:59

Spiker makedonskog parlamenta Trajko Veljanovski raspisao vanredne izbore 5. juna

ИЗБОРИ У МАКЕДОНИЈИ: Аболиција на „преиспитивању“ – гласање условљено?

Trajko Veljanovski

SKOPLjE
OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"

Spiker raspuštenog parlamenta Makedonije Trajko Veljanovski u petak je potpisao rešenje o raspisivanju prevremenih izbora 5. juna kojim se teži razrešenju odužene političke krize u ovoj zemlji.

Akt o raspisivanju izbora je potpisan uprkos protivljenjima udružene opozicije zbog neispunjenih preduslova utvrđenih poltičkim dogovorom iiz Pržina u atmosferi žestokih uličnih protesta zbog abolicije političara od strane šefa države Đorđa Ivanova.

Veljanovski je rešenje o raspisivanju izbora dostavio Državnoj izbornoj komisiji (DIK), resornim ministarstvima pravde i spoljnih poslova. Izrazio je uverenje da će „svi subjekti uključeni u izborni proces doprineti da izbori prođu u mirnoj i demokratskoj atmosferi“.

U uslovima krajnje neizvesnog razvoja odužene krize u Makedoniji opozicija predvođena SDSM Zorana Zaeva istrajava na protestima protiv odluke Ivanova, zahtevajući njegovu ostavku i najavljuje bojkot vanrednih izbora, bez ispunjenja dogovorenih preduslova za fer, slobodno, demokratsko, kredibilno izjašnjavanje građana – pročišćenjem biračkog spiska i zakonsko uređenje medijske sfere garancijama „podjednakog pristupa“.

Vladajuća VMRO-DPMNE lidera i bivšeg premiijera Nikole Gruevskog u petak je objavila predlog zahteva pretsedniku Ivanovu za preispitivanje odluke o pomilovanju političara i prekid krivičnih postupaka protiv njih.

- Odluka predsednika Ivanova nije u saglasnosti sa zalaganjima VMRO-DPMNE. Naši stav je jasan, svako ko je počinio kriminal treba da odgovara, precizira se u saopštenju i dodaje da „iz tih razloga“ stranka predlaže ispraćanje pisma Ivanovu, sa postpisom četiri najveće političke partije da odluka bude preispitana.

Predlog za preispitivanje odluke o aboliciji koincidira sa savetima iz saopštenja američkog Stejd departmenta i ocene ambasadora SAD u Skoplju Džesa Bejlija da u slučaju „implementacije odluke Ivanova“, kojim se štite korumpirani političari, izbora 5. juna - neće biti.

Na predlog vladajuće stranke, iz SDSM-a je uzvraćeno ocenom da je inicijativa VMRO-DPMNE „očajnički pokušaj izbegavnja odgovornosti zbog odluke predesednika Ivanova“. Zato opozija zateva da VMRO-DPMNE i njen lider Nikola Gruevski pozovu Ivanova da poništi sve odluke o pomilovanju.

- Stav SDSM-a je jasan od početka: poništenje svih odluka o pomilovanju donesenih 14. aprila i odgovornost svih za počinjeni kriminal, navodi se u saopštenju i dodaje da je Zaev prvi, javno odbacio aboliciju i pozvao na poništavanje sramnih odluka. Jer, kako se ističe, ne sme biti „nedodirljivih građana” i „običnih građana drugog reda”.
Uoči četvrtog dana masovnih protesta opozicija istrajava na zahtevu za ostavku Ivanova jer je, kako je ocenjeno, aktom o pomilovanju političara izvršio – državni udar. M.S.

ZABRINUTOST SOFIJE
Predsednik Bugarske Rosen Plevnaliev u telefonskom razgovoru sa makedonskim šefom države Đorđem Ivanovom izrazio je zabrinutost zbog dešavanja u Skoplju i nadu za smirivanje tenzija.

- Kao dobar sused i u svojstvu predsednika Procesa sadanje JIE, Bugarska je spremna da sarađuje na iznalađenju rešenja, prenet je ovde stav Sofije, podrškomm dijaloga, poštovanja principa vladavine prava i Ustava.

Premijer vlade u Sofiji Bojko Borisov, pak, smatra da će „Makedonija biti trajno destabilizovana“, uz želju „da greši“, i dilemu da li će predstojeći vanredni izbori uopšte biti održani...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije