Haradinaj zbog demarkacije zove u pomoć FBI!

V. Kadić

02. 04. 2016. u 08:01

Administrativna međa Crne Gore i Kosova podigla tenzije u Prištini. Traži da Amerikanci otvore istragu o radu Komisije

Харадинај због демаркације зове у помоћ ФБИ!

Crvena linija je granica koju traži Priština, a žuta je postojeća

IAKO su Crnogorci i predstavnici vlasti južne srpske pokrajine još krajem avgusta prošle godine u Beču povukli crtu koja se tiče administrativne granice duge 79 kilometara, bura zbog ove odluke se još ne stišava, jer u Prištini nije malo onih koji misle da je njihova "država" ostala "kratka" za 8.229 hektara, i da je Crna Gora "ušla" 40 km na teritoriju KiM.

U revoltu prednjači Ramuš Haradinaj, lider Alijanse za budućnost Kosova, koga Srbija potražuje zbog ratnih zločina. On je pre dva dana pozvao predsednicu kvazidržave Atifete Jahjagu da od američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) zatraži istragu o radu Komisije za demarkaciju granične linije sa Crnom Gorom, koja je završila posao pre nekoliko dana.

- Od vas tražim da službeno zatražite međunarodnu istragu za članove Državne komisije za granicu koju će izvršiti FBI, kako bi se otkrila istina o kriminalnoj ulozi koju su imali članovi komisije sa Crnom Gorom - naveo je Haradinaj u pismu. - Dokazano je da međunarodni eksperti za procenu procesa demarkacije, koje je odredila Jahjaga, nisu uspeli da otkriju ordinarne prevare balkanskog nivoa, koje su počinili članovi komisije.

Pre pet godina Podgorica i Priština počeli su konsultacije o potpisivanju sporazuma o demarkaciji. Posao se odužio jer kosovska strana nije bila načisto kome pripadaju Kula i Čakor. Radi se o prostoru koji je šumovit i bogat pašnjacima, ali i katunima.

Međutim, problem se pojavio nekoliko meseci nakon NATO bombardovanja SRJ 1999. godine, kada su pripadnici Kfora srušili put na Čakoru, od Murine prema Peći, i na nekoliko mesta postavili piramide koja su za snage međunarodne zajednice bile "granica", iako su one "pobijene" 850 metara unutar crnogorske teritorije!

Tenzije su se pojačale 2009. godine kada su u blizini Rožaja na putu za Peć, Albanci uništili i uklonili obeležja države Crne Gore. Zahtevali su da im se vrati oko hiljadu hektara zemljišta na području planine Žljeb, između Rožaja i Peći.

Ambasada SAD na Kosovu je još ranije objavila da je imala uvid u demarkaciju granice sa Crnom Gorom, ocenjujući da je ona urađena u skladu sa Ustavom SFRJ iz 1974. godine.


EKSPERTI

IZ MUP Crne Gore saopštili su da je u Podgorici boravio tim eksperata koji je formirala kosovska predsednica Jahjaga, i da su date pozitivne ocene o celom procesu pregovaranja i zaključivanja "sporazuma o granici". Na poziv Atifete Jahjage u Prištinu i Podgoricu su došla trojica stručnjaka iz SAD, Nemačke i Velike Britanije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Zorangalamic

02.04.2016. 13:25

U ostalom kad ih Putin zajasi neće bit ni Kosove ni mračne gore bit će samo zona ruskog interesa u ime nacionalne bezbednosti RUSIJE I SRBIJE. HAHAHA igraju se Mrče i Kosolbanci drzanvnika u stilu clach of clans.

Miki - Zg

02.04.2016. 18:28

Uvijek se ljudi u realnom životu tuže ,sude za tuđe .Tako i Šiptari se spore za srpsku zemlju i teritorije ! Kolo sreće se okreće .