Podgorica: Uhapšeni Raičević i Stojanović

S. ĐOKIĆ - M. SEKULOVIĆ

02. 04. 2016. u 08:16

Dvojica privedenih u slučaju Duvanskog kombinata Podgorica, zbog imovine vredne 13 miliona. Advokat Stojanovića smatra da je kupoprodajni ugovor nesporan jer je Vlada bila pregovarač. Troškovi rušenja iznosili 700.000 evra

Подгорица: Ухапшени Раичевић и Стојановић

STEČAJNI upravnik bivšeg Duvanskog kombinata Podgorica Veselin Raičević i nekadašnji direktor "Zetagradnje" Miloš Stojanović uhapšeni su u četvrtak po nalogu specijalne tužiteljke Stojanke Radović u istrazi o kupoprodaji više od 13 miliona vredne imovine ove firme koja je u stečaju.

Raičević je uhapšen jer je 2010. godine, navodno, dozvolio prodaju imovine DKP u stečaju, iako je bilo najavljeno da će biti podnet plan reorganizacije tog preduzeća, koji bi vodio programiranom stečaju. Posle hapšenja, branilac Miloša Stojanovića, advokat Velibor Marković, kazao je da kupac imovine, konkretno "Zetagradnja" i izvršni direktor iz tog vremena po zakonu ne mogu da odgovaraju za krivično delo zloupotreba službenog položaja u privrednom poslovanju, zašta ih Radović tereti. - Zatošto prema zakonskoj definiciji tog dela odgovara samo onaj koji je zloupotrebom položaja ili poverenja raspolagao imovinom koja mu je poverena na čuvanje, a to nikako ne može biti kupac, jer njemu ta imovina nije poverena na čuvanje, već je kupio - kazao je Marković za "Novosti". Po takvoj logici, objašnjava Marković, trebalo bi voditi krivične postupke protiv svakog ko ne prihvati ponudu prodavca:

SASLUŠANI FUNKCIONERI Nejasno je zbog čega tužilac pokreće postupak protiv izvršnog direktora kupca koji je u potpunosti izmirio obaveze, u skladu sa ugovorima, aneksima i sporazumom koji je potpisala Vlada - kaže Marković.Zbog neblagovremenog iseljenja fabrike, "Zetagradnji" je ugovorom omogućeno da naplaćuje penale od oko 90.000 evra mesečno, pa je na kraju umesto 13,2 platila 7,2 miliona evra. Anketni odbor Skupštine, od septembra 2015. saslušavao je više bivših funkcionera, predstavnika kupaca i sindikata DKP o okolnosti prodaje te državne imovine. Taj proces još traje.

- Pritom su policija i tužilaštvo prikrili ili nisu u posedu sporazuma, zaključaka i drugih akata o prodaji DKP u kojima je kao pregovarač učestvovala država, odnosno Vlada - kazao je Marković koji tvrdi da je "Zetagradnja" DKP ponudila dve varijante uslova - da odmah plate kupoprajnu cenu koja je u stečajnom postupku određena u iznosu od 13,2 miliona evra, pod uslovom da im nekretnine odmah budu predate, a ako imovina ne može odmah da pređe u njihove ruke da kupoprodajnu cenu plate u ratama.Prihvatili su, kaže naš sagovornik, drugu ponudu, a "Zetagradnja" je avansno odmah uplatila pet miliona eura. Marković precizira da je sporazumom zaključenim između Vlade, DKP, Glavnog grada i "Zetagradnje" predviđeno da zgrade bivšeg Duvanskog kombinata sruši to preduzeće ili da to o svom trošku učini kupac, a da kupoprodajna cena bude smanjena za troškove rušenja, koji su iznosili oko 700.000 evra. - Tu ne može ništa biti sporno. Osim toga, kupac je na zahtev države pre vremena platio deo cene u iznosu od 700.000 evra, radi rešavanja socijalnog programa bivših radnika DKP. Zamislite, mom klijentu je stavljeno na teret i to plaćanje pre vremena, uz obrazloženje da je na taj način odstupljeno od javnog poziva, što predstavlja apsurd - kazao je Marković.

On ističe da je tim poslom oštećena "Zetagradnja", a ne DKP koji im nije predao nekretnine ni po isteku roka od 22 meseca, po zaključenju ugovora.- U ovom poslu "Zetagradnja" je oštećena i danas trpi štetu, jer nekretnine još nisu predate, a kupac raspolaže primljenim sredstvima - kaže Marković.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije