Filermosi mesto u hramu
28. 03. 2016. u 12:22
Nastavljene čarke, iz Mitropolije crnogorsko-primorske reagovali na demanti kabineta gradonačelnika Cetinja. Smeštanje ikone u pećinu je "državni projekat" zasnovan na skrnavljenju svetinje
.jpg)
SAOPŠTENjE Mitropolije crnogorsko-primorske posle posete predstavnika nemačke asocijacije Malteškog reda koju je predvodio predsednik dr Erih Princ fon Lokbkovic, kao i Enriko Tućilo, ambasador Malteških vitezova u Crnoj Gori, izazvala je negodovanje kabineta gradonačelnika Aleksandra Bogdanovića. Iz Mitropolije, koju su vitezovi posetili zajedno sa Bogdanovićem i razgovarali s mitropolitom Amfilohijem, naveli su da je postignuta saglasnost da ikoni Filermosi nije trajno mesto u pećini, gde vlasti nameravaju da je izmeste, već hram božji.
Iz kabineta gradonačelnika stigao je demanti u kojem ističu da je Mitropolija "zloupotrebila" susret gradonačelnika sa članovima delegacije "pri slučajnom susretu s mitropolitom Amfilohijem".
- Tom prilikom gradonačelnik Bogdanović izrazio je stav kako je ikona Bogorodice Filermose vlasništvo države, te da je njeno izmeštanje državni projekt, usled čega neće biti odustajanja od lokacije cetinjske pećine - navodi se u saopštenju.
Usledio je odgovor iz Mitropolije crnogorsko-primorske u kome se ističe da je Bogdanović zajedno sa gostima konstatovao da je jedino prikladno mesto za njen trajni boravak hram božji, a ne pećina.
- Mitropolija apsolutno stoji iza tih reči, jer su potpuno istinite i saglasne pismenom dogovoru između mitropolita i članova ovog reda, koji Bogorodicu Filermosu ima kao svoju vekovnu pokroviteljku. Kabinet gradonačelnika navodi kako je situacija suprotna i kaže se da je Malteški red "baš kao i država i gradska uprava posvećen projektu izmeštanja ikone Bogorodice Filermose iz postojećeg prostora". Elementarna logika nam je potrebna da zaključimo da gornja tvrdnja Mitropolije uopšte nije suprotna sa stavom da su i drugi posvećeni izmeštanju ikone iz Narodnog muzeja, ali ne u pećinu.
Iz Mitropolije poručuju da nisu zloupotrebili "slučajni susret" gradonačelnika i mitropolita koji je, ocenjuju, da je reda u vrhu prestonice, odavno trebalo da se desi - namerno.
- Gradonačelnik je već nekoliko puta rekao svoj stav o ovom pitanju i on je poznat najširoj javnosti. Mitropolija u svom prethodnom saopštenju nije ni implicitno pomenula promenu stava državne ili gradske uprave, naprotiv, navela je da je smeštanje ikone u pećinu "državni projekat", zasnovan na skrnavljenju i obesvećenju ove svehrišćanske svetinje, nezapamćen u njenoj dvehiljadugodišnjoj istoriji, i to isključivo u službi profita.
.jpg)
CRKVENA IMOVINA
- Što se tiče pitanja vlasništva nad svetinjama, ono bi moralo svakome da bude jasno - navode iz Mitropolije crnogorsko-primorske. - Kao što nasilno oduzeta privatna imovina nije zakonito vlasništvo države, što i sama država priznaje restitucijom, tako ni oteta crkvena imovina ne može biti državno vlasništvo. Nedostatak političke volje da se zakonski formalizuje restitucija pokretne i nepokretne crkvene imovine ne može da poništi ovakvo rasuđivanje. Treba pritom imati u vidu da je u aktu otimanja ove tri svetinje (1952) iz manastira Ostroga navedeno izričito da su one "vlasništvo porodice Karađorđević". Zvanično predate Upravi manastira Ostroga (1941) od strane vlasnika kralja Petra II Karađorđevića i patrijarha srpskog Gavrila Dožića, nasilno su otete iz Ostroga, a nastojatelj manastira Ostrog arhimandrit Leontije Mitrović je - zatvoren. Otkad se provalnici i otimači tuđe imovine ozakonjuju kao vlasnici otetoga?!
Milo
28.03.2016. 19:41
Pa Kadađorđevići su konfiskovali i oteli cijelu autokefalnu crkvu Crnogorsku!A sad se bune oko jedne ikone.Cijela SPC, kako sad izgleda, nastala je prije 90 godina kad su Karađorđeviči oteli sve pravoslavne crkve od Vardara pa do Triglava.Carigradskoj partrijaršiji su u zlatu platli da im proda priznanje otetoga.A to zlato nijesu ni stekli ni naslijedili nego oteli i konfiskovali.
Икона је власништво породице Карађорђевић, тако да ћете, хтели то или не, морати да је вратите.
Komentari (2)