Tri kuće za ikonu Filermosu

S. GREGOVIĆ / V. KADIĆ

26. 03. 2016. u 14:17

Sudbina čudesne ikone na Cetinju, posle posete malteških vitezova, ponovo uzburkala javnost. Država namerava da je preseli u Cetinjsku pećinu, a Mitropolija bi da bude u manastiru

Три куће за икону Филермосу

Članovi delegacije asocijacije Malteškog reda i gradonačelnik Cetinja sa mitropolitom Amfilohijem

Čudesna ikona Bogorodice Filermose, koja je sa još dve hrišćanske relikvije stigla u aprilu 1941. u manastir Ostrog, a sada se nalazi u Plavoj kapeli Narodnog muzeja na Cetinju, ponovo je u žiži javnosti.

Duhove je uzburkala priča o tome koje je pravo mesto za opstanak ikone, koja je po predanju lično urađena rukom apostola Luke. Uznemirenost javnosti desila se tokom i posle ovonedeljne posete Cetinju nemačke asocijacije Malteškog reda, koju je predvodio predsednik dr Erih Princ fon Lobkovic, kao i Enriko Tućilo, ambasador Malteških vitezova u Crnoj Gori.

Iz Mitropolije crnogorsko-primorske, koju su "vitezovi" posetili, zajedno sa gradonačelnikom Aleksandrom Bogdanovićem, i razgovarali s mitropolitom Amfilohijem, saopštili su da je postignuta saglasnost da Filermosi nije trajno mesto u pećini, gde vlasti nameravaju da je izmeste, "već da je jedino mesto prikladno za trajni boravak, hram Božiji".

Mitropolija je podsetila na svoj stav povodom dugogodišnje namere države i prestonice da čudotvornu ikonu izmeste iz Narodnog muzeja u adaptiranu Cetinjsku pećinu. Mitropolija smatra da je Bogorodici mesto u Cetinjskom manastiru ili nekom drugom pravoslavnom svetilištu, poput Ostroga. U Cetinjskom manastiru se već nalaze dve najveće hrišćanske relikvije, koje su posle dugog putovanja po svetu stigle u osvit Drugog svetskog rata, kojima su se, kao i moštima Svetog Petra Cetinjskog, poklonili Malteški vitezovi.

Reč je o ruci Jovana Krstitelja, koja je krstila Isusa Hrista, i čestici Svetog krsta.

Ovim povodom, reagovao je prvi čovek Cetinja. Iz njegovog kabineta je saopšteno da su izneti "neprecizni navodi" i da je zloupotrebljen njegov susret sa članovima malteške delegacije. Bogdanović je, kako se ističe, mitropolitu izričito saopštio da će "projekat izmeštanja ikone u prostor Cetinjske pećine biti nastavljen.

Bogdanović je tom prilikom kazao da je Filermosa vlasništvo države, da je njeno izmeštanje državni projekat i da se neće odustajati od Cetinjske pećine."

- Krajnje je neumesan citat iz saopštenja Mitropolije shodno kojem Malteški red smatra da "pećina, koju država pominje u svojim projektima, nije mesto za ikonu" - poručuju iz kabineta Bogdanovića. - Situacija je suprotna. Baš kao i država, i gradska uprava i Malteški red posvećen je projektu izmeštanja ikone Filermose.

Povodom priče o nemerljivo vrednoj ikoni, poznati istoričar umetnosti sa Cetinja, Aleksandar Čilikov, ponovio je svoje ranije mišljenje da bi bilo dobro da se ikona smesti u novoizgrađeni crkveni objekat izvan pećine. Uz nju valja smestiti i druge dve pomenute relikvije "pod uslovom da su dostupne svim konfesijama."

- Ikona je vlasništvo države i ona će odlučiti kako da je prezentuje. To, svakako, treba učiniti na civilizovan način, konsultujući stručnjake i predstavnike svih konfesija - smatra Čilikov.


VERSKI TURIZAM

- BOGORODICA Filermosa, poznata kao zavetna ikona Malteških vitezova, može se iskoristiti za verski turizam - smatra Aleksandar Čilikov, koji ističe da su poklonička mesta vezana za mošti nekog sveca ili pojavu Bogorodice, poput Lurda ili Fatime u Portugaliji, ili Međugorja u Hrvatskoj, vrlo poznata i posećena, a takvo mesto je i manastir Ostrog, gde se čuvaju mošti čudotvornog Svetog Vasilija.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije