BiH peta po siromaštvu
22. 02. 2016. u 12:07
BiH je peta najsiromašnija zemlja u Evropi - podaci su Svetske banke, a prilikom obrade podataka uzet je u obzir bruto prihod po glavi stanovnika

BANjALUKA - BiH je peta najsiromašnija zemlja u Evropi - podaci su Svetske banke, a prilikom obrade podataka uzet je u obzir bruto prihod po glavi stanovnika.
Prema trenutnom stanju BDP, BiH je u regionu bolja od Albanije i samozvanog Kosova, a lošija od Srbije, Crne Gore i Makedonije.
Najsiromašnija zemlja u Evropi je Moldavija sa bruto prihodom po glavi stanovnika od 2.560 dolara.
Slede je Ukrajina, samoproglašeno Kosovo, Albanija i BiH sa bruto prihodom po glavi stanovnika od 4.760 dolara. U rang najsiromašnijih, tvrde ekonomisti, BiH su doveli katasrofalni ekonomski i finansijski pokazatelji - 550.000 ljudi je nezaposleno, sponjni dug iznosi 8,4 milijarde maraka, u procesu privatizacije ugašeno je više stotina preduzeća, a zemlja ima najlošije puteve u regionu i Evropi.
Da bi ostvarila finansijsku i budžetsku održivost BiH je u ovoj godini potreban novi kredit od Međunarodnog monetarnog foda u iznosu od čak 900 miliona KM!
BiH je u protekloj deceniji napustilo 70.000 mladih koji su, zbog nezaposlenosti, bolji život potražili u zemljama EU.
Pera
22.02.2016. 12:39
U Bih je prosjecna plata 850km znaci malo veca negu Srbiji. Od tih 550.000 nezaposlenih vecina rade na crno jer ne zele da rade za 500km sa penzionim i ljekarskim osiguranjem. Oni radije zele sami da tempiraju svoje radno vrijeme na crno za vecu platu ali bez ovih uplacenih osiguranja.To je realnost u Bosni i Hercegovini, odnosno vjrerovatno isto kao i u Srbiji.
@Pera - 550.000 незапослених на 4 милиона није исто што и 700.000 на 7,2 милиона становника, то је процентуално много већа незапосленост
@Pera - Eto Vlado blago vama ;)
Komentari (3)