Rusi i Italijani se spuštaju u dubine
06. 02. 2016. u 08:27
Vlada zaključila koncesione ugovore o ispitivanju i ekSploataciji ugljovodonika u crnogorskom primorju. Ponuđeni radni program težak 97 miliona evra

Očekuje se da će radovi početi ove godine
PODGORICA - Koncesioni ugovori o istraživanju i eksploataciji ugljovodonika u crnogorskom podmorju, čime je završen tehnički deo procesa u cilju započinjanja tog biznisa u Crnoj Gori, zaključeni su sa italijansko-ruskim konzorcijumom, koji čine kompanije "Eni" i "Novatek", čija je tehnička ponuda ocenjena kao najbolja, saopštio je ministar ekonomije Vladimir Kavarić.
Sledi "overa" ugovora u Skupštini, koja daje zadnju reč, odnosno finalno odobrenje. Usvajanje se očekuje u narednom kratkom roku, što bi dalje značilo da će radovi početi u ovoj godini.Kavarić kaže da su reference kompanija sa kojima je zaključen koncesioni ugovor dobro poznate, kao i da su u vladi time jako zadovoljni.- Kompanije su se ugovorom obavezale da će izvršiti tri obavezne i jednu uslužnu bušotinu. To je radni program koji u prvom periodu istraživanja ima vrednost od 85 miliona evra, a u drugom 12 miliona - naveo je Kavarić.
Ministar je saopštio da taj nivo radova ne predstavlja nikakvo obećanje, nego vrlo preciznu ugovornu obavezu, koja je potkrepljena garancijom na kompletan iznos radova.
- Što se tiče odgovornosti, predviđen je najbolji mogući način osiguranja. Ugovorima smo predvideli i dobijanje garancija majki firmi za štete koje eventualno nastanu u Crnoj Gori - precizirao je Kavarić.
Ugovor podleže i tumači se, pojasnio je on, u skladu sa crnogorskim pravom, kao i da u slučaju kolizije između zakona i ugovora, prevlađuje zakon, a između crnogorske i engleske verzije - crnogorska.- Ne postoje stabilizacione klauzule, što treba da nam je svima zadovoljstvo, jer ovako velike firme ulaze u tako ozbiljne projekte na bazi poverenja u crnogorski ambijent - rekao je Kavarić.Vladino finansijsko učešće u projektu, koje je definisano zakonom, iznosi kroz stopu poreza na ugljovodonike 54 odsto, stopu koncesione naknade za naftu 12 odsto, a koncesije na gas dva odsto.Na javni poziv za dodelu ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika prijavili su se, osim "Eni" i "Novateka", još dva konzorcijuma. U pitanju su grčko-engleski Energean Oil i Mediterranean limited i američko-austrijski Marathon Oil i OMV.
KONCESIJA NA TRI DECENIJE
Koncesija će se izdati na 30 godina, a Skupština je pre zaključivanja javnog poziva za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa usvojila Zakon o porezu na ugljovodonike koji iznosi 59 odsto, a od tog prihoda 20 odsto će ići u državni budžet, a 80 odsto u poseban fond za ugljovodonike.