Prelazna vlada ili razlaz
20. 01. 2016. u 06:10
Opozicija pregovara o zbijanju redova posle glasanja o poverenju Đukanovićevom kabinetu. Moguće napuštanje Radne grupe koja priprema uslove za predstojeće izbore

Nejasno čime će se baviti članovi Radne grupe
PREDSTAVNICI crnogorskih opozicionih partija razgovarali su o mogućnostima sinhronizovane akcije nakon glasanja o poverenju Vladi Mila Đukanovića u crnogorskom parlamentu, saznaju "Novosti". Kako su rekli neki od učesnika ovih razgovora, nije postignut konkretan dogovor, ali je dominirao stav da opozicija, kakav god bio ishod glasanja o poverenju Vladi Mila Đukanovića, ostane pri zahtevu da se formira prelazna vlada koja bi pripremila demokratske i fer izbore.
Takođe, preovladava većinski stav da, ukoliko se izglasa povernje kabinetu Mila Đukanvića, opozicija napusti Radnu grupu koja ima zadatak da usaglasi stavove o pripremi predstojećih parlamentarnih izbora.
Naime, u slučaju da opoziciona Pozitivna podrži vladu Mila Đukanovića - što svi očekuju - ona će dobiti nophodan 41 glas i većinsku podršku čime, po tumačenju Demokratske partije socijalista, prestaje svaki razlog da opozicija istrajava na zahtevu za formiranje prelazne vlade. Prelazna vlada je i jedna od tačaka o kojima raspravlja parlamentarna Radna grupa koju čine lideri partija, pa i onih koje nisu učestvovale na prošlim izborima već su nastale deljenjem, odnosno napuštanjem dela funkcionera i članstva sadašnjih parlamentarnih stranka i grupacija.
U Radnoj grupi ne učestvuju poslanici Demokratskog fronta koji su za 24. i 25. januar najavili proteste ispred zgrade Skupštine i pozvali kolege iz ostatka opozicije da bojkotuju glasanje o poverenju Vladi i da im se pridruže. Iako predstavnici nisu zvanično odgovorili na ovaj poziv, kako saznajemo, neće se pridružiti DF-u na protestima.
Članovi skupštinske Radne grupe parlamentarnog dijaloga za pripremu izbora razgovarali su sa predstavnicima Agencije za sprečavanja korupcije.
U Demosu kažu da ostaju pri svom ranijem stavu da svoje dalje poteze ne otkrivaju sve dok ishod glasanja ne bude poznat, a nakon toga će "adekvatno i reagovati". Neven Gošović, koji u Radnoj grupi predstavlja demokrate, kazao je da će do 25. januara to skupštinsko telo sigurno raditi.
IZBORI DO JESENI
REDOVNI parlamentarni izbori u Crnoj Gori treba da se održe najkasnije do jeseni ove godine, a opozicione partije smatraju da, ukoliko ih bude organizvala aktuelna crnogorska vlast, oni neće biti pošteni i transparentni. To je i razlog zbog kojeg traže prelaznu vladu, čemu se vladajuća Demokratska partija socijalista, na čelu sa Milom Đukanovićem, protivi.