BiH: Stranci žele - smeće
20. 01. 2016. u 10:20
Više od deset godina traju igre oko lokacije i izgradnje regionalne deponije u Bosni i Hercegovini. Italijanska firma bi uložila sredstva, a prikupljeni otpad prerađivala

Dobojska deponija već sada pretesna
VIŠE od deset godina traju igre oko formiranja regionalnih deponija u središnjem i severnom delu BiH, ali osim potrošenih nekoliko miliona maraka za kampanje "podizanja javne svesti" nije se mnogo odmaklo. Najavljivani značajni projekti još su samo u planovima, iako su u taj posao bile uključene i države Evropske unije.
Prema istraživanju "Novosti", ugovorom u skladu sa standardima Evropske komisije za zaštitu životne sredine, opštine Brod, Derventa, Doboj, Modriča, Petrovo, Teslić i Vukosavlje u Srpskoj i Tešanj, Odžak, Usora i Doboj-Jug u Federaciji BiH još 24. februara 2005. godine saglasile su se da izgrade zajedničku deponiju. Složile su se sa predlogom Doboja, koji je odredio područje kamenoloma u prigradskom naselju Lipac za lokaciju regionalne deponije, neposredno kraj već postojeće gradske.
U kampanju "podizanja javne svesti" bila su uključena nadležna opštinska odeljenja, komunalna preduzeća, švajcarska organizacija MPD i Edukativno-resursni centar "Humanitas". Na lokalnim radio i TV stanicama svakodnevno su emitovani spotovi, koji su ukazivali na značaj formiranja centralne deponije, deljeni su plakati i leci, a vozila komunalnog preduzeća, oblepljena bilbordima sa natpisom "Regionalna deponija Doboj-Tešanj", kružila su gradom.
Evropska unija je za sprovođenje ekološkog programa Doboju namenila tri miliona maraka, pa je na više lokacija, prema projektu, trebalo da budu formirana "ostrva za otpad", na koja bi građani mogli svakodnevno uz naknadu da donose otpad. Ali, sve je zapelo, jer su usledili problemi oko promene lokacije, od predlagane na Putnikovom brdu do "Karabegovca" u Lipcu.
Zbog toga je nekoliko godina projekat tavorio i pored potrošenih sredstava. Pre četiri godine, međutim, u priču se uključila i Vlada RS, koja je dala saglasnost za eksproprijaciju zemljišta na području Doboja, namenjenog za gradnju buduće regionalne deponije. U Doboju je opet konkretizovan i dogovor učesnika u projektu, za nosioce projekta određene su lokalne akcione grupe regije Doboj, češka Razvojna agencija i preduzeće "Geotest" iz Brna.
I vlast i opozicija, međutim, slažu se da blizina lokalne, kao i planirane regionalne deponije, predstavlja opasnost od infekcija i da je to svojevrsna tempirana ekološka bomba. Duško Vasić iz SNSD smatra da je ta tema za širu diskusiju i analizu.
- Sa zdravstvenog aspekta, kao lekar, smatram da ona ne treba da bude na tom lokalitetu, ali to nije pitanje za nas odbornike i Skupštinu, već za tim stručnjaka - smatra Vasić.
Sa tim se slaže i njegov kolega u skupštinskim klupama, predsednik Kluba odbornika SDS i vd direktora Doma zdravlja Radislav Nikolić, ali se on nije usprotivio osnivanju preduzeća u Doboju.
Da centar regionalne deponije bude u tom gradu njegova vladajuća stranka podržala je sa obrazloženjem "da će od toga svi imati koristi" i strogom kontrolom se može garantovati da njena blizina neće uticati na zdravlje ljudi".
Međutim, veliko iznenađenje je izazvala vest, stigla nedavno iz Italije, da su načelnici opština Brod, Modriča, Derventa i Šamac iz RS i Odžak iz FBiH, u Veroni potpisali memorandum o izgradnji regionalne deponije u Posavini. Otpadom bi upravljala italijanska firma "Amia", koja bi uložila svoja sredstva u projekat, kako bi posle sakupljanja i razvrstavanja u pet opština, otpad koristila kao sirovinu za preradu.
mili
20.01.2016. 11:12
uvoziti smece iz inostranstva!!!Ludost!!! vec se pocitavoj ex YU umire od tumora i zagadjenja tokom svih ratova samo vam jos hvali tudje smece.U Italiji pogotovo dole na jugu gde se time bavi mafija umiru i deca i mladi od razlicitih tumora i degenerativnih bolesti..
Komentari (1)