Predsednik Makedonije pozvao stranke da sprovedu dogovor iz Pržina

Beta

17. 01. 2016. u 19:01

Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov pozvao je danas lidere četiri najveće političke partije da sprovedu dogovor iz Pržina i da stave kraj na političku krizu koja predugo opterećuje zemlju

Председник Македоније позвао странке да спроведу договор из Пржина

Đorđe Ivanov

Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov pozvao je danas lidere četiri najveće političke partije da sprovedu dogovor iz Pržina i da stave kraj na političku krizu koja predugo opterećuje zemlju.

"Politički dogovor koji je postignut da bi se razrešila kriza ima jasne rokove i obaveze. Krajnje je vreme da dosledno, bez daljeg odugovlačenja, sprovedete poltički dogovor iz Pržina", naveo je Ivanov u pisanoj izjavi.

Makedonski predsednik je zatražio od četiri političke partije da pokažu odgovornost prema građanima Makedonije, ocenjujući da je nedozvoljivo neozbiljno ponašanje i nemanje odgovornosti za državnost.

"Ne mogu da se izbegavaju obaveze iz dogovora da se tako dovede u pitanje evropska i evroatlantska perspektiva Makedonije, kao i prosperitet građana Republike Makedonije", istakao je Ivanov.

Predsednik Makedonije je izrazio zahvalnost za sveukupni angažman međunarodne zajednice i posebno evrokomesara Johanesa Hana na sprovođenju dogovora iz Pržina i pozdravio spremnost EU da obezbedi celovitu podršku i garantuje slobodne i fer izbore.

U Skoplju su danas nastavljeni pregovori radnih grupa četiri najveće političke stranke o sprovođenju dogovora iz Pržina, na kojem ih je predsednik Državne izborne komisije Aleksandar Čičakovski obavestio da vanredni parlamenetarni izbori u Makedoniji tehnički mogu da se sprovedu 24. aprila, ali da do tada ne može da se obavi temeljna provera biračkog spiska, tako da bi svi poverenje u njega.

U izjavi na tri stranice Čičakovski je naveo i da ne mogu da se preciziraju rokovi oko pročišćavsanja biračkog spiska i da su za to potrebna najmanje tri do četiri meseca.

Posrednik u pregovorima makedonskih političkih partija oko sprovođenja dogovra iz Pržina Piter van Haute je ocenio da je za krediblne izobore potrrebno vreme. “Očigledno da ne treba da se držimo rokova. Ono što je potrebno je da se obezbede prvo svi uslovi za prfečišćavanje izbornog spiska da bi bili izbori bili kredobilni”, rekao je evropski posrednik. Van Haute je rekao i da su na današnjem sastanku odnosi među pregovaračima bili napeti.

On je, nakon nespelih pregovora oko datuma izbora koji su završeni u noći između petka i subote, najavio da će nastaviti da radi na ispunjavanju preostalih tačaka iz dogovora iz Pržina. "Produžićemo da radimo na zatvaranju pitanja koja se odnose na medijske reforme, kao i na pročišćavanje izbornog spiska", om", rekao je Van Haute.

SAD i EU, koje su posredovale u postizanju dogovora iz Pržina, smatraju da je taj dogovor i dalje nabolji put za izlaz iz političke krize u Makedoniji. U američkoj ambasadi ističu da SAD, kao i Evropska unija, u celosti podržavaju sprovođenje dogovora iz Pržina i da su angažovani da pomognu Makedoniji pri njegovoj primeni.Evrokomesar za proširenje Johanes Han je, nakon neuspešnih pregovora s liderima četiri makedonske stranke, danas poručio da Evropska unija ostaje posvećena celovitoj podršci za garantovanje slobodnih i fer izbora u Makedoniji. On je ocenio da je Makedonija u veoma teškoj situaciji i da je shvatio da nije moguće da se postigne dogovor među sve četiri relevantne političke partije o održavanju vanrednih parlamentarnih izbora 24. aprila, zbog čega je ugrožena evropska i ekonomska budućnost zemlje.

Lideri četiri najveće partije u Makedoniji nisu preksinoć uspeli da se na sastanku sa evrokomesarom Johanesom Hanom dogovore oko datuma vanrednih parlamentarnih izbora, jer opoziciona SDSM ne pristaje da izbori budu održani 24. aprila zato što nisu ispunjeni svi uslovi dogovora iz Pržina.

"Pregovori su propali. Nema dogovora i mi nećemo učestvovati na izborima 24. aprila", izjavio je predsednik SDSM-a Zoran Zaev, nakon skoro devetočasovnog sastanka u vili Pržino, rezidenciji Evropske unije u Skoplju.

Zaev je istakao da njegova stranka ne pristaje da učestvuje na izborima zbog toga što birački spisak nije pročišćen i što nisu obavljene reforme u medijima.

Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM), kako je rekao, nastavlja da se zalaže za fer i demokratske izbore u Makedoniji.

Lider vladajuće VMRO DPMNE Nikola Gruevski rekao je da su njegova stranka i dve stranke Albanaca u Makedoniji, DUI i DPA, bile spremne da postignu dogovor oko izbora i optužio Zaeva da ne želi izbore, jer zna da će da ih izgubi. "Taj čovek je samo u krizi aktuelan i veruje da će samo preko krize da dođe na vlast", rekao je Gruevski, koji je kao predsednik vlade deponovao uslovnu ostavku vezanu za datum izbora.

I lider DUI, koja je deo vladajuće koalicije, Ali Ahmeti potvrdio je da su se, osim SDSM-a, ostale tri partije složile da budu ispunjeni svi uslovi koji su postavljeni dogovorom iz Pržina iz juna, kojim bi trebalo da bude rešena politička kriza u Makedoniji.

U petak, u danu kada je Han došao u Skoplje radi kontrole sprovođenja dogovora iz Pržina, premijer Nikola Gruevski je u parlamentu deponovao ostavku sa uslovom da važi 100 dana pred formiranje prelazne vlade koja bi trebalo da pripremi vanredne parlamentarne izbore.

Njegova ostavka u skladu je s dogovorom koji su letos potpisali lideri opozicione SDSM i vladajuće VMRO DPMNE i dve najveće stranke Albanaca u Makedoniji (DUI i DPA), uz posredovanje EU i SAD.

Taj dogovor predviđa niz zakonskih i institucionalnih promena, kao i da 100 dana pre izbora premijer Makedonije, lider VMRO DPMNE Nikola Gruevski, podnese ostavku kako bi bila formirana prelazna vlada koja bi pripremila vanredne parlamentarne izbore.

Prelaznu vladu do novih izbora predvodiće generalni sekretar vladajuće VMRO DPMNE Emil Dimitriev, odlučio je u četvrtak Centralni komitet te stranke, ali će ličnost sa kojom će vladajuća partija nastupiti na sledećim izborima ostati Nikola Gruevski.

Politička kriza u Makedoniji traje od polovine 2014. godine kada je SDSM odbio da uđe u parlament tvrdeći da je VMRO DPMNE, koja je na vlasti, lažirala izbore, a zatim objavio na desetine tajno prisluškivanih razgovora, za koje tvrdi da dokazuju nameštanje izbora i korupciju na vlasti.

Zaev još tvrdi da je građane Makedonije neovlašćeno prisuškivalo Ministarstvo unutrašnjih poslova i da je učestvovalo u nameštanju izbora falsifikovanjem ličnih karata da bi mnogi koji nemaju pravo mogli da glasaju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije